میت 9 هواوی به پردازنده کرین ۹۷۰ با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری TSMC مجهز می‌شود

میت 9 هواوی به پردازنده کرین ۹۷۰ با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری TSMC مجهز می‌شود

با اینکه پی 9 هواوی در نوع خود گوشی قدرتمندی به شمار می‌رود، ولی بسیاری از کاربران منتظر پرچمدار جدید این کمپانی از سری میت هستند. قرار است نیمه‌ی دوم سال جاری میلادی فبلت‌های Mate S2 و Mate 9 معرفی شوند. گفته می‌شود میت 9 به پردازنده‌ی کرین ۹۷۰ با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری TSMC مجهز خواهد شد.

میت 8 که سال گذشته معرفی شد، یکی از گوشی‌های جذاب هواوی است که طرفداران زیادی دارد. البته نمی‌توان میت اس را نیز نادیده گرفت. براساس اخباری که تا امروز منتشر شده این غول چینی قرار است نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۶ میلادی از دو فبلت جدید سری میت به نام‌های میت 9 و میت اس 2 رونمایی کند. گفته می‌شود فبلت میت 9 که اواخر سال باید منتظر آن باشیم، به پردازنده‌ی کرین ۹۷۰ با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری TSMC مجهز خواهد شد.

این خبر توسط یکی از منابع داخلی هواوی در شبکه‌ی اجتماعی Weibo منتشر شده است. وی مدعی شده میت 9 هواوی از یک پردازنده‌ی کرین ۹۷۰ بر پایه‌ی لیتوگرافی ۱۰ نانومتری FinFET بهره خواهد برد. البته این شخص اعلام کرده هلیو ایکس ۳۰ که یکی از تراشه‌های قدرتمند کمپانی تایوانی مدیاتک است، دیگر پردازنده‌ای خواهد بود که هواوی قصد دارد از آن در محصولات رده‌بالای خود استفاده کند.

تا امروز برخلاف نظر این شخص، شایعاتی منتشر شده بود که پرچمداران آتی هواوی از پردازنده‌ی کرین ۹۶۰ بهره می‌گیرند. انتظار می‌رود تراشه‌ی کرین ۹۶۰ دارای هسته‌های Cortex A73 Artemis آرم و هسته‌های Cortex A53 با معماری big.LITTLE باشد که روی آن از یک پردازنده‌ی گرافیکی ارتقا یافته و مودم LTE جدید مبتنی بر CDMA و Cat. 12 استفاده خواهد شد. ضمن اینکه به نظر می‌رسد این پردازنده بر پایه‌ی لیتوگرافی ۱۶ نانومتری TSMC تولید می‌شود.

با توجه به شایعه‌ی جدیدی که امروز منتشر شده این احتمال وجود دارد که هواوی از کرین ۹۶۰ روی محصولات میان‌رده‌‌ی قدرتمند خود استفاده کند و کرین ۹۷۰ را برای میت اس 2 و میت 9 در نظر داشته باشد.

گفته می‌شود هفته‌ی اول ماه سپتامبر (احتمالا در جریان IFA 2016 برلین) باید منتظر میت اس 2 باشیم و میت 9 در بازه‌ی زمانی نوامبر تا دسامبر رونمایی خواهد شد.

منبع gizmochina
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده