مایکروسافت از دستیار صوتی Cortana در ویندوز فون 8.1 پرده برداشت

مایکروسافت از دستیار صوتی Cortana در ویندوز فون 8.1 پرده برداشت

مایکروسافت در ویندزو فون ۸.۱ دستیار صوتی خود را معرفی کرد تا وارد رقابت با سیری اپل یا Google Now شود. کورتانا از موتور جستجوی بینگ مایکروسافت قوت گرفته است و نتایج جستجو و پاسخ پرسش‌های کاربر را از بینگ استخراج می‌کند.

کورتانا در قالب یک کاشی زنده فعال است و کاربر می‌تواند از طریق لمس این کاشی به آن دسترسی پیدا کند. البته این تنها یکی از روش‌های دسترسی به دستیار صوتی مایکروسافت است. در واقع کورتانا جایگزین موتور جستجوی سابق ویندوز فون شده است و از طریق دکمه جستجو نیز فعال می‌شود.

کورتانا قادر است تا از طریق دستورات صوتی، متن تایپ کند، پیامک ارسال کند، یادداشت‌برداری نماید، یک یادآوری جدید ایجاد نماید، قرار ملاقات تنظیم کند و زنگ هشدار را در ساعت مورد نظر کاربر تنظیم کند. کورتانا به واسطه یک API در دسترسی توسعه دهندگان قرار می‌گیرد تا بتوانند از دستیار صوتی مایکروسافت در نرم‌افزارهای خود بهره ببرند.

مایکروسافت همچنین اعلام کرد که با برخی از تولیدکنندگان همکاری برای گسترش استفاده از کورتانا را آغاز کرده است تا در محصولات آنها از توان این دستیار صوتی استفاده شود. فیس بوک و هولو پلاس از جمله شرکای مایکروسافت هستند که قرار است از Cortana در محصولات خود استفاده نمایند. کورتانا همچنین دارای یک نوت‌بوک است که علایق کاربر را در آن ذخیره می‌کند تا از آنها برای ارایه پاسخ سفارشی استفاده نماید. کورتانا به مرور از کاربران یاد می‌گیرد و هوشمندتر می‌شود. دستیار صوتی مایکروسافت، نتایج جستجو را در قسمت پایین صفحه، نمایش می‌دهد.

کورتانا همچون سیری یا گوگل Now قادر است به سوالاتی همچون «موز چقدر کالری دارد؟» یا «وضعیت آب و هوا در تهران چگونه است؟»، «حالا آن را به سلسیوس نمایش بده»، «به کلوین چقدر است؟» «یاد من بنداز تا وقتی رسیدم خانه برای همسرم غذا درست کنم» «یادم بنداز وقتی با خواهرم تلفنی صحبت کردم درباره حیوان خانگیش از او سوال کنم» پاسخ دهد.

کورتانا قادر است از توان اسکایپ نیز استفاده کند و تماس صوتی یا تصویری را از طریق اسکایپ برقرار نماید. کاربر همچنین می‌تواند به اطلاعات موجود در فیسبوک نیز از طریق کورتانا دسترسی داشته باشد. مثلا می‌تواند از کورتانا بپرسد: «فیس بوک، چه خبر از تری مرسون» سپس صفحه فیسبوک تری مرسون نمایش داده می‌شود.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید