بررسی ال جی وینگ [با بررسی ویدیویی]

چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۷
مطالعه 24 دقیقه
وینگ، آخرین پرچم‌دار ال‌جی به مقوله‌ی چندوظیفگی نگاه ویژه‌ای دارد و در این راه، سخت‌افزار قدرتمند را فدای طراحی خلاقانه می‌کند. با بررسی ال جی وینگ همراه زومیت باشید.

درحالی‌که این روزها گوشی‌های هوشمند به یکی از ابزارهای اصلی برای انجام کارهای روزمره تبدیل شده‌‌اند، بسیاری از شرکت‌ها تمرکز خود را روی طراحی دستگاه‌هایی گذاشته‌اند که چندوظیفگی یا همان مالتی تسکینگ را در اولویت کاربری‌شان قرار می‌دهند. ال جی با معرفی گوشی هوشمند ال جی وینگ نشان داد که در بحبوحه‌ی برنامه‌هایش برای خداحافظی از بازار موبایل، به مسئله‌ی چندوظیفگی نگاه پررنگی دارد و سعی می‌کند مبنای طراحی خلاقانه‌ی خود را بر بهبود سیستم چندوظیفگی قرار دهد.

ال جی وینگ، لقب سنگین «آخرین پرچم‌دار ال جی» در بازار موبایل را یدک می‌کشد و اولین نکته‌ای که آن را از سایر گوشی‌های بازار متمایز می‌کند، طراحی نوآورانه و عجیب آن است که تا به حال در گوشی‌های موبایل مشابهش ندیده‌ایم؛ نمایشگری که روی یک لولا می‌چرخد و بعد از نمودار شدن نمایشگر کوچکی که زیر آن تعبیه شده، به‌صورت افقی در قسمت بالای دستگاه آرام می‌گیرد.

دستاوردهای ال جی از طراحی منحصربه‌فرد وینگ چه بوده است؟ آیا ال جی وینگ می‌تواند به‌عنوان یک گوشی پرچم‌دار با تمرکز روی مقوله‌ی چندوظیفگی، وظیفه‌ی خود را به‌خوبی انجام دهد؟ برای پی‌بردن به پاسخ این سوالات و سوالات مشابه دیگر، با بررسی ال جی وینگ همراه زومیت باشید.

بررسی ویدیویی ال جی وینگ

تماشا در یوتیوب | تماشا در اینستاگرام | تماشا در آپارات

طراحی و کیفیت ساخت ال جی وینگ

شاید اولین نکته‌ای که با در دست گرفتن ال جی وینگ متوجه شوید، وزن سنگین و ابعاد بدنه بزرگ آن باشد. ال جی وینگ ۲۶۰ گرم است و بدنه‌ی آن (در حالت عادی که نمایشگر اصلی را نچرخانده‌اید) ابعادی برابر ۱۰٫۹×۷۴٫۵×۱۶۹٫۵ میلی‌متر دارد؛ بنابراین گوشی‌های اندکی در بازار هستند که از ال جی وینگ سنگین‌تر و بزرگ‌تر باشند. برای مثال گلکسی زد فولد ۳ با تمام ابهتش، تنها ۱۱ گرم از ال جی وینگ سنگین‌تر است و در حالت تا‌شده، طول و عرض کمتری از پرچم‌دار ال جی دارد.

کار با ال جی وینگ حتی برای دست‌های بزرگ هم چالشی جدی به‌وجود می‌آورد. در حالت استفاده از هر دو نمایشگر ال جی وینگ، هنگامی‌که نمایشگر اصلی را چرخانده‌اید، باید از هر دو دست برای کار با گوشی بهره بگیرید؛ چراکه در غیر این‌صورت دسترسی به نمایشگر اصلی بسیار سخت می‌شود، از طرف دیگر، جابه‌جا کردن زیاد گوشی هم به برهم خوردن تعادل و درنتیجه سقوط دستگاه منجر خواهد شد. حتی بدون در نظر گرفتن این شرایط هم، مدیریت ال جی وینگ با یک دست سخت است و نمی‌توان به تمام بخش‌های نمایشگر و کلیدهای کنترل صدا دسترسی داشت.

نمایشگر چرخان P-OLED ال جی وینگ با لبه‌های خمیده‌ و ابعاد بزرگ ۶٫۸ اینچی‌اش در پنل جلویی خودنمایی می‌کند. حاشیه‌های نمایشگر در کناره‌ها باریک‌تر از حاشیه‌های بالا و پایین هستند و نسبت نمایشگر به بدنه را، به حدود ۸۷ درصد رسانده‌اند. ال جی برای محافظت از نمایشگر اصلی، آن را به پوششی از جنس گوریلا گلس ۵ مجهز کرده و حسگر اثرانگشت را نیز زیر همین نمایشگر تعبیه کرده است. حسگر اثرانگشت عملکرد خوبی دارد و به‌راحتی قفل نمایشگر را باز می‌کند. بااین‌حال در شرایطی که نمایشگر را چرخانده‌اید، احتمالاً به یک روش جایگزین هم نیاز خواهید داشت؛ چراکه حسگر اثرانگشت چندان دردسترس قرار نمی‌گیرد.

نمایشگر ثانویه‌ی G-OLED ال جی وینگ زیر پنل اصلی تعبیه شده است که با چرخاندن نمایشگر اصلی، نمایان می‌شود و ابعادی برابر ۳٫۹ اینچ دارد. حاشیه‌های نمایشگر ثانویه نیز اصلاً باریک نیستند که باتوجه به ابعاد کوچک نمایشگر، بیشتر خودنمایی می‌کنند.

اما می‌رسیم به جذاب‌ترین بخش طراحی ال جی وینگ، یعنی پنل چرخنده. چرخش پنل در جهت عقربه‌های ساعت انجام می‌شود و لولایی که نمایشگر اصلی حول آن می‌چرخد تا به حالت افقی در بیاید، با سه لنگر به بدنه متصل شده است. چرخاندن نمایشگر حس و صدای مکانیکی جالبی را منتقل می‌کند، بااین‌حال به‌راحتی انجام می‌شود. بسته به اینکه پنل را با چه نیرویی به سمت بالا هل دهید، حرکت چرخشی دستگاه در ابتدا سریع و سپس به‌تدریج کُند خواهد شد تا در نهایت صفحه‌نمایش اصلی به‌صورت افقی و بالای صفحه‌نمایش ثانویه آرام بگیرد.

تمام فرایند حرکت چرخشی نمایشگر وینگ، با دو فنر هدایت می‌شود و برای انجام‌شدن آخرین بخش چرخش، یک دَمپِر (تعدیل‌کننده‌ی حرکت) هیدرولیک تعبیه شده است تا لحظات پایانی حرکت را به‌‌نرمی هدایت کند. کره‌ای‌ها برای اطمینان از اینکه نمایشگر اصلی بعد از چرخش به‌خوبی در جای خود قفل می‌شود و حرکت نمی‌کند، از دو گیره استفاده کرده‌اند.

در مجموع با اینکه روند چرخش نمایشگر اصلی و قرارگیری آن در موقعیت افقی را مناسب ارزیابی می‌کنیم؛ اما استفاده از ال جی وینگ با دو نمایشگر، آن‌طور که باید به نظرمان بی‌عیب و نقص نیست. به‌عنوان اولین نکته، بعد از چرخاندن نمایشگر، تعادل دستگاه به هم می‌خورد و وزن دستگاه به سمت بالا (یعنی جایی که نمایشگر اصلی قرار می‌گیرد) سنگینی می‌کند؛ تا جایی که به وفور حس می‌کردیم گوشی در حال سقوط است.

برای انجام بازی‌ها، می‌توانید نمایشگر اصلی را بچرخانید و سپس گوشی را برعکس در دست بگیرید و بازی کنید. ما در چنین کاربردی هم احساس راحتی نمی‌کردیم و به دلیل ضخامت بسیار کم پنل نسبت به بدنه‌ی گوشی، شکستن پنل در گیرودار بازی را چندان دور از انتظار نمی‌دیدیم. مشکل دیگر جمع شدن گردوغبار و ذرات ریز در لولای ال جی وینگ است که می‌تواند بعد از مدتی، واقعاً آزاردهنده باشد؛ البته تمام گوشی‌های لولادار با چنین مشکلی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.

فضای بین نمایشگر چرخان ال‌جی وینگ با بدنه‌ی اصلی نسبتاً زیاد است؛ به‌طوری‌که اجسام کم ضخامت مثل کاغذ یا حتی ناخن به‌راحتی وارد این فضا می‌شوند. از سوی دیگر، با اعمال اندکی فشار، می‌توان پنل را چند میلی‌متر به سمت بالا جابه‌جا کرد؛ بنابراین اگر مراقب نباشید و جسمی به‌صورت تصادفی وارد حدفاصل نمایشگر اصلی و بدنه شود، در صورت اعمال فشار می‌تواند آسیب جدی به پنل نمایشگر اصلی یا نمایشگر ثانویه وارد کند.

ال جی می‌گوید برای اطمینان از دوام لولای وینگ، آن را در ۲۰۰هزار آزمایش مورد بررسی قرار داده است. کره‌ای‌ها مدعی هستند که با بهره‌گیری از ماده‌ی پلی‌اکسی‌متیلن از به‌وجود آمدن خط‌وخش روی صفحه‌نمایش ثانویه هنگام چرخش صفحه‌نمایش اصلی جلوگیری می‌کنند.

از پنل جلوی گوشی که بگذریم به طراحی پنل پشتی ال جی وینگ می‌رسیم. در نگاه اول ماژول دوربین سه‌گانه‌ی دستگاه به‌چشم می‌آید که به صورت مستطیل عمودی در گوشه‌ی سمت چپ پنل قرار دارد. ماژول دوربین مثل بسیاری از گوشی‌های دیگر موجود در بازار برآمده است و در صورت قرار گرفتن گوشی روی سطوح، باعث لق‌زدن آن می‌شود؛ البته نه به‌اندازه‌ی پرچم‌داران دیگر!

پنل پشت نیز درست‌مانند پوشش صفحه‌نمایش از جنس گوریلا گلس ۵ ساخته شده است. ال جی وینگ در دو رنگ آبی آسمانی و خاکستری به‌فروش می‌رسد که هر دو رنگ براق هستند. ما برای بررسی، مدل خاکستری وینگ را دراختیار داشتیم که با توجه به پوشش شیشه‌ای، رد اثرانگشت و چربی را بیشتر نمایان می‌کرد و آنقدر شفاف بود که نگارنده در زمان نگارش این مطلب، چندین بار از آن به‌عنوان آینه نیز استفاده کرد.

کره‌ای‌ها در طراحی فریم به روند متداول گوشی‌های پرچم‌دار وفادار بوده‌اند و ال جی وینگ را با فریم آلومینیومی مات طراحی کرده‌اند. در واقع فریم بین بخش ثابت بدنه و نمایشگر متحرک وینگ تقسیم شده است و به‌خاطر باریک بودن پنل چرخان، ضخامت کمی از فریم، اطراف نمایشگر اصلی را دربر می‌گیرد.

سمت راست فریم محل قرارگیری کلیدهای پاور و کنترل صدا و سمت چپ آن هم میزبان درگاه سیم‌کارت هستند. درگاه سیم‌کارت به‌صورت هم‌زمان می‌تواند پذیرای دو سیم‌کارت یا یک سیم‌کارت و درگاه کارت حافظه باشد. هنگام کار با ال جی وینگ متوجه شدیم که با چرخاندن نمایشگر، دسترسی به کلیدهای کنترل صدا و پاور به‌سختی صورت می‌گیرد. لبه‌ی بالایی فریم دوربین سلفی پاپ‌آپ و روزنه‌ی میکروفون را در بطن خود دارد و در لبه‌ی پایین، درگاه USB 3.1 Type-C، دریچه‌ی اسپیکر و روزنه‌ی میکروفون اصلی به‌چشم می‌خورد. در ال‌جی وینگ از جک ۳٫۵ میلی‌متری هدفون خبری نیست؛ اما ال‌جی همراه دستگاه، تبدیل USB-C به جک ۳٫۵ میلی‌متری را ارائه می‌دهد.

ال جی وینگ از لحاظ ظاهری زیبا و شیک است و کیفیت ساخت آن را نیز خوب ارزیابی می‌کنیم. بااین‌حال، نقص‌هایی در طراحی وجود دارند که احتمالاً با گذشت مدت زمانی از خرید گوشی، خود را نشان می‌دهند و می‌توانند کاربر را دچار زحمت کنند. ال جی وینگ با دریافت گواهی IP54، روی کاغذ مقابل پاشش قطرات آب هم مقاوم خواهد بود.

صفحه‌نمایش و اسپیکر ال جی وینگ

هر دو نمایشگر ال جی وینگ از نوع OLED هستند. نمایشگر اصلی ۶٫۸ اینچی دستگاه، رزولوشنی برابر ۲۶۴۰×۱۰۸۰ پیکسل دارد و تراکم‌پیکسلی ۳۹۵ پیکسل‌براینچ را ارائه می‌کند. نکته‌ی قابل‌توجه در نمایشگر اصلی، نسبت تصویر بسیار کشیده‌ی ۲۱:۹ آن است که تجربه‌ی تماشای فیلم را لذت‌بخش‌تر می‌کند. از طرفی، به‌لطف استفاده از دوربین سلفی پاپ‌آپ، نمایشگر تمام‌صفحه‌ی وینگ تجربه‌ی بصری فراگیری دراختیارتان می‌گذارد. نمایشگر ثانویه‌ی وینگ کوچکتر است و با رزولوشن ۱۲۴۰×۱۰۸۰ پیکسل، ابعادی برابر ۳٫۹ اینچ دارد. متأسفانه خبری از نرخ نوسازی بالای ۶۰ هرتز نیست و در صورت خرید گوشی، باید به نرخ نوسازی ۶۰ هرتز قانع باشید.

ال جی وینگ در تست‌های روشنایی نمایشگر زومیت، با ثبت حداکثر و حداقل روشنایی ۷۹۲ و ۴٫۰۲ نیت عملکرد خوبی را در شرایط نوری شدید و شرایط کم‌نور نشان می‌دهد. اعداد به‌دست‌آمده در سطح رقبای هم‌قیمت با پنل OLED نیستند؛ اما برای کار کردن زیر نور آفتاب و همچنین در تاریکی شب، می‌توانید روی ال جی وینگ حساب کنید. در هنگام کار با نمایشگر ثانویه ال جی وینگ این امکان را خواهید داشت تا گزینه تطبیق روشنایی با نمایشگر اصلی را انتخاب کنید، یا به‌صورت دستی و به‌دلخواه، روشنایی نمایشگر ثانویه را تنظیم کنید.

در منوی تنظیمات نمایشگر اصلی ال جی وینگ، سه پروفایل رنگی طبیعی (Natural)، واضح (Vivid) و سینما (Cinema) وجود دارد که پروفایل Natural از فضای رنگی sRGB و دو پروفایل دیگر نیز از فضای رنگی DCI P3 پشتیبانی می‌کنند. ال جی برای کاربرانی که دوست دارند پروفایل رنگی را به سلیقه خودشان تغییر دهند، یک پروفایل Custom هم درنظر گرفته است که در آن می‌شود پارامترهایی از جمله دمای رنگ‌ها، سطح هرکدام از رنگ‌های RGB و همچنین گزینه‌های Saturation, Hue و همچنین Sharpness را تغییر داد.

طبق آزمایش‌های ما، ال‌جی وینگ دقیق‌ترین رنگ‌ها را با پروفایل Cinema تولید می‌کند؛ اما خطای هر سه پروفایل رنگی بیشتر از رقبای هم‌قیمت است. رنگ‌های پروفایل Cinema به وضعیت خنثی نزدیک هستند؛ اما پروفایل‌های Natural و Vivid تمایل نسبتاً زیادی به سردی دارند.

ال جی برای نمایشگر دوم فقط دو پروفایل رنگی در نظر گرفته است که حالت‌های Custom و تطابق با نمایشگر اصلی (Main Screen Match) را شامل می‌شود. براساس بررسی‌های ما، نمایشگر ثانویه در حالت تطابق با نمایشگر اصلی، در هر سه پروفایل رنگی ال جی وینگ، فضای رنگی DCI P3 را پوشش می‌دهد. در این نمایشگر هم رنگ‌ها به سردی متمایل هستند؛ اما در مجموع، در پروفایل‌های مختلف، خطای نمایش رنگ‌ها درمقایسه‌با نمایشگر اصلی کمتر بود؛ البته در زمینه‌ی روشنایی، نمایشگر ثانویه متوسط عمل می‌کند و نباید انتظار چندان بالایی از آن داشته باشید.

اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که موسیقی یا پادکست و کتاب صوتی را بدون استفاده از هدفون و ازطریق اسپیکر گوش می‌کنید، از حجم صدای اسپیکر ال جی وینگ نسبتاً راضی خواهید بود. ازآنجاکه تفکیک صدای سازها چندان خوب نیست، کیفیت صدای اسپیکر در سبک‌هایی مثل پاپ مناسب‌تر از موسیقی‌های متال و راک به گوش می‌رسد.

نرم‌افزار و رابط کاربری ال جی وینگ

متأسفانه در ال جی وینگ از اندروید ۱۱ خبری نیست و این گوشی پرچم‌دار، همچون هم‌خانواده‌هایش، ال جی V60 و ال جی ولوت، از اندروید ۱۰ با پوسته‌ی اختصاصی LG UX بهره می‌برد که به رابط کاربری One UI سامسونگ شباهت‌هایی دارد. گذشته از اپلیکیشن‌های گوگل و اپ‌های اختصاصی ال جی، چند بازی نیز به‌همراه اپلیکیشن Booking.com به‌صورت پیش‌فرض روی وینگ نصب شده‌اند. رابط کاربری LG UX با آنچه پیش‌تر در ال‌جی ولوت تجربه کردیم، تفاوت فاحشی ندارد، صرفاً چند قابلیت برای بهره‌گیری از فُرم‌فکتور منحصربه‌فرد دستگاه اضافه شده است.

وقتی نمایشگر اصلی را می‌چرخانید، ال‌جی وینگ به حالتی موسوم به Swivel وارد می‌شود که در آن میان‌بر برخی از اپلیکیشن‌های بهینه‌شده مثل یوتیوب، مرورگر، گالری، دوربین و لانچر بازی به‌صورت منوی گَردانی در نمایشگر اصلی نمایان می‌شوند. با سوایپ به بالا روی نمایشگر اصلی، به فهرست اپ‌هایتان دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل، میان‌بر هرکدام را به منوی گردان در Swivel Mode اضافه کنید.

رابط کاربری ال‌جی وینگ به‌صورت پیش‌فرض، صرفاً اپ‌های سازگار را به منوی اپلیکیشن‌های نمایشگر ثانویه اضافه می‌کند؛ اما شما می‌توانید به‌دلخواه حتی اپ‌های ناسازگار را نیز به این منو اضافه کنید. کره‌ای‌ها امکان انتخاب جفت‌اپ‌های دلخواه برای اجرای هم‌زمان روی نمایشگر اصلی و نمایشگر ثانویه را نیز در حالت Swivel دراختیارتان می‌گذارند.

بهترین کارکردی که می‌توان برای فُرم‌فکتور منحصربه‌فرد ال‌جی وینگ متصور بود، قرارگیری کیبورد در نمایشگر ثانویه و نمایش متن در نمایشگر اصلی است. متأسفانه وضعیت یادشده را تنها با کیبورد پیش‌فرض خود ال‌جی می‌توان تجربه کرد و کیبوردهای دیگر حتی در حالت Swivel مانند گوشی‌های هوشمند عادی روی نمایشگر اصلی ظاهر می‌شوند.

تعدادی از اپ‌ها از جمله‌ی نمونه‌های پیش‌فرض خود ال‌جی قابلیت بهره‌گیری از نمایشگر دوگانه‌ی وینگ را دارند. اپلیکیشن دوربین مهم‌ترین موردی است که امکان بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های حالت Swivel را دارد و ال‌جی نیز مانور فراوانی پیرامون آن می‌داد. این اپلیکیشن در حالت Swivel قابلیت فیلم‌برداری Gimbal و فیلم‌برداری دوگانه را دراختیارتان می‌گذارد. در بخش دوربین بیشتر در مورد حالت Gimbal صحبت می‌کنیم.

اپلیکیشن گالری هنگام پخش ویدئو یا نمایش عکس، گزینه‌های کنترلی را در نمایشگر ثانویه‌ی ال‌جی وینگ جای داده و در حالت ویرایش، کلیه‌ی قابلیت‌های کنترلی را در این نمایشگر ارائه می‌دهد تا بدین ترتیب حین اِعمال تغییر روی تصویر، نتیجه‌ی نهایی را به‌صورت هم‌زمان روی نمایشگر اصلی مشاهده کنید.

از قابلیت‌های منحصربه‌فرد حالت Swivel می‌توان به پخش ویدئو در نمایشگر اصلی و جای‌گیری کلیدهای کنترلی در نمایشگر ثانویه اشاره کرد؛ به‌طوری که می‌توانید بدون مزاحمت کلیدهای کنترلی ویدئو و نوار پیشرفت، ویدئو را به‌صورت تمام‌صفحه در نمایشگر اصلی ببینید.

از طرفی، بازی کردن با ال جی وینگ نیز می‌تواند تجربه‌ی جالبی باشد. Asphalt 9 از معدود بازی‌هایی است که با فُرم‌فکتور خاص گوشی وینگ سازگاری دارد. این بازی حین اجرا نقشه‌ی مسیری را که در آن حرکت می‌کنید، روی نمایشگر ثانویه نشان می‌دهد.

قابلیت دیگر نمایشگر ال جی وینگ که به نظر ما جالب و کاربردی آمد، امکان تبدیل نمایشگر ثانویه به ترک‌پد ماوس بود که تنوع خوبی در تجربه‌ی کاربری روزانه به‌حساب می‌آید. ترک‌پد ال جی از ژست‌های حرکتی متداول در سیستم‌های دسکتاپ هم پشتیبانی می‌کند تا تجربه‌ی آشنایی برای کاربران به ارمغان بیاورد.

رابط کاربری ال جی وینگ در مجموع از برخی مشکلات رنج می‌برد. مثلاً با اینکه باتری ال جی وینگ قابل جداسازی نیست؛ اما به دفعات، اعلانی با مضمون اخطار در مورد جداسازی باتری برایمان به نمایش در می‌آمد. رابط کاربری چندان روان نیست و به‌ویژه در هنگام استفاده از هر دو نمایشگر، تجربه‌ی کاربری را با مشکل مواجه می‌کند، از سوی دیگر امکان درگ و دراپ محتوا از یک صفحه‌نمایش به صفحه‌نمایش دیگر نیز فراهم نیست.

عملکرد و باتری ال جی وینگ

با اینکه شاید انتظار می‌رفت ال جی آخرین پرچم‌دار خود را به تراشه‌ای قدرتمند مجهز کند؛ اما در عمل این اتفاق نیفتاد و شرکت کره‌ای تصمیم گرفت تا وینگ را با تراشه‌ی میان‌رده‌ی اسنپدراگون 765G با پشتیبانی از اتصال 5G روانه‌ی بازار کند؛ البته اسنپدراگون 765G درمقایسه‌با تراشه‌ی قدیمی اسنپدراگون ۸۴۵ که در مدل‌های ال جی ولوت موجود در بازار ایران دیده بودیم، پیشرفت خوبی به‌حساب می‌آید.

اسنپدراگون 765G از ۸ هسته‌ی پردازشی شامل یک هسته‌ی ۲٫۴ گیگاهرتزی Kryo 475 Prime، یک هسته‌ی ۲٫۲ گیگاهرتزی Kryo 475 Gold و ۶ هسته‌ی ۱٫۸ گیگاهرتزی Kryo 475 Silver به‌عنوان پردازنده‌ی مرکزی استفاده می‌کند. در این چینش، دو هسته‌ی اول نسخه‌ی سفارشی‌شده‌ی Cortex-A76 آرم و ۶ هسته‌ی دیگر نیز نسخه‌‌ای از هسته‌های Cortex-A55 به حساب می‌آیند.

اسنپدراگون 765G به مودم Snapdragon X52 مجهز است که روی کاغذ می‌تواند اتصال 5G از نوع Sub-6GHz و mmWave را با سرعت دانلود بیشینه‌ی ۳۷۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه و سرعت آپلود بیشینه‌ی ۱۶۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه دراختیار کاربر قرار دهد. ال جی وینگ پردازش‌های گرافیکی خود را با بهره‌گیری از پردازنده‌ی گرافیکی Adreno 620 انجام می‌دهد.

ال جی وینگ در دو نسخه‌ی ۸ | ۱۲۸ و ۸ | ۲۵۶ گیگابایت با رم LPDDR4x و حافظه‌ی UFS 2.1 به‌فروش می‌رسد. ال جی مدل ۱۲۸ گیگابایت را برای بازار جهانی و مدل ۲۵۶ گیگابایت را برای آمریکای شمالی عرضه کرده است. ما برای بررسی، مدل ۱۲۸ گیگابایتی با حافظه‌ی دردسترس ۹۵ گیگابایت را دراختیار داشتیم. مثل اکثر گوشی‌های موجود در بازار می‌توانید حافظه‌ی ذخیره‌سازی ال جی وینگ را با استفاده از کارت حافظه microSDXC ارتقا دهید؛ البته برای دستیابی به چنین هدفی، باید قید استفاده از سیم‌کارت دوم را بزنید.

با توجه به نتایج بنچمارک‌ها و همان‌طور که انتظار داشتیم، حافظه‌ی UFS 2.1 ال جی وینگ عملکرد ناامید‌کننده‌ای در مقایسه با رقبای هم‌قیمت دارد. برای مقایسه، نرخ خواندن ترتیبی گلکسی S21 سامسونگ تقریباً دو برابر ال جی وینگ است و نوشتن ترتیبی در آن نیز با نرخ ۳ برابر نسبت به ال جی وینگ انجام می‌شود.

متأسفانه عملکرد نامناسب سخت‌افزار ال جی وینگ فقط محدود به حافظه‌ی آن نمی‌شود و در پردازش‌های مرتبط با CPU، گرافیک و همچنین وب‌گردی نیز عملکرد مطلوبی را نسبت به هزینه‌ای که برای گوشی پرداخت کرده‌اید، ارائه نمی‌کند. با این اوصاف، ال جی وینگ را نمی‌توان یک گوشی قوی از لحاظ سخت‌افزاری به‌حساب آورد و باید روی سایر ویژگی‌های مثبت آن مثل کاربردهای نمایشگر دوم و قابلیت‌های چند وظیفگی حساب باز کرد.

ظرفیت باتری ال جی وینگ ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت است و از شارژ بی‌سیم ۱۳ وات پشتیبانی می‌کند. باتری ال جی وینگ ظرف یک ساعت و ۴۰ دقیقه از صفر تا ۱۰۰ درصد شارژ می‌شود و براساس آزمایش‌های ما، می‌تواند حدود ۲۰ ساعت ویدئو پخش کند که در مقایسه با رقبای هم‌قیمت، عملکرد قابل قبولی به‌شمار می‌آید.

برای کاربری عادی مثل وب‌گردی، نوشتن متن یا ویرایش عکس، باتری ال جی وینگ حدود ۱۰ ساعت کاربری مداوم را پاسخ‌گو است؛ بنابراین در صورتی که روزانه ۵ ساعت از گوشی برای انجام این کارها استفاده کنید، تا دو روز از شارژ مجدد باتری بی‌نیاز خواهید بود. برای مقایسه، شیائومی می ۱۱ آی با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز، همین عمر باتری را در کاربردهای روزمره ارائه می‌کند.

دوربین ال جی وینگ

دوربین ال جی وینگ چینش نسبتاً منحصربه‌فردی دارد و به‌جای استفاده از ترکیب متداول سایر پرچمدارهای بازار، به ماژول سه‌گانه واید + اولتراواید + اولتراواید مجهز شده است تا از دوربین ماکرو و مهم‌تر از آن دوربین تله‌فوتو خبری نباشد. دوربین واید اصلی ال جی وینگ از حسگر ۶۴ مگاپیکسلی بهره می‌گیرد؛ درحالی‌که دو دوربین اولتراواید حسگرهای ۱۳ و ۱۲ مگاپیکسلی دارند. دوربین سلفی پاپ‌آپ ال جی وینگ از حسگر ۳۲ مگاپیکسلی و لنزی با دیافراگم f/1.9 استفاده می‌کند که می‌تواند ویدیوهای Full HD ۳۰ فریم‌بر‌ثانیه ضبط کند.

دوربین واید ال جی وینگ از حسگر ۶۴ مگاپیکسلی S5KGW2 ساخت سامسونگ با ابعاد بزرگِ 1/1.72 اینچی و پیکسل‌های ۰٫۸ میکرومتری به‌همراه لنز واید f/1.8، لرزش‌گیر اپتیکال و فوکوس خودکار تشخیص فاز بهره می‌برد. پیش‌تر عملکرد حسگر S5KGW2 را در دوربین زوم گلکسی اس ۲۰ سامسونگ نیز تجربه کرده‌یم، این حسگر با فیلتر رنگی Tetracell هر ۴ پیکسل مجاور را با رنگ یکسانی به‌کار می‌گیرد تا درنتیجه، عکس‌هایی با پیکسل‌های بزرگ ۱٫۶ میکرومتری و ابعاد ۱۶ مگاپیکسل داشته باشیم.

یکی از دوربین‌های اولتراواید ال جی وینگ، از حسگر ۱۳ مگاپیکسلی با پیکسل‌های ۱٫۰ میکرومتری استفاده می‌کند که لنز آن با دیافراگم f/1.9، میدان دیدی برابر ۱۱۷ درجه را فراهم می‌کند. ال‌جی وینگ مانند گوشی‌های هوشمند دیگر از این دوربین برای ثبت عکس‌های فوق‌عریض کمک می‌گیرد.

دوربین اولتراواید دوم و خاص‌ترِ ال‌جی وینگ در حالت گیمبال استفاده می‌شود و ال جی آن را دوربین گیمبال موشن (Gimbal Motion Camera) می‌نامد. حسگر دوربین مذکور رزولوشنی برابر ۱۲ مگاپیکسل دارد و ابعاد پیکسل‌های آن ۱٫۴ میکرومتر است. دوربین گیمبال موشن از لنز فوق‌عریضی با میدان دید ۱۲۰ درجه و دیافراگم نه‌چندان گشوده‌ی f/2.2 استفاده می‌کند. کره‌ای‌ها می‌گویند برای دوربین گیمبال وینگ، سیستم لرزش‌گیر ۶-محوره‌ای را تدارک دیده‌اند.

برای استفاده از حالت گیمبال ال‌جی وینگ باید با چرخاندن نمایشگر اصلی، دستگاه را در وضعیت Swivel قرار دهید تا تمام کنترل‌های دوربین به نمایشگر ثانویه منتقل شده و عکاسی یا فیلم‌برداری ازطریق دوربین اولتراواید ۱۲ مگاپیکسلی انجام شود. در حالت گیمبال، تصویر عریض دوربین اصلی بریده می‌شود تا فقط بخشی از آن در نمایشگر اصلی به نمایش در بیاید و بتوان با استفاده از جوی‌استیک گیمبال مد، به نواحی مختلف تصویر دسترسی داشت. در حالت گیمبال، دیگر امکان عکاسی با دوربین‌های پشتی دیگر وینگ مقدور نیست.

با اینکه ال جی روی گیمبال موشن دوربین ال جی وینگ مانور زیادی می‌داد؛ اما این حالت عملا برای عکاسی کاربردی ندارد و تنها در فیلم‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد تا کاربر بتواند به صورت دقیق به بخش‌های مختلف تصویر عریض دسترسی داشته باشد. ال جی می‌گوید که لرزشگیر تصویر و دکمه‌ی قفل تصویر در گیمبال مد به کیفیت فیلم‌برداری کمک می‌کنند.

در حالت گیمبال می‌توان با میدان دید ۱۲۰ درجه عکس و ویدیوهای تایم‌لپس گرفت یا به‌صورت Dual Recording فیملبرداری کرد. Dual Recording در واقع امکان فیلم‌برداری هم‌زمان از سوژه در کنار فیملبرداری از خود کاربر (با دوربین سلفی) را به‌صورت تصویر در تصویر یا دو تصویر در کنار هم، ارائه می‌کند.

گستره دینامیکی و جزئیات عکس‌های ال جی وینگ

دوربین اصلی

همان‌طور که در عکس‌ها مشاهده می‌کنید، عملکرد دوربین اصلی ال جی وینگ در شرایط سایه‌روشن چندان خوب نیست و با وجود فعال شدن قابلیت HDR در شرایط نوری شدید، نمی‌تواند جزئیات عکس‌ها را به‌خوبی بازسازی کند. همین مسئله باعث می‌شود جزئیات بافت‌ها در مناطق روشن‌تر تصویر چندان مشخص نباشد.

دوربین اولتراواید

دوربین اولتراواید ال جی وینگ هم نسبت به دوربین اصلی مزیت خاصی در زمینه‌ی گستره‌ی دینامیکی ندارد و نمی‌تواند جزئیات بافت‌ها و تفکیک نقاط سایه و روشن را به‌خوبی نمایش دهد. گذشته از مورد یادشده، جزئیات کلی تصویر نیز چند سروگردن پایین‌تر از دوربین اصلی است.

بزرگ‌نمایی ۲ برابری

با وجود عملکرد نه‌چندان مناسب دوربین واید در بازیابی جزئیات از نواحی بسیار روشن‌ِ تصویر، عکاسی در حالت بزرگنمایی دو برابر که با استفاده از همین دوربین انجام می‌شود، گستره‌ی دینامیکی بهتر و تفکیک جزئیات مناسب‌تری را دراختیار می‌گذارد.

رنگ عکس‌های ال جی وینگ

دوربین واید ال جی وینگ رنگ‌ها را نزدیک به حالت واقعی ثبت می‌کند، اما دوربین اولتراواید به اشباع و گرم کردن رنگ‌ها تمایل دارد. متأسفانه به‌خاطر پشتیبانی نکردن دوربین گیمبال از HDR، نه‌تنها رنگ‌ها به خوبی ثبت نمی‌شوند؛ بلکه جزئیات عکس‌ها نیز در نواحی روشن از بین می‌رود. جزئیات عکس‌های دوربین گیمبال از دوربین اولتراواید عادی کمتر است.

عملکرد دوربین ال جی وینگ در تاریکی

همان‌طور که انتظار داشتیم، عکاسی در شرایط نوری کم با فوتو مد به نتیجه‌ی چندان خوبی منجر نمی‌شود و جزئیات در نقاط نورانی تصویر از دست می‌روند. با اینکه فعال کردن نایت مد اندکی به بهبود این مشکل کمک می‌کند، اما نتیجه‌ی نهایی در عکس‌های دوربین اصلی چندان رضایت‌بخش نیست و حتی شاید اندکی به بدتر شدن جزئیات بر اثر حذف نرم‌افزاری نویز بینجامد.

نتیجه‌ی فعال‌کردن نایت مد روی دوربین اولتراواید، اوضاع را کمی بهتر می‌کند؛ البته بازهم مشکل از دست رفتن جزئیات نواحی پرنور تصویر مشهود است.

عکس دوربین سلفی ال جی وینگ

دوربین سلفی پاپ‌آپ ال جی وینگ عملکرد قابل قبولی دارد، اما در حالت پرتره، بوکه غیرواقعی و اغراق‌شده‌ای روی عکس اعمال می‌کند که شاید حتی بخشی از سوژه اصلی را هم به خطا در بربگیرد.

جمع‌بندی و مقایسه ال جی وینگ با رقبا

وینگ اختتامیه بزرگ ال جی برای پایان دادن به فعالیت‌هایش در بازار گوشی‌های هوشمند است. طراحی خلاقانه و نگاه جدید به مقوله نمایشگرهای دوگانه می‌تواند وینگ را برای کسانی که به طراحی، کیفیت ساخت و زیبایی گوشی اهمیت می‌دهند و حاضر به پرداخت هزینه‌ی قابل توجهی برای آن هستند، به گزینه‌ی مناسبی تبدیل کند؛ اما کره‌ای‌ها نتوانسته‌اند در به‌کارگیری پتانسیل‌های طراحی برای بخش رابط کاربری خوب عمل کنند و قابلیت‌‌های کاربردی را به کاربران ارائه دهند.

در بخش سخت‌افزار نیز وینگ حقه‌ی خاصی در آستین ندارد و حتی برای رقابت با میان‌رده‌های بازار نیز کم می‌آورد؛ در صورتی که بخواهید برای خرید گوشی حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان هزینه کنید؛ می‌توانید به گزینه‌هایی همچون گلکسی اس ۲۱ پلاس، می ۱۱ شیائومی یا حتی آیفون ۱۲ مینی فکر کنید که دربرابر هزینه‌ای که برای آن‌ها پرداخت می‌کنید، امکانات مناسب‌تری در اختیارتان قرار می‌دهند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود