با انواع استایلوس یا قلم‎های لمسی آشنا شویم

دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۰
مطالعه 7 دقیقه
قلم دیجیتالی یا استایلوس ابزاری است که این روزها بیش از پیش در کنار گوشی‌ها و تبلت‌ها دیده می‌شوند. سوال اساسی این است که با یک صفحه‌ی لمسی با کیفیت اساساً به استایلوس نیاز داریم و آیا همه‌ی استایلوس‌ها کیفیت یکسانی دارند؟ در ادامه با زومیت همراه شوید تا استایلوس‌ها را زیر ذره‌بین زومیت قرار دهیم.
تبلیغات

چند سال به عقب برمی‌گردیم. زمانی که آیفون به عنوان یک ابزار لمسی و محبوب مطرح شد. استیو جابز، مدیرعامل فقید اپل معتقد بود که با وجود یک صفحه نمایش لمسی که کیفیت بالایی دارد، نیازی به قلم دیجیتال نیست. اما این روزها موضوع برعکس شده و در میان وسایل جانبی پر فروش برای آیپد اپل، استایلوس هم دیده می‌شود. بنابراین مشخص است که استایلوس در استفاده‌ی بهینه از وسایل همراه، کاملاً مفید واقع شده‌اند.

اما استایلوس‌ها یک نوع نیستند، بلکه بسته به نوع صفحه نمایش گوشی یا تبلت، باید از استایلوس مناسب استفاده کرد. نتیجه‌ی دیگری که از تفاوت استایلوس‌ها می‌گیریم، این است که برای کاربردهای مختلف بهتر است تبلت یا گوشی مناسب‌تری انتخاب کنیم که استایلوس آن، کارایی لازم را داشته باشد. به عنوان مثال تبلت سرفیس پروی 2 مایکروسافت و Venue 8 Pro کمپانی دل هر دو از استایلوس پشتیبانی می‌کنند ولی اگر طراح و هنرمند باشید، قطعاً سرفیس پروی 2 را انتخاب می‌کنید چرا که استایلوس به مراتب بهتری دارد.در ادامه به معرفی و بررسی انواع استایلوس‌ها می‌پردازیم.

استایلوس‌های خازنی

ابزارهای لمسی امروزی بیشتر از صفحات لمسی خازنی یا Capacitive استفاده می‌کنند، در واقع تمام ابزارهای پیشرفته و مدرن چنین صفحه‌ای دارند اما هنوز هم برخی وسایل لمسی مثل گیم‌پد Wii U از تکنولوژی مقاومتی بهره می‌برند. تفاوت این دو نوع تکنولوژی در این است که در نوع مقاومتی برای تشخیص دادن انگشت، می‌بایست صفحه را فشار داد ولی در تکنولوژی خازنی، نزدیک شدن انگشت به صفحه و کوچک‌ترین لمس، کار را انجام می‌دهد.در مورد استایلوس‌ها هم ارزان‌ترین و ساده‌ترین نوع، استایلوس خازنی است.

روش کار استایلوس خازنی درست مثل انگشتان شماست، به این صورت که میدان الکترواستاتیکی نمایشگر گوشی یا تبلت را بر هم می‌زند و ابزار آن را شناسایی می‌کند.با توجه به روش کار ساده و ابتدایی استایلوس‌های خازنی، ساختن آن با استفاده از مقداری سیم و فوم منتقل کننده‌ی الکتریسیته‌ی ساکن، امکان‌پذیر است.

مزایا

 • با هر نوع ابزاری کار می‌کند: اگر ابزار لمسی شما دارای صفحه نمایش خازنی باشد و بتوان با لمس توسط انگشت با آن کار کرد، یک استایلوس ساده‌ی خازنی هم روی آن کار خواهد کرد.
 • به باتری نیازی ندارد: برای استفاده از این قلم دیجیتال به باتری و شارژ آن نیازی نیست. همیشه آماده به کار است.
 • ارزان قیمت است: شیوه‌ی کارکرد این استایلوس بسیار ساده است و ساخت آن هم هزینه‌ی زیادی ندارد. لذا ارزان‌ترین نوع استایلوس‌ها به حساب می‌آید.

معایب

 • به فشار حساس نیست: صفحه‌ی لمسی خازنی قادر به تشخیص میزان فشار انگشتان شما نیست. استایلوس خازنی هم دقیقاً همین محدودیت را دارد. لذا هنرمندان چندان به این نوع استایلوس علاقه ندارند.
 • لمس توسط مچ دست معمولا همزمان با تماس استایلوس دریافت می‌شود: تکنولوژی لمسی خازنی تفاوتی بین انگشت، استایلوس و مچ دست قائل نمی‌شود. بنابراین برای استفاده از استایلوس باید مچ دست روی صفحه نمایش قرار نگیرد.
 • قابلیت‌های اضافی ندارد: استایلوس خازنی درست مثل انگشت دست است و قابلیت اضافی مثل وجود پاک‌کن در انتهای آن، وجود ندارد.

دیجیتایزر واکام

Wacom سازنده‌ی صفحه‌های طراحی برای هنرمندان است، اما این تکنولوژی وارد بازار مصرف‌کننده هم شده است. به عنوان مثل تبلت سرفیس پروی مایکروسافت در بخش صفحه نمایش، لایه‌ی دیجیتایزر ساخته شده توسط واکام را جای داده و قلم مخصوصی نیز برای استفاده از آن معرفی شده است. نام این قلم مخصوص Surface Pro Pen یا خودکار سرفیس پرو است. فبلت معروف سامسونگ و قلم مخصوص S Pen نیز از تکنولوژی واکام بهره می‌برند. با به کار گیری لایه‌ی حسگر خاص و طراحی استایلوسی که به خوبی با آن رابطه برقرار می‌کند، قابلیت‌های بیشتری در استایلوس مبتنی بر دیجیتایزر واکام دیده می‌شود. البته حساسیت ابزارها و حسگرهای مختلف به کار رفته نسبت به فشار متفاوت است. بنابراین قبل از خرید چنین وسایلی، با حوصله تحقیق و بررسی کنید. توجه داشته باشید که صفحه دیجیتایزر بر روی صفحه نمایش قرار می‌گیرد و به عنوان یک صفحه مستقل و شفاف عمل می‌کند.

مزایا

 • حساسیت نسبت به فشار: مهم‌ترین ویژگی لایه‌ی دیجیتایزر واکام این است که سطوح مختلف فشار را تشخیص می‌دهد. به عنوان مثال مایکروسافت این طور تبلیغ کرده که خودکار سرفیس پرو، 1024 سطح فشار ایجاد می‌کند. توجه کنید که لایه‌ی حسگر سطوح فشار را تشخیص نمی‌دهد بلکه نوک قلم دیجیتالی است با توجه به فشار دست، عکس‌العمل نشان داده و سپس لایه‌ی دیجیتایزر تغییر سیگنال را حس می‌کند.
 • تشخیص لمس مچ دست: در مورد استایلوس‌های مبتنی بر تکنولوژی واکام، نادیده گرفتن مچ دست امکان‌پذیر است. بنابراین به راحتی می‌توان مچ دست را روی تبلت قرار داد و مشغول طراحی یا استفاده از تبلت شد.
 • قابلیت‌های اضافی: به کمک تکنولوژی واکام سه نوع قابلیت اضافی به استایلوس‌ها اضافه می‌شود. خودکار سرفیس پرو در انتهای خود یک پاک‌کن دیجیتال دارد. بنابراین با چرخاندن قلم و استفاده از پاک‌کن، سیگنال پاک کردن به تبلت ارسال می‌شود و آنچه رسم شده، پاک خواهد شد. قابلیت دوم راست کلیک است، با نگه داشتن یک دکمه روی قلم دیجیتال و لمس صفحه، این عمل انجام می‌شود. سومین قابلیت مکث روی صفحه است، لایه‌ی دیجیتایزر قادر به تشخیص قلم در فاصله‌ی کمی از صفحه نمایش است و می‌توان بر فراز صفحه نمایش مکث کرد.
 • به باتری نیازی نیست: این نوع استایلوس هم مثل استایلوس خازنی به باتری نیازی ندارد. بنابراین نگران شارژ آن نباشید.
 • معایب
 • از ابزارهای کمتری پشتیبانی می‌کند: استایلوس مبتنی بر واکام با تمام وسایل لمسی سازگاری ندارد. به عنوان مثال خودکار سرفیس پرو روی گوشی‌ها و تبلت‌های معمولی کار نمی‌کند.
 • قیمت بالاتر: دیجیتایزر واکام در ابزارهای رده اولی همچون گلکسی نوت و سرفیس پرو به کار می‌رود چرا که هزینه‌ی تولید محصول را افزایش می‌دهد. لذا قیمت ابزارهایی که چنین استایلوسی را پشتیبانی می‌کنند، بالاست.
 • به پشتیبانی‌های نرم‌افزاری هم نیاز دارد: نرم‌افزارها باید طوری کدنویسی شوند که اطلاعات مربوط به دیجیتایزر را تشخیص داده و از آن استفاده کنند. به عنوان مثال نمی‌توان از سطوح فشار مختلف در نرم‌افزار Microsoft Paint استفاده کرد.

استایلوس‌های بلوتوث

این نوع استایلوس‌ها بسیار متنوع هستند و گروهی قیمت و کیفیت بالا دارند و گروهی ساده و ارزان هستند. مدل‌های ارزان‌قیمت کمی دقیق‌تر از انگشتان شما کار می‌کنند اما گروه پیشرفته دقت بالاتری داشته و تنها روی سخت‌افزارهای خاصی کار می‌کنند. همان‌طور که گفته شد دیجیتایزر واکام روی ابزارهای خاصی کار می‌کند، لذا هواداران آیپد اپل به دنبال یک استایلوس خوب مثل محصولات واکام هستند.

استایلوس‌های بلوتوث راه و روش جدیدی برای برقرار ارتباط با تبلت دارند: استفاده از بلوتوث که به لایه‌ی اضافی در صفحه نمایش نیازی ندارد. این نوع استایلوس‌ها در حالت پیش‌فرض عملکردی مثل یک استایلوس خازنی دارند و زمانی که با تبلت از طریق بلوتوث جفت می‌شوند، سطح فشار را به تبلت اطلاع می‌دهند. در حقیقت تبلت موقعیت استایلوس را تشخیص می‌دهد و استایلوس سطح فشار را شناسایی می‌کند. واکام استایلوس حساس به فشار خود را برای آیپد تهیه کرده که نام آن Intuous Creative Stylus است و 99 دلار قیمت دارد. این استایلوس 2048 سطح فشار را شناسایی می‌کند. خوشبختانه این دسته از استایلوس‌ها با استفاده از حالت کم‌مصرف بلوتوث می‌توانند مصرف باتری پایینی داشته باشند و دیرتر به شارژ نیاز پیدا کنند.

مزایا

 • حساسیت نسبت به فشار: این استایلوس‌ها هم درست مثل لایه‌ی دیجیتایزر واکام، مقدار فشار را تشخیص می‌دهند.
 • تشخیص مچ دست: این قابلیت هم در این استایلوس‌ها می‌تواند وجود داشته باشد.
 • روی ابزارهای بیشتری کار می‌کند: حتی اگر ابزاری دارای صفحه لمسی خازنی باشد هم می‌توان از این نوع استایلوس استفاده کرد و مقدار فشار روی صفحه کاملاً تشخیص داده می‌شود.
 • کلیدهای میانبر اضافی: با استفاده از بلوتوث می‌توان کلیدهای میانبر مختلفی تعریف کرد، لذا روی چنین استایلوس‌هایی احتمالاً کلیدهایی برای قابلیت‌های دیگر تعبیه می‌شود.

معایب

 • به باتری نیاز است: برای استفاده از بلوتوث به منبع انرژی نیاز است، لذا باید این استایلوس‌ها را شارژ کرد یا باتریشان را تعویض نمود.
 • جفت شدن از طریف بلوتوث نیاز است: حداقل یکبار باید استایلوس را با تبلت یا گوشی جفت کرد، در دفعات بعدی احتمالاً استایلوس به محض روشن شدن بلوتوث تبلت با آن جفت می‌شود.
 • نرم‌افزارها باید از این نوع استایلوس‌ها پشتیبانی کنند: هر نرم‌افزار باید نحوه‌ی برقراری رابطه از طریق سیگنال‌های بلوتوث را بداند، لذا به پشتیبانی نرم‌افزاری نیاز است.
 • قیمت بیشتر: این استایلوس‌ها به تجهیزات الکترونیکی نیازی دارند که طبعاً هزینه‌ی تولید را بالا می‌برد. لذا قیمت بیشتری نسبت به استایلوس‌های خازنی دارند.

بالاخره کدام استایلوس را بخریم؟

اگر تبلت یا گوشی شما از لایه دیجیتایزر واکام استفاده می‌کند، استایلوس مخصوص همان ابزار را تهیه کنید. البته این نوع استایلوس‌ها و ابزارهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، کم هستند. استایلوس‌های خازنی معمولاً ارزان هستند و ضخامت نسبتاً زیادی دارند. از این رو برای تبلت‌ها و صفحات لمسی بزرگ‌تر مناسب‌ترند. توجه کنید که استایلوس‌های خازنی بسیار ارزان معمولاً نیاز مشتری را برطرف نمی‌کنند و شخص احساس رضایت نمی‌کند، این موضوع به ویژه در مورد گوشی‌ها مصداق دارد. دسته‌ی آخر استایلوس‌های بلوتوث هستند که قیمت بالاتری دارند و سطح فشار را حس می‌کنند. برای برخی تبلت‌ها مثل تبلت ونیو پروی کمپانی دل نیز استایلوس‌های بلوتوث خاصی طراحی و عرضه می‌شود که طبعاً با تبلت و نرم‌افزارهای آن هماهنگی بیشتری دارد. لذا خرید مدل مخصوص هر تبلت گزینه‌ی بهتری است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات