چگونه سرعت و کارایی تلفن اندرویدی خود را افزایش دهیم؟

چگونه سرعت و کارایی تلفن اندرویدی خود را افزایش دهیم؟

حتما توجه کرده‌اید که تلفن‌ اندرویدی‌تان نسبت به چند ماه پیش که برای اولین بار روشنش کردید، چقدر کند شده است. جا به جایی میان برنامه‌ها بعضا با تاخیر صورت می‌گیرد و گاه و بی‌گاه با کرش دستگاه رو به رو می‌شوید. چاره کار اینجا پیش ماست. پس چند سطری را میهمان ما باشید.

نکات ارائه شده در ادامه عمومی بوده و برای تمامی مدل‌ها، از گلکسی اس 4 گرفته تا HTC Explorer به کار می‌آیند.

1- برنامه‌های بدون استفاده را حذف یا غیر فعال کنید

Android Uninstall

حافظه ذخیره سازی دستگاه شما محدود است و هرچه آن را بیش‌تر از اپلیکیشن‌های بی‌مصرف پر کنید، وضع بدتر می‌شود. هر از چند گاهی سر و سامانی به فایل‌های خود داده و سعی کنید از شر تصاویر، فیلم‌ها و برنامه‌های اضافی خلاص شوید. ذخیره فایل‌های مهم روی سرورهای ابری مانند دراپ باکس یا گوگل درایو نیز توصیه می‌شود.

پس همین الان به تنظیمات دستگاه رفته، بخش Apps را انتخاب کرده و کار را تمام کنید. قدری فضای خالی، به کسی ضرر نمی‌رساند.

مورد بعدی برنامه‌های پیشفرض شرکت سازنده است که متاسفانه قابل حذف نیستند. اما می‌توانید غیر فعال یا مخفی‌شان کنید تا دستشان از منابع سیستمی کوتاه شود. پیشنهاد دیگر این است که حتی‌الامکان فایل‌های خود را به کارت حافظه منتقل کنید.

2- حافظه‌ی نهان (Cache) برنامه‌ها را پاک کنید

به مرور زمان، برنامه‌ها فایل‌هایی را برای ایجاد دسترسی‌های فوری و تسریع انجام یک عملیات در حافظه در قسمت حافظه نهان یا همان کش خود ذخیره می‌کنند. این امر می‌تواند تاثیر بسیار سوئی در کارایی دستگاه داشته و سرعت آن را پایین بیاورند. برنامه‌های بسیاری در گوگل پلی پیدا می‌شوند که این کار را برای شما انجام می‌دهند. Clean Master و App Cache Cleaner دو مورد از بهترین‌ها هستند که اتفاقا بهایشان هم رایگان است.

پیشنهاد دیگر این است که سعی کنید در قسمت Multitasking، برنامه‌های باز و بی‌استفاده را ببندید تا فضای رم تلفن‌ بی‌مورد اشغال نشود.

3- در مورد استفاده از تصاویر پس زمینه پویا (live wallpapers) و ویجت‌ها هوشیار باشید

Android Widgets

بسیاری از کاربران می‌گویند ویجت‌ها یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که آن‌ها را به اندروید جذب کرده. البته تصاویر پس زمینه پویا و متحرک هم جز آن لیست بود ولی با آمدن iOS 7 از سر زبان‌ها افتاد. درست است؛ ویجت‌ها بدردبخور و گاها زیبا هستند و معمولا فرآیندهای نسبتا طولانی را تسریع می‌بخشند، اما نباید هیچگاه اصل اعتدال را فراموش کرد. استفاده از چندین صفحه‌ی خانگی که همگی پر از ویجت هستند، هر پردازنده‌ای را به زانو در می‌آورد.

تصاویر پس زمینه پویا هم زیبا و دلربا هستند، اما همزمان که شما سرگرم لذت بردن از قابلیت‌هایشان هستید، آن‌ها هم در پشت صحنه مشغول بلعیدن باتری دستگاه هستند.

4- انیمیشن‌ها را غیر فعال کنید

Android Developer Options

تاچ ویز سامسونگ یا Sense شرکت HTC، بسیار سنگین و مملو از انیمیشن‌های گوناگون هستند که در عین زیبایی، می‌توانند بر عملکرد دستگاه تاثیر بدی بگذارند.

در قسمت تنظیمات، چند گزینه مخفی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد انیمیشن‌ قسمت‌های مختلف را غیر فعال کنید. تنها کافیست به تنظیمات رفته، و از قسمت About Phone، هفت بار بر روی Build Number تپ کنید. توجه داشته باشید که این بخش برای توسعه دهندگان و کاربران حرفه‌ای است و اگر سر رشته ندارید، چیزی را الکی دستکاری نکنید.

پس از این کار، بخشی تحت عنوان Developer Oprtions در بخش تنظیمات ظاهر می‌شود. به آن جا رفته، سپس از قسمت Drawing option، انیمیشن‌ها را به میل خود غیر فعال کنید.

5- سیستم عامل دستگاه را به روز نگه دارید

سیستم عامل اندروید هر چند مدت یکبار توسط گوگل آپدیت می‌شود و تولید کنندگان نیز بروز رسانی‌های اختصاصی خود را ارائه می‌دهند. سعی کنید همواره دستگاه خود را به روز نگه داشته تا از باگ‌های نرم افزاری، حفره‌های امنیتی رهایی یافته و آخرین بهبودهای صورت رگفته را تجربه کنید.

6- به روت و رام‌های جدید هم فکر کنید

این کار با ریسک همراه است و ما هیچ مسئولیتی را در مورد عواقب احتمالی آن به عهده نمی‌گیریم، هرچند اگر کارها توسط یک شخصی با تجربه صورت گیرد، تقریبا خطری وجود ندارد. دستگاه خود را روت کنید و حالا می‌توانید رام‌های جدید و سفارشی را امتحان کرده یا پردازنده را اورکلاک کنید و به طور کلی، راندمان تلفن‌تان را بالا ببرید.

این از ترفندهای ما، حالا نوبت شماست تا تجربیات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده