چگونه گجت خود را در کمترین زمان ممکن شارژ کنیم؟

شنبه ۸ تیر ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
شارژ کردن دستگاه الکترونیکی به کمک کابل USB، یعنی کاری که همه ما در طول روز انجام می‌دهیم، رمز و راز‌هایی با خود دارد. برای مثال، چرا وقتی آیفون خود را به یک مک‌بوک‌پرو متصل می‌کنید سریعتر از زمان اتصال به یک PC یا دستگاه‌های غیراپلی شارژ می‌شود؟ چرا فرآیند شارژ دستگاه در ابتدای کار سریع است، اما به مرور کندتر می‌شود؟ در این مقاله به این سؤالات پاسخ خواهیم گفت. پس در ادامه با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

در این مقاله، علاوه بر پاسخ به سؤالات فوق، با روش‌هایی برای شارژ دستگاه در کوتاهترین زمان ممکن آشنا خواهیم شد و در پایان به معرفی دستگاهی خواهیم پرداخت که دیدی وسیع‌تر درباره شارژرهای ‌USB به ما می‌دهد.

چرا دستگاه شما به آهستگی شارژ می‌شود؟

در حالت کلی دو فاکتور کلیدی برای تعیین سرعت شارژ دستگاه وجود دارد: حداکثر شدت جریان الکتریکی (Amperage) عبوری از سوکت USB و نحوه ارتباط دستگاه با سوکت.

در ابتدا باید گفت که هر سوکت یا شارژری، یک حداکثر شدت جریان الکتریکی دارد که معمولاً بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌آمپر است. در حالت کلی، لپ‌تاپ‌ها و ‌PCها مجهز به سوکت ۵۰۰ میلی‌آمپری (نیم آمپری) هستند. اما باید به دو نکته توجه داشت: اول اینکه ممکن است شرکت سازنده این میزان را تغییر داده باشد که البته این تغییر را به کاربر اعلام می‌کند. و دوم، اگر دستگاه از USB 3.0 بهره ببرد، سوکت آن ۹۰۰ میلی‌آمپری خواهد بود.

PM-04

با تمام این تفاسیر حداکثر شدت جریان الکتریکی از یک شارژر به شارژر دیگر، متغیر بوده و میزان آن بر روی شارژر درج شده است. این میزان بین ۰.۵ تا ۲.۱ آمپر است. البته حداکثر شدت جریان الکتریکی تنها یک مسأله را تعیین می‌کند: حداکثر نرخ اسمی شارژ دستگاه.

نحوه ارتباط دستگاه با سوکت، تعیین کننده میزان شدت جریانی است که دستگاه الکترونیکی شما جذب خواهد کرد. وقتی دستگاه خود را به سوکت شارژر یا منبع تغذیه (مثلاً لپ‌تاپ) متصل می‌کنید، کنترلر USB دستگاه شما با کنترلر USB شارژر مکالمه می‌کند. اگر کنترلر در دسترس نباشد، دستگاه، ولتاژ جریان را به کمک ۴ پین USB دریافت نموده و میزان شدت جریان الکتریکی مطلوب را تعیین می‌نمایید و بدین ترتیب سریعاً شروع به شارژ می‌کند.

اما سؤال این است که دستگاه شما چگونه میزان شدت جریان الکتریکی مطلوب را تعیین می‌کند؟

شرح دقیق این مسأله، پیچیده و نیازمند آگاهی از اطلاعات تخصصی است، و تنها به کمک تجربه و کار عملی به دست می‌آید.اما  به زبان ساده، شارژر‌های USB دارای تنظیمات مشخصی هستند که دستگاه متصل، از آن‌ها بهره می‌برد.

PM-01

البته، تفاوت‌هایی بین کلاس دستگاه‌ها، مثلا در پلت‌فرم‌های iOS و اندروید وجود دارد. برای مثال، آیفون شما، تنها در صورتی با حداکثر شدت جریان شارژ می‌شود که درایور مناسب در محل استفاده از منبع تغذیه وجود داشته باشد. در غیر این صورت سرعت شارژ آیفون کاهش می‌یابد. به همین صورت در دستگاه‌های اندرویدی اگر به طور همزمان شارژ و انتقال داده انجام شود، حداکثر شدت جریان الکتریکی دریافتی کاهش و در نتیجه مدت زمان شارژ شدن کامل دستگاه افزایش خواهد یافت.

PM-02

مسأله قابل توجه دیگر این است که در دستگاه‌های مجهز به باتری‌های لیتیوم-‌یون (lithium-ion) هنگام رسیدن به مرحله شارژ کامل، برای حفظ سلامت و افزایش طول‌عمر باتری، شدت جریان الکتریکی دریافتی کاهش می‌یابد.

چگونه دستگاه خود را به سرعت شارژ کنیم؟

به طور کلی، شارژ شدن سریع تلفن‌همراه یا تبلت، چیزی شبیه اسناد محرمانه است. اگر آیفون یا آیپد دارید، سعی کنید تا حد امکان از منبع تغذیه مناسب، مثل لپ‌تاپ‌های اپلی استفاده کنید. اگر هم از کاربران اندروید هستید، از نصب تمام درایورهای تهیه شده توسط کارخانه سازنده اطمینان حاصل نموده و از منابع تغذیه مناسب با محصولات کارخانه سازنده بهره ببرید.

حالا که این مطالب مطرح شد باید Practical Meter را معرفی کنیم. Practical Meter یک دانگل کوچک کیک‌استارتری است که به کاربر نشان می‌دهد دستگاه وی چه شدت جریانی را دریافت کرده و بر اساس آن با چه سرعتی شارژ خواهد شد.

Practical Meter را به سوکت USB یا شارژر زده و سپس دستگاه خود را به آن متصل می‌کنیم. یعنی P-M باید بین دستگاه و شارژر قرار بگیرد. به محض اتصال دستگاه، LEDهای P-M روشن می‌شوند. هر یک از خط‌های روی P-M، معادل یک وات هستند. روشن شدن هر ۵ خط، به معنی دریافت ۵ وات، یعنی حداکثر میزان قابل دریافت، می‌باشد.

PM-03

اولین نکته جالب هنگام استفاده از P-M این است که در اکثر لپ‌تاپ یا PCها، حداکثر سه خط روشن می‌شود که معادل ۵۰۰ میلی‌آمپر، یعنی پایین‌ترین حد تنظیمات سوکت‌های USB بوده و به معنی مدت‌ زمان طولانی بر شارژ است.

۵ خط P-M به معنی یک آمپر ( یعنی ۵ وات در ۵ ولت) است و شما می‌توانید به کمک شارژرهای اختصاصی و نصب تمام درایورهای مورد نیاز به این میزان دسترسی داشته باشید. در حالت کلی برای رسیدن به سریع‌ترین شارژ ممکن، نیازمند منبع تغذیه یا کانکتورهای واسطه (Third-Party) هستید که برای جذب تمام ۵ وات، دستگاه USB را به نحوی خاص فریب بدهند. خوشبختانه P-M، به همراه این کانکتورهای واسطه عرضه می‌شود.

پس شاید یکی از راه‌های رسیدن به کوتاهترین زمان شارژ ممکن، خریداری این دانگل ۲۰ دلاری به همراه کانکتورهای واسطه آن باشد. البته امروزه شارژرهای سریع از شرکت‌های دیگر نیز وجود دارند که به روش‌های مشابه، دستگاه مجهز به درگاه میکرو SD شما را تا دو برابر سریع‌تر از شارژرهای پیش فرض شارژ می کنند.‎

به طور معمول فرآیند کامل شدن شارژ دستگاه شما چقدر زمان می‌برد؟ شما چه روش‌هایی را برای کوتاه شدن زمان شارژ دستگاه پیشنهاد می‌کنید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات