VoLTE چیست و چگونه می‌توان آن را در گوشی های اندرویدی فعال کرد؟

 VoLTE چیست و چگونه می‌توان آن را در گوشی های اندرویدی فعال کرد؟

مراحل فعال‌سازی فناوری VoLTE بسته به مدل گوشی و اپراتور متفاوت است. در این مطلب، مراحل فعال‌سازی آن در گوشی‌های سامسونگ و شیائومی را آموزش خواهیم داد.

تا پیش از ظهور نسل‌های جدید ارتباطی شبکه موبایل و تا قبل از اینکه «اینترنت موبایل» فراگیرشده و امری عادی تلقی شود، گوشی‌های موبایل به‌جز تماس و پیامک، کارکردهای چندانی نداشتند. درحال حاضر به‌لطف نسل‌های جدید ارتباطی و به‌دنبال تحولات و پیشرفت‌هایی که در صنعت تولید گوشی همراه صورت گرفت، این گوشی‌ها تبدیل به دستگاه‌هایی هوشمند شدند که کارکرد اصلی آن‌ها که برقراری تماس تلفنی بوده دیگر مطرح نیست، بلکه فراهم‌شدن بسترهای اتصال به اینترنت در ظرفیت و سرعت‌های بالا، آن‌ها را به ابزارهایی با کارکردهایی غیرقابل شمارش تبدیل کرده است که بدون وجود آن‌ها امور روزمره افراد تقریباً به‌کلی مختل می‌شود.

بااین‌حال اینترنت موبایل تنها ثمره‌ی پیشرفت‌های شبکه تلفن همراه نیست، نسل‌های مختلف مخابراتی در بهبود وضعیت و کیفیت تماس‌های تلفنی نیز نقش مؤثری دارند. با ورود نسل چهارم شبکه همراه، یکی از تحولات بزرگ در ارتباطات تلفنی با فناوری VoLTE رقم خورد.

عناوینی که در این مقاله خواهید خواند:

VoLTE چیست و چه کاربردی دارد؟

VoLTE یا Voice over LTE یک فناوری است که امکان برقراری تماس ازطریق شبکه‌ی LTE را فراهم می‌کند. به‌طور پیش‌فرض امکان برقراری تماس در شبکه‌ی 2G/3G وجود دارد، در صورتی که در شبکه‌‌ی 4G LTE این چنین نیست و این فناوری برای رفع این مشکل ابداع شده است.

در این‌جا یک تفاوت وجود دارد و آن روشی است که برای برقراری تماس استفاده می‌شود. به‌طورکلی روش برقراری تماس از زمان‌های گذشته به‌صورت سوئیچینگ مداری بوده بدین معنا که انتقال تماس ازطریق یک کانال ثابت صورت می‌گیرد؛ اما درباره‌ی تماس VoLTE این‌گونه نیست و برای برقراری تماس از روش سوئیچینگ بسته‌ای استفاده می‌شود، بدین معنا که برای انتقال داده از یک مسیر از پیش مشخص با ظرفیت محدود استفاده نمی‌شود بلکه هر مقدار از ظرفیت شبکه که موجود باشد دراختیار قرار می‌گیرد و به صورت بسته‌ای میان مبدا و مقصد تبادل می‌شود که عملکرد آن دقیقاً مشابه ارتباط دستگاه‌های فعال در یک شبکه است.

این موجب می‌شود که کیفیت تماس‌های صوتی افزایش یابد که از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزایای این فناوری است. افزون‌براین مشکل عدم امکان برقراری تماس تلفنی در شبکه LTE نیز حل شده و دیگر برای این کار جابجایی بین شبکه‌های 3G/2G رخ نداده و به تبع، تأخیر ناشی از این جابجایی از بین می‌رود. در این جابجایی بین شبکه‌های مختلف، دستگاه متحمل توان زیادی می‌شود و مصرف باتری نیز افزایش می‌یابد؛ اما این‌ها تمامی ماجرا نیستند، یکی از معضلات اصلی کاربران، قطع‌شدن ارتباط اینترنتی کاربران به موجب جابجایی بین شبکه‌ای دیگر هنگام دریافت و ارسال تماس است که ممکن است اموری که احتیاج به اتصال دائم به اینترنت دارند را مختل کند.

فناوری VoLTE به دلیل ماهیت متفاوت خود، تمامی این مشکلات را برطرف کرده است. برای استفاده از این فناوری داشتن یک گوشی همراه با پشتیبانی از شبکه‌ی LTE و تماس‌های VoLTE کافی است. خوشبختانه اکنون بیشتر گوشی‌های موجود دربازار از این فناوری پشتیبانی می‌کنند و دو اپراتور اصلی موبایل در ایران مدتی است که زیرساخت‌های آن را فراهم کرده‌اند و اکنون نیز بسیاری از کاربران از این فناوری برخوردار هستند.

در بیشتر اوقات این فناوری به‌طور خودکار فعال و دردسترس کاربران قرار می‌گیرد؛ اما در برخی موارد این اتفاق نمی‌افتد. ضمن اینکه در برخی از اپراتورها نیاز به فعال‌سازی در شبکه وجود دارد از این‌رو اگر نماد آن را در بالای صفحه مشاهده نمی‌کنید، لازم است مراحلی را برای انجام تنظیمات و فعال‌سازی آن طی کنید که در این مطلب مراحل آن را در گوشی‌های اندروید دو برند مطرح پیش خواهیم برد.

آیا گوشی من از فناوری VoLTE پشتیبانی می‌کند؟

اگر گوشی سامسونگ دارید برای اینکه بدانید که گوشی دراختیار شما ۱۰۰ درصد از این فناوری پشتیبانی می‌کند، تنظیمات گوشی را باز کرده و به مسیر Connections > Mobile Networks بروید. در این‌جا اگر گزینه‌ی VoLTE calls وجود داشته باشد یعنی گوشی شما از این امکان برخوردار است.

پشتیبانی از قابلیت VoLTE در گوشی های سامسونگ

بااین‌حال استثنائاتی وجود دارد که ممکن است این گزینه را به شما نشان ندهد. برای مثال در برخی از کشورهایی که از این فناوری در اپراتورهای آن‌ها پشتیبانی نمی‌شود این گزینه در فرم‌ور (رام) مخصوص آن کشور غیرفعال شده باشد یا اینکه گزینه‌ی آن در منو دیگری باشد. در این مواقع ابتدا باید مدل گوشی خود را در اینترنت جستجو کنید و در صورت اطمینان از پشتیبانی‌شدن این فناوری، نسبت به تغییر رام گوشی به منطقه‌ای دیگر اقدام کنید.

اگر گوشی شیائومی دارید، گزینه VoLTE به‌صورت پیش‌فرض در منوی گوشی فعال نیست، به این علت که گوشی‌های شیائومی به‌صورت خودکار بررسی می‌کنند که اپراتور قابلیت VoLTE را ارائه می‌کند یا خیر و درصورت ارائه‌کردن این قابلیت، گزینه‌ی آن در تنظیمات فعال می‌شود. بررسی VoLTE در اپراتور یا VoLTE carrier check گوشی‌های شیائومی در مورد اپراتورهای ایرانی عمل نمی‌کند، از این رو باید آن را غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن VoLTE carrier check در شیائومی

برای این کار شماره‌گیر را باز کرده و کد دستوری *#*#86583#*#* را شماره‌گیری کنید. پس این کار پیام VoLTE carrier check was disabled ظاهر می‌شود که به معنای فعال‌شدن VoLTE در گوشی شما است. برای اطمینان از این موضوع تنظیمات را باز کرده و وارد بخش Sim cards & mobile networks شوید. سپس سیم‌کارت موردنظر را انتخاب کنید. در انتهای صفحه گزینه‌ی Use VoLTE را مشاهده خواهید کرد.

گزینه‌ی VoLTE در رابط کاربری MIUI

فعال‌سازی VoLTE در اپراتور همراه اول

اگر از سیم‌کارت همراه اول استفاده می‌کنید، ابتدا باید یک کد دستوری را شماره‌گیری کنید تا این قابلیت در سطح شبکه برای سیم‌کارت شما فعال شود. این فعال‌سازی تنها یک بار صورت می‌گیرد و درصورت تعویض گوشی همچنان فعال باقی می‌ماند. بدین منظور، شماره‌گیر گوشی را باز کرده و کد #2451*10* را شماره‌گیری کنید. پس از این کار، پیامی به‌شما نشان داده می‌شود که نتیجه‌ی فعال‌سازی را ازطریق پیامک به شما اعلام می‌کند.

فعال سازی سرویس VoLTE همراه اول در گوشی سامسونگ

نکته‌ای که وجود دارد آن است که حتماً سیم‌کارت خود را در دستگاهی قرار دهید که از این فناوری پشتیبانی می‌کند. اگر سیم‌کارت شما مدت‌ها در دستگاهی بوده که از این فناوری پشتیبانی نمی‌کند این احتمال وجود دارد که در دستگاه جدید بعد از شماره‌گیری کد دستوری پیامک عدم‌سازگاری دستگاه با VoLTE دریافت کنید و فعال‌سازی صورت نگیرد. در این صورت باید چند روز تا چند هفته صبر کنید. پس از این مدت، اگر مشکل پا برجا بود باید با شماره‌ی ۹۹۹۰ تماس گرفته و این مشکل را با آنان مطرح کنید.

پس از دریافت پیامک مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن فعال‌سازی VoLTE، گوشی‌های سامسونگ نیاز به تنظیمات و پیکربندی‌های خاصی دارند تا VoLTE در آن‌ها قابل استفاده باشد. اگر از گوشی شیائومی استفاده می‌کنید نیازی به مطالعه ادامه مطلب نخواهید داشت و تنها کاری که باید انجام دهید شماره‌گیری کد دستوری یادشده از بخش قبل است.

پیکربندی تنظیمات VoLTE همراه اول در گوشی‌های سامسونگ

گوشی‌های سامسونگ بسته به اینکه در چه کشوری عرضه شوند بعضا مدل‌های متفاوتی دارند. برخی از این مدل‌ها در مناطق خاصی عرضه می‌شوند برای مثال گوشی‌های سامسونگ با تراشه‌های اگزینوس عمدتا در بازار آسیا، خاورمیانه و اروپا به‌فروش می‌رسند ازاین‌رو نرم‌افزار و فرم‌ور آن‌ها بسته به بازار آن‌ها پیکربندی می‌شود.

این پیکربندی‌ها شامل تنظیمات شبکه و مخابراتی هر کشور به‌صورت مجزا نیز می‌شود. ازاین‌رو اگر گوشی شما سفارش مناطقی غیر از خاورمیانه باشد ممکن است این پیکربندی‌ها در نرم‌افزار گوشی شما اعمال نشده و نیاز افزودن دستی آن‌ها باشد. معمولاً پس از خرید گوشی‌های سامسونگ اگر سیم‌کارت را وارد آن‌ها کرده باشید، در مراحل اولیه راه‌اندازی، کشور سیم‌کارت تشخیص داده شده و از شما خواسته می‌شود برای اعمال پیکربندی‌های ارائه‌دهنده سرویس (Service Provider) گوشی خود را راه‌اندازی مجدد کنید. بعد از این کار پیکربندی‌های مربوطه که شامل APN های موردنیاز برای فعال‌سازی VoLTE می‌شود، به گوشی اضافه خواهد شد.

برای اینکه بررسی کنید APN لازم برای فعال‌سازی VoLTE را دارید، تنظیمات را باز کرده و به مسیر Connections > Mobile Networks > Access Point Names بروید. اگر موردی به نام‌های IMS یا MCCI IMS وجود داشته باشد، مشکلی در استفاده از این فناوری برای شما وجود ندارد؛ اما اگر وجود نداشته باشد باید آن‌را به صورت دستی اضافه کنید.

برای افزودن APN‌های مربوط به اپراتور همراه اول دو راه وجود دارد. راه اول آن است که اپلیکیشن APN Alter را از گلکسی استور دریافت کننید. اپلیکیشن را باز کرده و در لیست روی MCCI Internet ضربه بزنید. سپس از منو بالا گزینه‌ی Save را انتخاب کنید. APNهای لازم در گوشی شما نصب شده و تنها کافی است یک بار گوشی خود را به حالت هواپیما برده و خارج کنید تا نماد VoLTE در بالای صفحه نشان داده شود.

افزودن APN سرویس VoLTE همراه اول در گوشی سامسونگ با APN Alter

راه دوم آن است که این تنظیمات را به‌صورت دستی در بخش Access Point Names اضافه کنید. بدین منظور در بالا روی گزینه‌ی Add ضربه زده و فقط اطلاعاتی که در زیر نوشته شده در فیلد‌های مربوط وارد کرده و باقی فیلدها را تغییر ندهید

MCCI IMSName
imsAPN
PAPAuthentication type
imsAPN type
IPv4/IPv6APN protocol
IPv4APN roaming protocol
NoneMobile virtual network operator type

افزودن APN سرویس VoLTE همراه اول در گوشی سامسونگ

پس از وارد‌کردن اطلاعات، از منو بالا گزینه‌ی Save را انتخاب کنید. یک بار گوشی خود را به حالت هواپیما برده و خارج کنید تا نماد VoLTE در بالای صفحه اضافه شود.

فعال‌سازی VoLTE در اپراتور ایرانسل

اگر از سیم‌کارت ایرانسل استفاده می‌کنید، برخلاف همراه اول VoLTE به‌صورت پیش‌فرض فعال بوده و نیازی به فعال‌سازی در سطح اپراتور ندارد، فقط کافی است که تنظیمات APN آن در گوشی شما موجود باشد. یادآوری می‌کنیم که این تنظیمات را تنها در صورت استفاده از گوشی سامسونگ انجام دهید و گوشی‌های شیائومی نیازی به این کار ندارند.

پیکربندی تنظیمات VoLTE ایرانسل در گوشی‌های سامسونگ

برای اینکه بررسی کنید APN لازم برای فعال‌سازی VoLTE را دارید، تنظیمات را باز کرده و به مسیر Connections > Mobile Networks > Access Point Names بروید. اگر موردی به نام‌های IMS وجود داشته باشد، مشکلی در استفاده از این فناوری برای شما وجود ندارد؛ اما اگر وجود نداشته باشد باید آن‌را به صورت دستی اضافه کنید.

برای افزودن APNهای مربوط به ایرانسل تنها راه وارد‌کردن اطلاعات به‌صورت دستی است. بدین‌منظور در بخش Access Point Names ازطریق منو بالا، روی گزینه‌ی Add ضربه زده و فقط اطلاعاتی که در زیر نوشته شده در فیلد‌های مربوط وارد کرده و باقی فیلدها را تغییر ندهید.

IMSName
imsAPN
imsAPN type
IPv4/IPv6APN protocol
IPv4APN roaming protocol
NoneMobile virtual network operator type

افزودن APN سرویس VoLTE ایرانسل در گوشی سامسونگ

پس از وارد‌کردن اطلاعات، از منو بالا گزینه‌ی Save را انتخاب کنید. یک بار گوشی خود را به حالت هواپیما برده و خارج کنید تا نماد VoLTE در بالای صفحه اضافه شود.

نکته: درصورتی می‌توانید از تماس‌های صوتی با کیفیت HD بهره‌مند شوید که مخاطبان شما نیز این قابلیت را فعال کرده باشند. اگر این قابلیت برای آن‌ها فعال نباشد یا با شماره‌های ثابت تماس بگیرید، کیفیت آن کمتر است؛ اما همچنان در شبکه‌ی LTE تماس برقرار می‌شود. برقراری تماس‌های با کیفیت بالا با علامت HD درکنار زمان‌شمار صفحه‌تماس مشخص می‌شود.

تهیه شده در زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده