آموزش استفاده از فرامین صوتی در عکاسی با تلفن گلکسی اس ۳ سامسونگ

آموزش استفاده از فرامین صوتی در عکاسی با تلفن گلکسی اس ۳ سامسونگ

بر خلاف باور بسیاری از کاربران، سامسونگ با عرضه گوشی‌های گلکسی S3 و Note 2 قدرت نرم‌افزاری خود را علاوه بر توانایی‌های بسیارش در سخت‌افزار به رخ رقبا کشید. کهکشانی S3 با ویژگی‌های نرم‌افزاری متفاوت و نوآورانه‌ای وارد صحنه شد که هنوز تعدادی از آن‌ها برای کاربران شناخته شده نیست. در این مقاله تصمیم داریم به ویژگی عکاسی با دستورها صوتی در Galaxy S III بپردازیم.

گرفتن عکس با گوشی و بدون استفاده از دست کار آسانی است از جمله آن‌که بتوان دوربین گوشی را با دستور صوتی برای گرفتن عکس هدایت کرد. می‌خواهیم در ادامه به یکی از امکانات مفید Galaxy S3 یعنی اداره دوربین گوشی با دستورها صوتی بپردازیم.

تعدادی از گوشی‌ها هوشمند اندرویدی به کلید فیزیکی اختصاصی یا ترکیبی برای گرفتن عکس مجهز هستند. وجود کلید اختصاصی می‌تواند در بسیاری از موارد بر سرعت و سهولت شکار عکس بیافزاید. حتی شما در حین کار با گوشی لازم نیست که حتماً از برنامه در حین کار خارج شده تا بر آیکان دوربین کلید کنید، بلکه با فشار کلید شاتر به‌سرعت به دوربین دسترسی پیدا می‌کنید.

همانگونه که می‌دانید S3 سامسونگ همانند نسل پیشینش فاقد کلید فیزیکی اختصاصی برای عکاسی است. دوربین S3 با سنسور فوق‌العاده خود که توسط سونی مهیا گشته است و بهره‌گیری از خصوصیات عالی اندروید ساندویچ بستنی، در شکار عکس‌ها فوق‌العاده سریع عمل می‌کند و به ادعای تأیید شده سامسونگ تأخیر شاتر در آن نزدیک به صفر است. آیا نداشتن کلید شاتر برای گوشی این‌چنینی که در کمتر از یک ثانیه برای عکاسی آماده می‌شود موجب دلسردی کاربران نخواهد شد؟ البته بله، ولی سامسونگ خوشبختانه نبود این کلید را دست‌آویزی برای انتقاد رقبایش قرار نداده و با قرار دادن کنترل صوتی بدین منظور در صدد حل این نقیصه برآمده است. شما می‌توانید با دستور صوتی لازم به‌‌جای فشار کلید اختصاصی، دوربین را برای گرفتن عکس به‌خدمت خود درآورید. البته سامسونگ دو امکان مجزای صوتی را تدارک دیده است. با استفاده از S Voice و تنظیمات مربوط آن می‌توانید در صفحه قفل گوشی بدون هیچ عمل فیزیکی و فقط با فرمان صوتی از پیش‌تعریف شده توسط خودتان وارد رابط کاربری دوربین شوید و از دستور صوتی برای انجام کامل عملیات عکاسی به‌صورت خودکار بهره ببرید.

به‌منظور استفاده از ویژگی عکاسی با دستور صوتی در رابط کاربری دوربین لازم است که گزینه دستورها صوتی برای برنامه‌ها (voice commands for apps) را در بخش تنظیمات گوشی فعال کنید.

gs 1

قدم اول: با لمس کلید لمسی منو در گوشی پایین و انتخاب تنظیمات یا رفتن به صفحات برنامه‌ها و کلیک بر آیکن تنظیمات، وارد بخش تنظیمات گوشی شوید. در بخش تنظیمات با حرکت به سمت پایین گزینه Language and input را پیدا کرده و وارد آن شوید.

2 gs3

قدم دوم: در بخش Voice cmd for apps کلید کشویی را به سمت راست هدایت کرده تا فعال شود( رنگ آن سبز شود)

قدم سوم: حالا زمانی که نرم‌افزار دوربین را اجرا می‌کنید، گوشی در انتظار می‌ماند تا فرمان صوتی "Shoot" از جانب شما به زبان آورده شده و او اقدامات لازم از جمله عملیات فوکوس را برای شکار عکس مناسب انجام دهد.

3 gs3

حتماً نیاز به زبان‌آوردن کلمه "Shoot" از جانب شما نیست. کلماتی همانند "picture" و "photo" نیز می‌توانند کار شما را راه بیندازند. البته به‌طور تصادفی کلمه "candy" را نیز امتحان کردم که انگار S3 مشتاقانه از آن استقبال کرد و از من یک عکس شیرین گرفت.

علاوه بر ویژگی‌ شرح داده شده، شما قادرید رابط کاربری دوربین را با دستور صوتی در صفحه قفل گوشی فعال کنید. همانند قبل به بخش Language and input از منوی تنظیمات مراجعه کنید و از آنجا در زیر بخش Speech گزینه Voice Search را لمس کرده تا به تنظیمات اصلی S Voice هدایت شوید.

در قدم بعدی از زیر بخش Wake up گزینه Set Wake-up Command را انتخاب کنید در این قسمت سامسونگ دست شما را برای تعریف چهار عمل صوتی مجزا در صفحه قفل گوشی باز گذاشته است.

05 svoice

شما می‌توانید چهار عمل مختلف را از میان عملیات صوتی: آنلاک گوشی، بررسی تماس‌های از دست رفته، بررسی پیامک‌های از دست رفته، باز کردن رابط کاربری دوربین، بررسی برنامه کاری، پخش موزیک، پخش رادیو و ضبط صدا انتخاب کرده و به هر کدام یک کلمه برای ادا کردن نسبت دهید. در حقیقت برای هر یک از 4 عمل، سامسونگ از شما می‌خواهد تا کلمه مورد نظر خود را بیان کنید تا گوشی با ذخیره الگو، از آن برای فرمان‌گیری از دستورها شما بهره ببرد. در این‌جا حتی می‌توان از کلمات فارسی نیز برای دستورها صوتی بهره جست زیرا که الگوی بیان شما در سیستم ذخیره می‌گردد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده