تماشا کنید: ویژگی جدید Night Shift اپل در iOS 9.3، تجربه‌ی خوابی آرام را فراهم می‌کند

تماشا کنید: ویژگی جدید Night Shift اپل در iOS 9.3، تجربه‌ی خوابی آرام را فراهم می‌کند

مطالعات بسیاری نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور آبی نمایشگرها در تاریکی شب می‌تواند روی ریتم شبانه‌روزی بدن تأثیر گذاشته و فرایند خواب را دچار اختلال کند. اپل در پی مرتفع ساختن این مشکل، ویژگی جدیدی را برای کاربران شیفت شب معرفی کرده است! همراه زومیت باشید.

مقاله مرتبط:

  • اپل در صدر لیست آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری سال ۲۰۱۵ قرار گرفت

شرکت اپل در هفته‌ی گذشته، ویژگی‌های جدید به‌روزرسانی iOS 9.3 را در نسخه‌ی پیش‌نمایش آن معرفی کرد که قابلیت شیفت شب (Night Shift) هم جزو ویژگی‌های جدیدی است که در حال حاضر نسخه‌ی بتای عمومی آن به‌طور رسمی منتشر شده است. ویژگی نایت شیفت با استفاده از ساعت و منطقه‌ی زمانی دستگاه iOS کاربر، زمان غروب آفتاب را تعیین کرده و به‌طور خودکار دمای رنگ‌های نمایشگر را به سمت طیف رنگی گرم‌تر تغییر می‌دهد تا از فشار حاصل از تماشای نمایشگر در تاریکی شب روی چشمان کاربر کاسته شده و فرایند خواب در مغز کاربر دچار اختلال نشود.

فعال کردن ویژگی نایت شیفت تقریبا مشابه با تنظیم سطح روشنایی (brightness) نمایشگر است. برای این کار، ابتدا به مسیر Settings→ Display & Brightness مراجعه کرده و برای دستیابی به تنظیمات مربوطه، صفحه را به پایین مرور کنید تا به گزینه‌ی Blue Light Reduction برسید. با فعال کردن دکمه‌ی لغزنده‌ی این بخش، می‌توانید اقدام به تنظیم دستی دمای رنگ نمایشگر از طیف رنگی سرد به سمت طیف گرم، کنید.

همچنین با فعال کردن گزینه‌ی غروب تا طلوع آفتاب یا با ایجاد برنامه‌ی زمانی سفارشی، دستگاه اپلی دارای سیستم عامل iOS 9.3 به‌طور خودکار اقدام به تنظیم و تغییر دمای رنگ نمایشگر مربوطه در زمان‌های مختلف خواهد کرد.

می‌توانید در ویدیوی زیر عملکرد ویژگی نایت شیفت را به‌طور عملی مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید از نرم‌افزار f.lux که عملکردی مشابه با ویژگی نایت شیفت اپل را برای رایانه‌های دسکتاپ دارای سیستم عامل OS X و ویندوز به ارمغان می‌آورد، بهره‌مند شوید. اگر زمان زیادی را برای مطالعه صرف می‌کنید، استفاده از این نرم‌افزار برای شما ضروری است!

به‌طور حتم، زمان‌های خاصی وجود دارند که می‌توانید ویژگی نایت شیفت را به‌طور دلخواه غیرفعال کنید. به عنوان مثال، می‌توانید هنگام تماشای ویدئو یا ویرایش سطح رنگ تصاویر، ویژگی یاد شده را غیرفعال کنید. اما فعال بودن آن، تماشای نمایشگر را در هنگام غروب و تاریکی شب، قابل تحمل‌تر کرده و طبق گفته‌ی دانشمندان، خوابی آرام را برای شما فراهم خواهد آورد.

با توجه به این که نسخه‌ی iOS 9.3 هنوز در مرحله‌ی بتا به سر می‌برد، امکان افزوده شدن ویژگی‌های جدید و اعمال تنظیم‌های بیشتر به ویژگی نایت شیفت تا زمان انتشار رسمی دور از انتظار نیست. به احتمال قوی، انتشار نسخه‌ی رسمی iOS 9.3 بیش از چند هفته طول نخواهد کشید. اما در صورتی که نمی‌توانید تا انتشار نسخه‌ی رسمی منتظر بمانید، می‌توانید با ثبت نام در صفحه‌ی وب نرم‌افزار بتای اپل، نسخه‌ی بتای عمومی را روی دستگاه iOS دانلود و نصب کنید. با این حال، نسخه‌ی بتای iOS 9.3 ممکن است ناپایدار باشد؛ پس تا حد امکان فرایند به‌روزرسانی را روی دستگاه ثانویه انجام دهید.

ویژگی نایت شیفت (Night Shift) موجود در iOS 9.3 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده