آشنایی با ابزار روت مجیسک و نحوه‌ نصب و استفاده از آن

پنج‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
مجیسک ابزار روتی است که قابلیت‌هایی چون امکان مخفی کردن روت و دریافت به‌روزرسانی‌های OTA را خواهید شد.
تبلیغات

مجیسک ابزاری است برای اعمال تغییرات سیستمی بدون دخل و تصرف در پارتیشن سیستم. در این مقاله به توضیح نحوه‌ی کار و چگونگی نصب و استفاده از این ابزار می‌پردازیم.

اگر با ابزار روت SuperSu که توسط Chainfire توسعه داده شده است آشنایی داشته باشید، می‌توانید مجیسک را به عنوان بهترین جایگزین برای آن تصور کنید. مجیسک توسط توسعه‌دهنده‌ای به نام Topjohnwu ساخته شده است و مزایایی نسبت به سوپرسو دارد که از آن جمله می‌توان به امکان استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی اشاره کرد.

مجیسک یا سوپرسو

به‌طور کلی، روت کردن دسترسی ایجاد تغییرات در نرم‌افزار سیستم یا نصب نرم‌افزاری که به‌طور طبیعی سازنده‌ی گوشی اجازه‌ی آن را نمی‌دهد، برای شما فراهم می‌کند.

در گذشته تقریبا تمام رام‌های کاستومی که از پیش روت شده بودند، از سوپرسو استفاده می‌کردند؛ اما اخیرا توسعه‌دهندگان بسیاری مجیسک را ترجیح می‌دهند و این ابزار تا حد زیادی به انتخاب اول کاربران و توسعه‌دهندگان تبدیل شده است.

دلیل این موضوع در وهله‌ی اول امکان کار با اپلیکیشن‌های بانکی است. در صورتی که از سوپرسو استفاده کنید، هنگام اجرای این اپلیکیشن‌ها با پیغامی مبنی بر روت بودن گوشی مواجه خواهید شد که اجازه‌ی اجرای برنامه را به شما نمی‌دهد. البته، همواره این امکان را خواهید داشت که به کمک برنامه‌ی سوپرسو یک بار آنروت کنید، اپلیکیشن را اجرا کنید و مجددا روت کنید؛ اما به هر حال این روند وقت‌گیر و خسته‌کننده‌ای است و هر بار که بخواهید از اپلیکیشن بانکی استفاده کنید باید آن را تکرار کنید.

این مسأله مخصوصا زمانی که عجله دارید بسیار ناخوشایند خواهد بود. بنابراین، topjohnwo ابزاری را توسعه داد که به کمک آن بتوانید روت بودن سیستم را پنهان کنید.

مجیسک بدون سیستم کار می‌کند؛ به این معنی که برای روت کردن، در پارتیشن سیستم دستگاه شما دخل و تصرفی انجام نمی‌دهد. بنابراین، اگر بخواهید از یک اپلیکیشن بانکی استفاده کنید یا به‌روزرسانی‌های رسمی و OTA را دریافت کنید مشکلی نخواهید داشت. دسترسی روت دستگاه بعد از نصب به‌روزرسانی به قوت خود باقی خواهد ماند.

مجیسک بر پایه‌ی SuperUser که سازنده‌ی آن phhudson است برنامه‌نویسی شده است و راهکاری متن‌باز برای روت دستگاه‌های اندروید به حساب می‌آید.

اگر با ابزار دستکاری سیستمی Xposed آشنایی داشته باشید، خواهید دید که مجیسک شباهت زیادی به آن دارد. در اکسپوزد هر فردی می‌توانست یک ماد طراحی کند و آن را از طریق اکسپوزد اعمال کند. همین رویه در مجیسک نیز وجود دارد. اکسپوزد پس از انتشار نسخه‌ی اندروید نوقا دیگر به‌روزرسانی نشد و با نسخه‌های جدید اندروید‌ سازگاری ندارد. در عوض، Magisk Manager این قابلیت را دارد که برخی از ماژول‌های اکسپوزد را اعمال کند.

برای نصب مجیسک باید یا دسترسی روت داشته باشید یا ریکاوری کاستوم. در ادامه نحوه‌ی نصب این ابزار را روی گوشی‌های روت‌شده و روت‌نشده بررسی می‌کنیم.

نصب مجیسک روی گوشی‌های روت شده

مجیسک

آخرین نسخه‌ی مجیسک منجر را از اینجا دانلود کرده و روی گوشی خود نصب کنید.

در آغاز، برنامه از شما دسترسی روت می‌خواد که اگر سوپرسو نصب باشد باید پیغام اجازه‌ی دسترسی را تأیید کنید.

طبق تصویر روی دکمه‌ی منو و سپس install بزنید.

نصب مجیسک

دکمه‌ای به نام detect را مشاهده خواهید کرد که باید روی آن بزنید تا برنامه، محل قرارگیری کرنل دستگاه را تشخیص دهد.

بعد از آن روی Download & Install بزنید تا فایل به صورت خودکار دانلود شود. وقتی که دانلود تمام شد، برنامه از شما می‌خواهد که گوشی را ریبوت کنید. این کار را انجام داده و بعد از راه‌اندازی مجدد دستگاه، مجددا وارد مجیسک منجر شوید و از امکانات آن بهره ببرید.

نصب مجیسک

نصب مجیسک در گوشی روت‌نشده

فایل زیپ را از اینجا دانلود کنید. گوشی را ریستارت کرده و وارد ریکاوری شوید. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد باید حتما یک ریکاوری کاستوم مانند TWRP نصب کرده باشید.

در ریکاوری دکمه‌ی Install را لمس کنید.

نصب مجیسک

فایل دانلود شده را پیدا کرده و روی آن بزنید و با سوایپ کردن عملیات نصب را تأیید کنید. پس از اتمام نصب، reboot system را بزنید تا گوشی ریستارت شده و بالا بیاید.

پس از نصب این فایل در واقع گوشی شما به روش مجیسک روت می‌شود.

حالا اپلیکیشن مجیسک منجر را از اینجا دانلود و نصب کنید.

ویدیوی زیر نصب مجیسک را روی گوشی htc به شما نشان می‌دهد.

تعدادی از قابلیت‌های مجیسک

حالا که موفق به نصب مجیسک شده‌اید، بهتر است کمی با قابلیت‌های آن آشنا شوید.

مجیسک هاید

مجیسک هاید یا قابلیت مخفی کردن روت در مجیسک از طریق اپلیکیشن مجیسک منجر در دسترس است. با استفاده از این گزینه شما قادر خواهید بود دسترسی روت را از اپلیکیشن‌ها خاصی مانند نرم‌افزارهای بانکی ‌پنهان کنید؛ به‌طوری که این اپلیکیشن‌ها قادر به تشخیص این‌که گوشی شما روت شده است را نباشند و مانع از اجرای برنامه نشوند.

برای فعال‌سازی و استفاده از این قابلیت ابتدا اپلیکیشنی را که با روت بودن دستگاه مشکل دارد، شناسایی کنید.

وارد برنامه‌ی مجیسک شده و روی دکمه‌ی منو بزنید.

مجیسک هاید

وارد Settings شده و گزینه‌ی Magisk hide را فعال کنید.

حالا در فهرست برنامه‌ها، برنامه‌ی مورد نظر را پیدا کرده و گزینه‌ی مخفی‌سازی را برای آن فعال کنید.

مجیسک هاید

حالا مجددا برنامه‌ی مورد نظر را اجرا کنید. خواهید دید که بدون مشکل اجرا می‌شود. این کار را در مورد برنامه‌هایی مانند Android Pay ،Pokemo Go یا هر اپلیکیشن دیگری که با روت مشکل داشته باشد می‌توانید انجام دهید.

سایر ویژگی‌های مجیسک

نصب

در مجیسک منجر هم قابلیت نصب مجیسک و هم لغو نصب آن وجود دارد. بنابراین، در صورت لزوم می‌توانید آن را از داخل برنامه حذف کنید.

سوپریوزر

در گوشی‌های روت شده، در صورتی که می‌خواهید پرمیشن هر برنامه‌ای را بدهید یا بگیرید، می‌توانید از گزینه‌ی MagiskSu استفاده کنید.

درست مانند اکسپوزد، مجیسک نیز از ماژول‌های متنوعی برخوردار است که می‌توانید آن‌ها را روی دستگاه خود نصب کنید. قسمتی تحت عنوان Downloads نیز در نظر گرفته شده است که می‌توانید از طریق آن ماژول‌ها را مدیریت کنید.

مجیک مانت

مجیسک به شما این امکان را می‌دهد که هر کاری که می‌خواهید را در سطح سیستمی انجام دهید و در عین حال پارتیشن سیستم دستگاه شما دست‌نخورده باقی بماند.

ریست‌پراپ

می‌توانید در فایل‌های پراپ سیستم خود تغییرات ایجاد کنید. این یعنی می‌توانید فایل build.prop را به راحتی ویرایش کنید.

این‌ها تعدادی از قابلیت‌های ابزار روت جدید مجیسک بود که اولین بار در سال ۲۰۱۶ معرفی شد و تا به امروز پیشرفت‌های زیادی داشته است. از آن‌جایی که این برنامه مدام در حال توسعه و به‌روزرسانی است، روز به روز با گوشی‌های بیشتری را پشتیبانی می‌کند و با جدیدترین نسخه‌های اندروید سازگار می‌شود. با این وجود، این احتمال نیز وجود دارد که با گوشی شما سازگار نباشد. پس ضمن در نظر گرفتن این نکته، بهتر است قبل از اقدام به نصب آن از اطلاعات گوشی خود بکاپ کامل تهیه کنید.

امیدواریم از این مطلب استفاده‌ی لازم را برده باشید. نظرات خود را در مورد این ابزار جدید با زومیت به اشتراک بگذارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات