چگونه تشخیص دهیم پردازنده A9 آیفون 6 اس ما ساخت سامسونگ است یا TSMC ؟

یک‌شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
همانطور که احتمالا در جریان هستید، آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس اپل به چیپ قدرتمند A9 مجهز هستند. ولی این چیپ توسط یک شرکت خاص تولید نشده؛ بلکه سامسونگ و TSMC وظیفه‌ی ساخت پردازنده‌ی جدید اپل را بر عهده داشته‌اند. در ادامه شیوه‌ی تشخیص این که چیپ روی آیفون شما را  کدام شرکت ساخته است، با هم می‌آموزیم.
تبلیغات

 نکته‌ی حائز اهمیتی که وجود دارد این است که سامسونگ از فرایند ۱۴ نانومتری و TSMC  از فرایند ۱۶ نانومتری برای ساخت پردازنده A9 اپل استفاده کرده‌اند. همچنین چیپ ساخت سامسونگ ۹۶ میلیمتر مربع و چیپ ساخت TSMC نیز ۱۰۴.۵ میلیمتر مربع فضا اشغال می کند.

پیش از این  در زومیت خواندید که از نظر عملکرد نیز این دو پردازنده تفاوت‌هایی دارند؛ هر چند  که اپل این ادعا را رد کرده و مدعی است هر گونه تست آیفون در خارج از شرکت اپل استاندارد نیست. ولی حالا شما یک ایفون ۶ اس یا ایفون ۶ اس پلاس خریداری کرده‌اید؛ چطور می‌توانید متوجه شوید که چیپ بکار رفته در آیفون شما از کدام نوع است؟

خوشبختانه فهمیدن این موضوع کار سختی نیست. می‌توانید از بین نرم افزارهای رایگان زیادی که شماره مدل آیفون شما را اعلام می‌کنند (برای مثال نرم افزار Lirum)، یکی را به دلخواه از اپ استور دانلود کنید و پس از نصب به قسمت Storage and Model Information بروید. حالا باید به دنبال شماره مدل بگردید و به شکل زیر آن را تفسیر کنید.

Lirum Device Info Lite

اگر گوشی هوشمند شما آیفون ۶ اس است:

چیپ A9 ساخت سامسونگ مدل N71AP و چیپ A9 ساخت TSMC مدل N71MAP است. 

اما اگر گوشی هوشمند شما آیفون ۶ اس پلاس است:

چیپ A9 ساخت سامسونگ مدل N66AP است و چیپ A9 ساخت TSMC مدل N66MAP است.

برای مثال آیفونی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید مجهز به پردازنده مدل N71AP است. با توجه به توضیحات بالا حالا به راحتی می‌توانید حدس بزنید که این عکس متعلق به کدام آیفون و  چیپ A9 ساخت کدام شرکت است. این طور نیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات