چگونه تبلت و تلفن‌هوشمند خود را از گزند آسیب‌های وارده در اثر تماس با مایعات نجات دهیم؟

چگونه تبلت و تلفن‌هوشمند خود را از گزند آسیب‌های وارده در اثر تماس با مایعات نجات دهیم؟

مطمئنا هر یک از دارندگان ابزار‌های الکترونیکی، خصوصا تلفن‌های‌هوشمند راهکارهایی را برای زمانی که تلفن‌هوشمند در معرض مایعات قرار می‌گیرد، دارند. از جمله‌ی این راهکارها که غالبا صورت توصیه‌هایی از اطرافیان ارائه می‌شود می‌توان به قرار دادن تلفن‌هوشمند در داخل برنج، استفاده از سشوار یا موارد دیگری اشاره کرد. در ادامه به بررسی روشی مناسب برای کاهش آسیب‌های وارده یا نجات تلفن‌هوشمند از معرض مایعات خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بسیاری از روش‌های سنتی برای حفظ تلفن‌های‌هوشمند از آسیب‌های وارد شده از جانب مایعات تقریبا هیچ کاربردی نداشته و در بیشتر موارد تاثیر مثبتی ندارند. همانطور که گفتیم از شناخته‌ شده‌ترین این روش‌های می‌توان به قراردادن ابزار‌هوشمند مورد نظر در بسته‌ی برنج، استفاده از سشوار برای خشک کردن و قرار دادن در فر نیمه گرم شده، اشاره کرد.

یکی از نویسندگان وب‌سایت CNET با ارزیابی تجربیات خود در این مورد و همچنین آزمایش روش‌های مختلف در موارد روی داده، تنها مورد موثر و کاربردی را که قادر است تلفن‌هوشمند را از گزند آسیب‌های وارد شده نجات دهد، با دیگران به اشتراک گذارده است.

در ادامه پروسه‌ی نجات تلفن‌هوشمند از گزند آسیب مایعات را در پنج مرحله تشریح می‌کنیم:

  • ابتدا باید بدون تلف کردن ثانیه‌ای، تلفن‌هوشمند خود را خاموش کرد. این کار را در صورت امکان پیش از انجام سایر اقدامات انجام دهید، حتی باید ابزار‌هوشمند خود را پیش از پاک کردن جزئی مایعات روی آن خاموش کرد، چراکه از دست ندادن صدم ثانیه نیز بسیار حائز اهمیت است. هدف از این کار قطع جریان الکتریکی موجود در مدارها پیش از رسیدن آب به مدارات است.
  • تلفن‌هوشمند خود را با استفاده از یک دستمال بدون پرز خشک کنید. توجه داشته باشید که باید در خشک کردن قسمت بیرونی ابزار‌هوشمند خود کمال دقت را در زدودن مایعات از روی پورت‌های ارتباطی، بلندگوها و میکروفون به کار گیرید. حدالامکان قطعات جدا شونده از ابزار‌هوشمند خود را جدا کرده و یک به یک خشک کنید. از جمله‌ی این قطعات می‌توان به باتری و سیم‌کارت اشاره کرد.
  • مطمئنا تا حال در زمان خرید کیف و کفش یا برخی دیگر از لوازم بسته‌های کوچک سفید رنگی را داخل بسته‌بندی این لوازم مشاهده کرده‌اید. داخل این بسته‌های سفید دانه‌های ژل سیلیکا قرار گرفته‌اند که وظیفه‌ی آن‌ها جذب رطوبت محیط اطراف است. درصورتی که از این بسته‌ها در اختیار دارید، آن‌ها را در دسترس قرار دهید. پس از طی مراحل فوق، تلفن‌هوشمند خود را داخل یکی از بسته‌های نایلونی که می‌توان با استفاده از گیره‌ی فوقانی جلوی نفوذ ذرات را گرفت، به‌همراه بسته‌های ژل سیلیکا قرار داده و آن را ببندید.
  • تلفن‌هوشمند خود را برای مدت 72 ساعت در این حالت رها کنید. مطمئنا یکی از دشوارترین مسائل برای یک کاربر تلفن‌هوشمند جدایی از ابزار‌هوشمند خود است، اما برای نجات حیات ابزار‌هوشمند خود باید این مرحله را نیز بی کم و کاست انجام دهید.
  • اکنون می‌توانید تلفن‌هوشمند خود را روشن کنید. پس از سه روز، دانه‌های ژل سیلیکا تمام رطوبت موجود در تلفن‌هوشمند را جذب کرده است و در صورت نبود مشکلی می‌توان براحتی تلفن‌هوشمند را مورد استفاده قرار داد.

نکاتی چند در مورد این روش:

متد فوق با درصد بالایی با شانس در ارتباط است. یکی از اساسی‌ترین مواردی که نقش عمده‌ای در نجات تلفن‌هوشمند شما دارد، نجات آن در لحظات اولیه از دام مایعات است. یعنی با خارج کردن تلفن‌هوشمند در اولین ثانیه‌ها شانس نجات آن بیشتر می‌شود. همچنین در مرحله‌ی دوم، خاموش کردن تلفن‌هوشمند قرار دارد که باید در کسری از ثانیه به انجام رسد.

شاید پس از انجام کلیه‌ی مراحل فوق، تلفن‌همراه شما به خوبی روشن شده و بی‌هیچ مشکلی کار کند، اما احتمالا در بلند مدت مشکلاتی حادث خواهد شد که حاصل تماس مایعات با قطعات داخلی است.

در صورتی که تلفن‌همراه شما با مایعات نمایش داشته باشد، مطمئنا دیگر نمی‌توانید از گارانتی و خدمات پس از فروش استفاده کنید، چراکه اغلب تلفن‌های‌هوشمند از نشان‌دهنده‌‌ای در ساختار داخلی استفاده می‌کنند که در صورت تماس با آب، کمپانی گارانتی کننده را از این طریق آگاه خواهد کرد. برای مثال می‌توان از آیفون 5S ‌نام برد که این نشان‌دهنده در داخل اسلات سیم‌کارت تعبیه شده و پس از تماس با آب، رنگ آن تغییر کرده و قرمز می‌شود که از این طریق گارانتی آن باطل می‌گردد.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید