ویلو گلس، شیشه‌ا‌ی نازک و منعطف برای گوشی‌های هوشمند آینده

دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱ - ۱۵:۱۱
مطالعه 3 دقیقه
جای هیچ شکی نیست که تلفن‌های هوشمند آینده مجهز به نمایشگرهای منعطف خواهند شد، بدین تردید نه تنها صفحه نمایش بلکه همه‌ی اجزای آنها به گونه‌ای ساخته خواهند شد که شاید کاربران آینده بتوانند در مواقع عصبانیت به خوبی آن‌ها را فشرده و مچاله کنند! در همین راستا، مهندسان شرکت کورنینگ (Corning) موفق به ساخت شیشه‌‌ای نازک و منعطف برای استفاده در گجت‌های آینده شده‌اند.

این کمپانی که پیشتر در نمایشگاه فناوری لاس‌وگاس (CES 2013) از تولید شیشه‌های محافظ نسل سوم گوریلا گلس پرده برداری کرده بود، این بار حرف تازه‌ای برای گفتن دارد. جسیکا دلکرت، خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی cnet موفق شده تا در همین رابطه خبرهای تازه‌تری از محصول جالب توجه دیگر شرکت کورنینگ تهیه کند؛ شیشه‌ای که می‌توان آن را بدون شکستگی خم کرد! این شیشه که ویلو گلس (Willow Glass) نام‌ دارد، می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور زیرساختی مناسب برای نمایشگرهای منعطف باشد، و گامی بزرگ در پیشرفت‌های فنی و سخت‌افزاری در زمینه‌ی تولید گجت و گوشی‌های هوشمند شود.

ویلو گلس قطری برابر 0.1 میلیمتر دارد که از این جهت درست شبیه کارت‌های ویزیت معمولی است و همانطور که به نظر می‌رسد، بدون بروز شکستگی، نرم و قابل انعطاف است. به طوری که جسیکا دلکرت توانست آن را در غلاف پلاستیکی‌اش به راحتی گرفته و خم کند. البته از آنجایی که این شیشه هنوز در مراحل ابتدایی ساخت است، فعلاً می‌توان آن را در روش ویژه‌ای آزمایش کرد.

این شیشه‌ی ویژه را نه تنها می‌توان خم کرد، بلکه می‌توان از طریق آن محصولاتی منحنی شکل یا حتی کاملاً دایره‌ای ساخت! که از این نظر می‌تواند برای کاربران تازگی داشته باشد. از این گذشته، این شیشه می‌تواند به خوبی تجهیزات الکترونیکی دستگاه را در برابر رطوبت محافظت نماید. اگر ذهن بازی داشته باشید، می‌توانید فردایی را تصور کنید که سلول‌های خورشیدی منعطف نه تنها سقف خانه و خودروها را پوشش داده‌، بلکه می‌توانید آنرا در ابزارهای پرتابلی جای داد و در سفرهای برون شهری نیز به خوبی از انرژی نهفته در پرتوهای خورشیدی، برق گرفت! بدین ترتیب این سلول‌ها را می‌توان به گونه‌ای ساخت که دیگر مجزا نبوده و همانند کاغذ تا شوند!

گفتنی است، در دنیای فناوری محصولات شرکت کورنینگ از ماندگاری بالایی برخوردار هستند، نمونه‌ی آن شیشه‌های گوریلا گلسی است که آنها برای استفاده در انواع گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها بکار گرفته می‌شوند. البته توجه داشته باشید که این شیشه‌ی منعطف، قدری با گوریلا گلس متفاوت است و در حال حاضر خصوصیت‌های بارز آن، انعطاف بالا و نازکی‌اش است، ولا غیر! پس از آن انتظار نداشته باشید که دوام زیادی داشته باشد یا اینکه به خوبی از قطعات الکترونیکی یا محصول نهایی محافظت نماید.

گرچه ویلو گلس انعطاف بسیار زیادی دارد، اگر خیلی آن را خم کنید قطعاً می‌شکند، پس در مرحله فعلی می‌توان تنها آن را خم کرد. به قول دکتر دیاک چودهری، معاون شرکت و رئیس بخش ویلو گلس، «این شیشه تنها از جنبه‌های فیزیکی حائز اهمیت است» و نمی‌توان آن را با محصول مقاومی نظیر گوریلا گلس مقایسه کرد.

همانطور که پیش‌تر شرکت کورنینگ در ژوئن گذشته اذعان کرده بود، شیشه‌ی منعطف ویلو گلس قرار است در نیمه دوم سال جاری میلادی به کمپانی‌های تولیدکننده ارائه شده و تا اوایل سال آتی میلادی (2014) در قالب گجت‌های جالبی به بازار مصرف عرضه شود.

مطالب مشابه

نظرات