ثروتمندترین افراد دنیا در سال ۲۰۱۶ (قسمت آخر)

پنج‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۴
مطالعه 12 دقیقه
بر اساس آخرین برآوردهای انجام‌شده توسط وب‌سایت Wealth-X، بخش اعظم اقتصاد جهانی با ارزش ۱/۴۶ تریلیون دلار که از تولید ناخالص داخلی سالانه‌ی کشورهای اسپانیا، استرالیا یا مکزیک بیشتر است، توسط ۵۰ نفر کنترل می‌شود. در ادامه‌ی مطالب معرفی ثروتمندترین افراد، ۹ نفر صدرنشین این لیست را معرفی خواهیم کرد. با زومیت همراه باشید.

موسسه Wealth-X که فعالیت اصلی آن بررسی و موشکافی در مورد ۱۱۰ هزار فرد فوق ثروتمند در سراسر دنیا است، با استفاده از یک الگوی ارزیابی اختصاصی، پرونده‌ی مالی این اشخاص را بررسی قرار داده و با در نظر گرفتن عوامل جانبی مثل نرخ برابری ارز، ضرایب مالیاتی، میزان سپرده‌گذاری، نوع سرمایه‌گذاری و ... مقدار حقیقی ثروت آن‌ها را محاسبه می‌کند. در ادامه به بخش آخر از معرفی ثروتمندترین افراد دنیا خواهیم پرداخت.

 

 

۹. مایکل بلومبرگ (Michael Bloomberg)

ارزش خالص دارایی: ۴۲/۱ میلیارد دلار

سن: ۷۳ سال

تابعیت: ایالات‌متحده

نوع فعالیت: خدمات مالی

منبع ثروت: بلومبرگ ال‌پی (خودساخته)

مایکل بلومبرگ بس از گرفتن MBA از دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد، در سال ۱۹۶۶ به بانک سرمایه‌گذاری برادران سالومون پیوست ولی در سال ۱۹۸۱ شغل بسیار سودآور خود در بانک را رها کرد و موسسه‌ی اطلاعات مالی بلومبرگ (Bloomberg LP) را بنیان گذاشت. باوجوداینکه بلومبرگ در سال ۱۹۹۰ چندین زیرمجموعه‌ی خبری و رسانه‌ای به موسسه اضافه کرده است و ولی هنوز هم منبع اصلی درآمد او شاخه‌ی اصلی بلومبرگ ال‌پی است که مورد اعتماد کامل فعالان وال‌استریت قرار دارد و به‌روز بودن اطلاعات مالی آن درآمد سالانه‌ای بالغ‌بر ۹ میلیارد دلار برای بلومبرگ رقم میزند.

 مایکل بلومبرگ در سال ۲۰۰۲ به‌عنوان شهردار نیویورک انتخاب شد و تا سه دوره‌ی متوالی در این پست باقی ماند. او بعد از اتمام آخرین دوره در سال ۲۰۱۳، برخلاف انتظار دوباره فعالیت خود را در بلومبرگ ال‌پی از سر گرفت و با تغییر ساختار واحدهای خبری، رویکرد شرکت را به‌کلی تغییر داد.

اکنون بلومبرگ به‌ظاهر فقط هدایت شرکتش را به عهده دارد ولی بر اساس گزارش‌های غیررسمی در حال امکان‌سنجی برای ورود به عرصه‌ی انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان کاندیدای مستقل است. باوجوداینکه ورود به کارزار انتخاباتی ایالات‌متحده با حضور رقبای مقتدر آسان نیست ولی قدرت مالی بلومبرگ و پیشینه‌اش در حمایت از سیاست‌های کنترل اسلحه، آزادی سقط‌جنین و حل مشکل تغییرات اقلیم جهانی، می‌تواند به او در رسیدن به این جایگاه کمک کند.

۸. مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)

 ارزش خالص دارایی: ۴۲/۸ میلیارد دلار

سن: ۳۱ سال

تابعیت: ایالات‌متحده

نوع فعالیت: فناوری

منبع ثروت: فیس‌بوک (خودساخته)

در سال ۲۰۰۴ مارک زاکربرگ ۱۹ ساله و دانشجوی سال دوم دانشگاه هاروارد، فیس‌بوک را راه‌اندازی کرد به دنبال آن برای فعالیت تمام‌وقت به‌عنوان مدیرعامل و به نتیجه رساندن این ایده‌ی هوشمندانه، از ادامه‌ی تحصیل انصراف داد و بافاصله‌ی کمی آن را به یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیا تبدیل کرد. در حال حاضر فیس‌بوک بیش از ۲۷۵ میلیارد دلار ارزش دارد و روزانه بیش از ۱ میلیارد کاربر از آن بازدید می‌کنند و به‌این‌ترتیب زاکربرگ در ۳۱ سالگی یکی از ۵۰ ثروتمند برتر دنیا و جوان‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

در نوامبر ۲۰۱۵ زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان، صاحب دختری به نام ماکسیما شدند و او برای گذراندن وقت با دخترش به مدت ۲ ماه کار را رها کرد.

در دسامبر ۲۰۱۵ مارک و پریسیلا اعلام کردند که در طول حیات، ۹۹ درصد از دارایی‌های خود را از طریق موسسه‌ی تازه تأسیسی به نام بنیاد چان-زاکربرگ صرف فعالیت‌های خیریه خواهند کرد؛ هرچند عده‌ای این تصمیم را زیر سؤال برده‌اند و با اشاره به اینکه بنیاد چان-زاکربرگ موسسه‌ی خیریه‌ی غیرانتفاعی نیست، این اقدام زاکربرگ را نوعی عوام‌فریبی قلمداد می‌کنند. ولی تصمیم مذکور اولین تلاش انسان‌دوستانه‌ی زاکربرگ و همسرش نیست و آن‌ها با اهدای ۲۵ میلیون دلار برای مبارزه با ابولا و واگذار کردن سهامی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار به سازمان مدرسه‌های عمومی نیوجرسی، جای هیچ شک و شبهه‌ای در نیت خیر خود باقی نمی‌گذارند.

۷. لری الیسون (Larry Ellison)

 ارزش خالص دارایی: ۴۵/۳ میلیارد دلار

سن: ۷۱ سال

تابعیت: ایالات‌متحده

نوع فعالیت: فناوری

منبع ثروت: اوراکل (خودساخته)

در سال ۱۹۷۷ لری الیسون به همراه دو نفر از همکارانش در کارخانه صنایع الکترونیکی، یک شرکت برنامه‌نویسی تشکیل داد و با فاصله‌ای کوتاه قراردادی برای توسعه‌ی یک سیستم مدیریت ارتباطی پایگاه داده امضا کرد که کارفرمای آن آژانس اطلاعات مرکزی (CIA) بود. این پروژه که ماهیت محرمانه داشت و با اسم رمز اوراکل به آن اشاره می‌شد، به‌تدریج گسترش پیدا کرد و به کسب‌وکار عظیمی تبدیل شد که امروزه با نام شرکت اوراکل (Oracle Corp) شناخته می‌شود و دومین شرکت نرم‌افزار بزرگ دنیا بعد از مایکروسافت است. در سال ۲۰۱۰ الیسون حقوق سالانه‌ی خود از ۱ میلیون دلار به ۱ دلار کاهش داد ولی هنوز سهامی به ارزش بیش از ۶۰ میلیون دلار در اختیار دارد. او در سال ۲۰۱۴ بعد از ۳۸ سال فعالیت به‌عنوان مدیرعامل اوراکل، از سمت خود کناره‌گیری کرد و اکنون مدیر ارشد فناوری این شرکت است.

بخش از دارایی هنگفت الیسون از فعالیت‌های او در توسعه‌ی بین‌المللی املاک حاصل شده که شامل مجتمع اقامتی- تفریحی واقع در یکی از جزایر هاوایی است و گفته می‌شود که قصد خرید خط هوایی این جزیره را نیز دارد. الیسون طرفدار پروپاقرص تنیس حرفه‌ای است و تصمیم دارد که با سرمایه‌گذاری هنگفت، مسابقات تنیس ایندیانا ولز کالیفرنیا را به گرند اسلم پنجم تبدیل کند. علاوه بر این او یک از حامیان اصلی مسابقات تنیس بین دانشگاهی ایالات‌متحده است.

 این چهره‌ی سرشناس دنیای نرم‌افزار، فعالیت‌های خیریه‌ی زیادی نیز دارد که از طریق همکاری با گروه‌های حافظ حیات‌وحش و بنیاد خیریه‌ی لارنس الیسون انجام می‌شوند. او یکی از اعضای فعال بنیاد گیوینگ پلج (Giving Pledge) متعلق به بیل گیتس و وارن بافِت نیز هست و تعهد دارد که حداقل نیمی از ثروت خود را در مقاصد انسان دوستانه صرف کند.

۶. چارلز کوک (Charles Koch)

 ارزش خالص دارایی: ۴۶/۸ میلیارد دلار

سن: ۸۰ سال

تابعیت: ایالات‌متحده

نوع فعالیت: سرمایه‌گذاری تنوع‌بخشی

منبع ثروت: صنایع کوک (موروثی - خودساخته)

چارلز کوک مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت خوشه‌ای صنایع کوک (Koch Industries)، دومین شرکت خصوص بزرگ ایلات متحده است که ۱۰۰ هزار نفر پرسنل دارد و فروش سالانه‌ی مجموع شرکت‌های زیر نظر آن ۱۱۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود. این شرکت در زمینه‌های متنوعی فعالیت می‌کند ازجمله پتروشیمی، موسیقی، تولید مواد خام صنایع نساجی و ...

 چارلز کوک و برادرش که درمجموع ۹۴/۲ میلیارد دلار ثروت دارند، آشکارا از نامزدهای محافظه‌کار در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات‌متحده حمایت می‌کنند. این دو برادر در مقطعی به حمایت از یکی از کاندیداهای حزب جمهوری‌خواه و مدیرعامل سابق HP، کارلی فیورینا پرداختند ولی بعد از انصراف او، از پشتیبانی سایرین خودداری کردند. هرچند آن‌ها به لطف دارایی شخصی و شبکه‌ی گسترده حامیان مالی، باز هم مصمم هستند که در جریان انتخابات، حدود ۷۲۰ میلیون دلار برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود هزینه کنند.

اخیرا اسنادی متعلق به چارلز کوک منتشر شده‌اند که حاکی از تصمیم او برای بازگرداندن شرایط سیاسی آمریکا به ۴۰ سال قبل و احیای زمانی هستند که او در جنبش‌های طرفدار آزادی‌های فردی فعالیت می‌کرد.

۵. دیوید کوک (David Koch)

 ارزش خالص دارایی: ۴۷/۴ میلیارد دلار

سن: ۷۵ سال

تابعیت: ایالات‌متحده

نوع فعالیت: سرمایه‌گذاری تنوع‌بخشی

منبع ثروت: صنایع کوک (موروثی - خودساخته)

دیوید کوک معاون اجرایی مدیرعامل صنایع کوک است و به همراه برادرش چارلز اداره‌ی این شرکت عظیم را به عهده دارد. این دو برادر به لطف فروش ۱۱۵ میلیارد دلاری صنایع کوک و سایر دارایی‌ها و منابع مالی، در کنار فعالیت حرفه‌ای به سیاست و سرمایه گزاری خیریه در ابعاد وسیع می‌پردازند. ولی دیوید برخلاف چارلز زیاد در کانون توجهات قرار ندارد و بیشتر به‌صورت غیرمستقیم در فعالیت‌های متنوع این خانواده نقش خود را ایفا می‌کند.

دیوید کوک تاکنون دو بار از چنگال مرگ گریخته است. اولین بار در سال ۱۹۹۱ و بعد از سقوط یک هواپیمای مسافربری، همه‌ی مسافران قسمت درجه‌یک جان خود را از دست دادند و فقط دیوید زنده ماند. او یک‌بار هم موفق به غلبه بر بیماری سرطان پروستات شد که بعدازآن حجم فعالیت‌های خیریه‌ی خود را به‌مراتب افزایش داد و با اهدای ۱/۲ میلیارد دلار به برنامه‌های تحقیقاتی درمان سرطان، بیمارستان‌های مختلف، سازمان‌های فرهنگی از طریق موسسه‌ی خیریه‌ی دیوید اچ. کوک، به یکی از سخاوتمندترین ثروتمندان دنیا تبدیل شد.

۴. جف بزوس (Jeff Bezos)

 ارزش خالص دارایی: ۵۶/۶ میلیارد دلار

سن: ۵۱ سال

تابعیت: ایالات‌متحده

نوع فعالیت: فناوری

منبع ثروت: آمازون (خودساخته)

جف بزوس چهره‌ی پیشگام کسب‌وکار الکترونیکی بعد از مدتی فعالیت در وال‌استریت، در سال ۱۹۹۴ در گاراژ خانه‌اش واقع در سیاتل، وب‌سایت آمازون را راه‌اندازی کرد که فقط به خرده‌فروشی آنلاین کتاب اختصاص داشت. سه سال بعد بزوس سهام آمازون را عمومی کرد و از آن موقع کسب‌وکار خود را در زمینه‌های مختلفی گسترش داده است. در حال حاضر آمازون به فروش آنلاین همه‌چیز؛ از مبلمان و مواد غذایی گرفته تا محصولات الکترونیکی برند آمازون، می‌پردازد که این رویه در سال ۲۰۱۴ فروشی ۸۹ میلیارد دلاری برای شرکت به همراه داشت.

در سال گذشته گزارش‌های متعددی در مورد شرایط نامناسب و حتی مسموم انبارهای آمازون، بزوس را که به‌عنوان رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل فعالیت می‌کند، در شرایط سختی قرارداد؛ ولی بااین‌وجود او ضمن انکار این اخبار به گسترش خدمات آنلاین آمازون ادامه داد و حتی واحد پردازش ابری شرکت را نیز تأسیس کرد و اکنون با پیگیری برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ی خود، تصمیم به تسخیر بازار بسیار سودآور خرده‌فروشی آنلاین هندوستان دارد.

 بلندپروازی‌ بزوس به گسترش آمازون محدود نمی‌شود و او با راه‌اندازی شرکت خصوصی مسافرت فضایی بلو اوریجین که اولین پرتاب موفقیت‌آمیز خود را در سال ۲۰۱۵ انجام داد و همین‌طور خرید روزنامه‌ی واشینگتن پست در سال ۲۰۱۳، شانس خود را در زمینه‌های مختلف محک میزند. بزوس در اوایل این ماه چندین میلیون دلار در شرکتی سرمایه‌گذاری کرده است که به ساخت کیت‌های آزمایش خون برای تشخیص آسان انواع سرطان اشتغال دارد.

۳. وارن بافِت (Warren Buffett)

 ارزش خالص دارایی: ۶۰/۷ میلیارد دلار

سن: ۸۵ سال

تابعیت: ایالات‌متحده

نوع فعالیت: سرمایه‌گذاری تنوع‌بخشی

منبع ثروت: برکشایر هاتاوی (خودساخته)

وارن بافت سرمایه‌گذاری خود را خیلی زود شروع کرد، او در کودکی با دوچرخه‌ روزنامه‌های مشترکین محلی را توزیع می‌کرد و در ۱۱ سالگی اولین سهام خود را در شرکت خدمات شهری نبراسکا به قیمت ۳۸ دلار خرید و با فروش آن ۵ دلار سود کرد. بافت بعد از رد درخواستش برای ورود به دانشگاه هاروارد، به تحصیل در دانشکده‌ی تجارت کلمبیا پرداخت و در آنجا فرصت یادگیری از چهره‌ی نمادین اقتصاد ایالات‌متحده، بنجامین گراهام را به دست آورد که می‌توانست الگو و مربی بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذار جوان آینده‌دار باشد. وارن بافت در اوایل دهه‌ی ۶۰ به‌عنوان تحلیلگر بورس فعالیت می‌کرد و در سال ۱۹۶۹ با خرید شرکت نساجی برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) و تبدیل آن به یک هلدینگ سرمایه‌گذاری؛ کسب‌وکار مستقل خود را آغاز کرد. این شرکت که به سرمایه‌گذاری نیابتی در شاخه‌های مختلف می‌پرداخت و منبع ثروت هنگفت بافت بود، به دلیل تحلیل و پیش‌بینی دقیق تغییرات بازار با لقب «پیشگوی اوماها» شهرت پیدا کرد.

در نگاه اول، سرمایه‌گذاری‌های متنوع بافت که به ثروتمند شدن او منجر شده‌اند، بی‌نظم و فاقد هرگونه الگو به نظر می‌رسند. او سرمایه‌گذاری در شرکت‌های کوکاکولا، آمریکن اکسپرس (پست)، گایکو (بیمه)، لوم (پوشاک)، دیری کوئین (صنایع غذایی) و جنرال موتورز (خودرو) را در کارنامه دارد که در زمان خود غیرمنطقی و درمجموع بی‌ربط به نظر می‌رسیدند ولی همگی یک نقطه‌ی مشترک دارند و آن سوددهی غیرقابل‌باور در درازمدت است. بافت در آگوست ۲۰۱۵ با خرید یک کارخانه‌ی تولید پیچ و مهره به قیمت ۳۷/۲ میلیارد دلار، سنگین‌ترین سرمایه گزاری طول فعالیت حرفه‌ای خود را انجام داد.

وارن بافت که به‌جز علاقه‌ی زیاد به فست‌فود، هیچ حاشیه‌ی دیگری ندارد، تاکنون ۲۰۱۵ میلیارد دلار به مؤسسات خیریه اهدا کرده است. بافت دوست صمیمی بیل گیتس به شمار می‌آید و به همراه او بنیاد خیریه‌ی گیوینگ پلج را تأسیس کرده است. ثروتمندان عضو این بنیاد تعهد دارند که در طول حیات حداقل نیمی از دارایی خود را به مصارف انسان دوستانه برسانند.

۲. آمانسیو اورتگا (Amancio Ortega)

ارزش خالص دارایی: ۶۶/۸ میلیارد دلار

سن: ۷۹ سال

تابعیت: اسپانیا

نوع فعالیت: خرده‌فروشی

منبع ثروت: ایندیتکس (خودساخته)

اورتگا که فعالیت خود را در ۱۴ سالگی و به‌عنوان پیک در یک فروشگاه پوشاک محلی آغاز کرده بود، اکنون دومین فرد ثروتمند دنیا و مالک بزرگ‌ترین کسب‌وکار در دنیای مد و لباس است و کنترل کامل بازار پوشاک اسپانیا را در دست دارد.

منبع اصلی ثروت اورتگا، شرکت عظیم و پویای پوشاک ایندیتکس (Inditex) است که همیشه روند روبه رشدی داشته و سال گذشته ارزش سهام آن ۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است. در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۵، سود خالص ایندیتکس ۲۰ درصد افزایش داشت و به دنبال آن اورتگا ۲۳ شعبه جدید در ۴۸ کشور راه‌اندازی کرد. بخش اعظم این موفقت مدیون برند موفق و سرشناس زارا (Zara) است که بزرگ‌ترین زیرمجموعه‌ی ایندیتکس به شمار می‌آید. فروشگاه‌های زنجیره‌ای زارا خطمشی منحصربه‌فردی دارد که شامل عرضه‌ی پوشاک مد روز با کیفیت بالا و قیمت مقرون‌به‌صرفه است.

اورتگا بدون توجه به ثروت هنگفت و موقعیت ممتازش، زندگی ساده و رفتاری بی‌پیرایه دارد. او هرروز ناهار را در غذاخوری شرکت و به‌اتفاق کارکنانش صرف می‌کند و برخلاف انتظار از ثروتمندترین شخصیت دنیای مد، غالبا پیراهن سفید ساده و کت پشمی آبی تیره به تن می‌کند.

1. بیل گیتس (Bill Gates)

ارزش خالص دارایی: ۸۷/۴ میلیارد دلار

سن: ۶۰ سال

تابعیت: ایالات‌متحده

نوع فعالیت: فناوری

منبع ثروت: مایکروسافت (خودساخته)

 بیل گیتس در ۲۰ سالگی به همراه دوست دوران کودکی‌اش، پل آلن مایکروسافت را تأسیس کرد و تنها چند روز بعد از تولد ۳۱ سالگی و با عمومی شدن سهام شرکت،  میلیاردر  شد. گیتس تا سال ۲۰۰۰ مدیرعامل مایکروسافت و بزرگ‌ترین سهامدار آن بود ولی در حال حاضر باوجود حضور تشریفاتی در هیئت‌مدیره، هیچ نقش مدیریتی فعالی در این شرکت ندارد.

بیل گیتس نه‌تنها ثروتمندترین بلکه سخاوتمندترین مرد دنیا نیز محسوب می‌شود. او و همسرش در سال ۱۹۹۹ بنیاد بیل و ملیندا گیتس را تأسیس کردند که قدرتمندترین موسسه‌ی خیریه دنیا به شمار می‌آید. بنیاد خانواده‌ی گیتس با سرمایه‌ای بیش از ۴۰ میلیارد دلار، برای رهایی میلیون‌ها نفر از چنگال فقر و ریشه‌کن کردن  ایدز و مالاریا و سایر بیماری‌های عفونی فعالیت می‌کند. این زوج خیر برای ایجاد یک سیستم بانکداری همراه و اختصاص آن به ۲ میلیارد نفر از مردم سراسر دنیا که حساب بانکی ندارد نیز تلاش می‌کنند. اخیرا بیل گیتس به همراه جف بزوس در شرکت گریل (Grail) که در حال ساخت یک کیت خانگی آزمایش خون برای تشخیص آسان سرطان است، سرمایه‌گذاری کرد.

از دیگر فعالیت‌های خیریه‌ی گیتس می‌توان به تأسیس بنیاد گیوینگ پلج به همراه وارن بافت در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد که در حال حاضر علاوه بر گیتس و بافت، مارک زاکربرگ، ایلان ماسک و ۱۳۷ نفر دیگر عضو آن هستند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود