ای دیتا احتمالا مشغول ساخت حافظه DDR5-8400 برای پردازنده‌های آلدر لیک اینتل است

ای دیتا احتمالا مشغول ساخت حافظه DDR5-8400 برای پردازنده‌های آلدر لیک اینتل است

بر اساس گزارش‌ها، ای دیتا روی حافظه‌ی DDR5 با سرعت ۸۴۰۰ مگاهرتز و حداکثر ظرفیت ۶۴ گیگابایت برای پردازنده‌های نسل دوازدهمی سری آلدر لیک اینتل کار می‌کند. 

ای دیتا (ADATA) طی چند وقت اخیر به ‌شکل جدی مشغول تولید حافظه‌ی DDR5 برای نسل بعد پردازنده‌های کلاس دسکتاپ اینتل بوده است. به گزارش Wccftech، ای دیتا به‌تازگی با ام اس آی (MSI) و گیگابایت (Gigabyte) وارد همکاری شده است تا مطمئن شود حافظه‌ی جدیدش بهترین کیفیت ممکن را دارد و می‌تواند روی پلتفرم نسل دوازدهمی آلدر لیک اینتل (Intel Alder Lake) به نرخ انتقال داده‌ی ۸۴۰۰ مگاترنسفر‌ در ثانیه دست پیدا کند.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران انتظار دارند نرخ استاندارد انتقال داده برای نسل اول حافظه‌های DDR5 بین ۴۸۰۰ تا ۵۲۰۰ مگاترنسفر در ثانیه باشد؛ اما به ‌نظر می‌رسد ای دیتا برنامه‌های بزرگی برای نسل اول حافظه‌های DDR5 در سر می‌پروراند.

DDR5 در مقایسه با DDR4، بهبودهای محسوسی به ‌همراه می‌آورد و همین موضوع باعث شده است انتظار برای DDR5 بسیار زیاد باشد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های DDR5 و DDR4 نرخ انتقال داده است که در DDR5 بسیار بالاتر رفته. حافظه‌ی DDR5 بهره‌وری بهتری دارد و به برخی پیشرفت‌های فنی دیگر هم دست پیدا می‌کند.

ای دیتا ضمن اعلام همکاری با ام اس آی و گیگابایت، می‌گوید این دو شرکت درحال آزمایش حافظه‌ی DDR5-8400 روی «جدیدترین پلتفرم‌های اینتل» هستند. این گفته‌ی ای دیتا احتمالا به‌ معنی آزمایش حافظه‌ی DDR5-8400 با پردازنده‌های آلدر لیک است و این قطعات روی مادربردهایی قرار گرفته‌اند که توسط ام اس آی و گیگابایت تولید شده‌اند.

گفته می‌شود پردازنده‌های نسل دوازدهمی سری آلدر لیک دارای معماری جدیدی شبیه ‌به معماری آرم هستند و از هشت هسته‌ی پرقدرت Golden Cove به‌ همراه هشت هسته‌ی کم‌مصرف Grace Mont استفاده می‌کنند. ظاهرا حافظه‌ی DDR5 قرار است در ابتدا روی ریزمعماری Golden Cove در دسترس قرار بگیرد و به‌ مرور زمان، IPC (دستورالعمل بر سیکل کلاک) پردازنده‌‌ها در هسته‌های مبتنی‌ب ر معماری‌های Willow Cove و Cypress Cove بهبود پیدا می‌کند. این ماژول‌ها به لطف داشتن حداکثر پهنای باند بیشتر و بهره‌وری بهتر، قدرت پردازشی پردازنده را افزایش می‌دهند. 

مهم‌ترین مزیت حافظه‌ی DDR5 برای کاربران عادی، افزایش سرعت سیستم است؛ اما این حافظه به‌ منظور دستیابی به نرخ انتقال داده‌ی بیشتر به مجموعه‌ای از مزیت‌ها و قابلیت‌ها اتکا دارد. قابلیت‌های مهم DDR5 شامل مواردی همچون بهبود حالت‌های آموزشی،‌ سیستم On-Die Termination و دو کانال مستقل ۳۲/۴۰ بیت ورودی/خروجی (ECC یا غیر ECC) به ‌ازای هر ماژول می‌شود.

از  دیگر قابلیت‌ها می‌توانیم به مقیاس‌پذیری ورودی/خروجی بلندمدت، سیستم تشخیص خطای یگانه (SEC) روی Die و سیستم DFE اشاره کنیم. این ماژول حافظه‌ی رم با ولتاژ تنها ۱٫۱ ولت فعالیت خواهد کرد و همین موضوع باعث می‌شود DDR5 در عین افزایش پهنای باند و کاهش تأخیر نسبت‌ به DDR4، مصرف انرژی کمتری داشته باشد. 

حافظه‌های DDR5 در آینده‌ای نزدیک از راه می‌رسند و دستیابی به نرخ انتقال داده‌ی ۸۴۰۰ مگاترنسفر در ثانیه برای نسل اول DDR5 اتفاق بزرگی محسوب می‌شود و نشان می‌دهد آینده‌ی سیستم‌ها به ‌لطف DDR5 بسیار درخشان است. شرکت مایکرون تخمین زده است که DDR5 می‌تواند با ارائه‌ی سرعت ورودی/خروجی مشابه‌ DDR4، تا ۳۵ درصد کم‌مصرف‌تر باشد. اما هنوز سؤالات بی‌پاسخ زیادی درباره‌ی DDR5 داریم و امیدواریم به ‌مرور زمان جزئیات کامل‌تری درباره‌ی این استاندارد منتشر شود. 

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درباره‌ی این خبر دارید؟

منبع wccftech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده