پتنت اپل؛ افزایش عمر باتری مک بوک بدون ضخیم‌تر شدن دستگاه

پتنت اپل؛ افزایش عمر باتری مک بوک بدون ضخیم‌تر شدن دستگاه

اپل پتنتی برای افزایش ظرفیت باتری مک بوک ثبت کرده است. به ‌نظر می‌رسد راهکار شرکت کوپرتینویی شامل استفاده از محفظه‌ای فلزی برای باتری است. 

سال‌ها است شرکت‌های مختلف وعده‌ی تولید باتری‌های جدیدی می‌دهند که شارژدهی بسیار بیشتری دارند و بررسی بازار نشان می‌دهد هیچ‌یک از این وعده‌ها به شکل مورد انتظار پیاده‌سازی نشده‌ است. به‌ گزارش 9to5Mac، اپل به‌تازگی پتنتی برای شرح دادن راهکاری ثبت کرده است که می‌تواند باعث بالا رفتن عمر باتری مک بوک شود. به ‌نظر می‌رسد اپل برای عملی کردن این هدف قصد دارد به استفاده از محفظه‌ی فلزی متکی شود. 

پتنت جدید اپل راه ‌حلی برای مشکلی است که این شرکت در سال ۲۰۱۵ در باتری مک بوک ایجاد کرد و سپس شاهد استفاده از همان فناوری در دیگر لپ‌تاپ‌های این خانواده بودیم. در مک بوک 12 اینچ اپل به ‌جای استفاده از باتری مستطیلی سخت سراغ محفظه‌ی به‌ نسبت انعطاف‌پذیری رفت که می‌توان فرم آن را برای سازگار کردنش با فضایِ در دسترس، تغییر داد. اپل در سال ۲۰۱۵ از این محفظه‌ی انعطاف‌پذیر به‌عنوان دستاوردی انقلابی یاد کرد؛ زیرا به باتری‌ها امکان می‌داد تمامی فضای داخلی داخل بدنه‌ی مک بوک را پر کنند. این کار مزایای زیادی دارد؛ اما مشکلاتی نیز به ‌همراه می‌آورد.

اپل می‌گوید «باتری‌های لیتیوم‌پلیمر به‌طور معمول به‌عنوان باتری قابل ‌شارژ به‌منظور ارائه‌ی انرژی به دستگاه‌های الکترونیکی متنوعی نظیر لپ تاپ، تبلت، گوشی، دستیار شخصی دیجیتال، موزیک‌پلیر دیجیتال و ابزارهای برقی بی‌سیم مورد استفاده قرار می‌گیرند.» باتری‌های لیتیوم‌پلیمر ممکن است در اغلب مواقع شامل الکترود و الکترولیت در محفظه‌ای باشند که از آلومینیوم ساخته شده است. این باتری‌های درون محفظه در دستگاه‌های الکترونیکی قابل‌ حمل کوچکی مثل گوشی ‌موبایل، لپ تاپ و گجت‌های پوشیدنی استفاده می‌شوند.

طبق مستندات پتنت اپل، لبه‌ی محفظه‌ای که باتری در آن قرار می‌گیرد به‌خوبی مهر و موم می‌شود و همین لبه ابعاد محفظه را افزایش می‌دهد و محفظه ممکن است ولتاژی مثبت داشته باشد و به ‌همین دلیل سطح خارجی محفظه باید در داخل دستگاه از سطوح رسانا جدا و ایزوله شود. به ‌همین دلیل «محفظه‌ی باتری باید کوچک‌تر از فضای خالی داخل دستگاه الکترونیکی باشد» و در نتیجه‌ی این اتفاق، بخشی از فضای داخلی هدر می‌رود. این موضوع در دستگاه‌های الکترونیکی کوچک بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

اپل برای حل کردن این مشکل سراغ استفاده از اَشکال نامنظم می‌رود تا باتری‌ها بتوانند از تمامی فضای خالی داخل دستگاه استفاده کنند. این شرکت همچنین تصمیم دارد محفظه‌ی انعطاف‌پذیر را کنار بگذارد و از محفظه‌ی فلزی سخت استفاده کند. سازنده‌ی لپ‌تاپ‌های خانواده‌ی مک بوک، در بخش توضیحات پتنت جدیدش به راهکاری که ارائه می‌دهد اشاره می‌کند.

آن‌طور که در توضیح آمده است، پتنت اپل راهکاری برای تولید «سیستم باتری بهبودیافته که در آن فاصله‌ی بین باتری و قطعات در داخل دستگاه الکترونیکی کاهش می‌یابد» ارائه می‌دهد. اپل می‌گوید در برخی از تصاویر همراه پتنت «باتری ممکن است دارای محفظه‌ای سخت یا نیمه‌سخت باشد که در ارتباط با قطعات درون دستگاه الکترونیکی هستند.» برای مثال در برخی از تصاویر «باتری شامل الکترود و کاتدی است که با محفظه‌ی فلزی احاطه شده‌اند. امکان تغییر ابعاد باتری برای بهینه‌سازی فضایِ در دسترس در داخل دستگاه الکترونیکی بدون نیاز به ایجاد فاصله در بین محفظه‌ی باتری و دیگر قطعات داخلی، فراهم است.»

به گفته‌ی اپل، «در برخی از تصاویر، محفظه‌ی فلزی می‌تواند به سطح زمینه‌ایِ مشترکی متصل شود تا قطعات الکترونیکی دیگر بتوانند بدون ایجاد اتصال کوتاه با محفظه‌ی باتری تماس داشته باشند.» به ‌نظر می‌رسد که می‌توان از محفظه‌ی فلزی باتری به‌عنوان «المان ساختاری» در داخل دستگاه استفاده کرد. اپل در توضیح می‌گوید «می‌توان نگه‌دارنده‌ی باتری را به محفظه‌ی فلزی متصل کرد.»

توضیحات اپل به‌طور خلاصه نشان می‌دهند که می‌توان با راهکاری جدید بدون افزایش ضخامت مک بوک، ظرفیت باتری آن را افزایش داد. البته با اپل طرف هستیم؛ شرکتی که به طراحی دستگاه‌های مدرن علاقه‌ی زیادی دارد. با درنظرگرفتن این موضوع احتمال می‌دهیم شرکت کوپرتینویی بخواهد با همین راهکار بدون دست‌کاری ظرفیت باتری، ضخامت مک بوک را کاهش بدهد.

منبع 9to5mac
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده