بازطراحی کامپیوترهای مک اپل با نسل دوم نمایشگر تاچ بار همراه خواهد بود

بازطراحی کامپیوترهای مک اپل با نسل دوم نمایشگر تاچ بار همراه خواهد بود

بر اساس اختراع ثبت‌شده، اپل در حال توسعه‌ی نسل دوم نمایشگر تاچ بار مبتنی بر فناوری فورس تاچ، برای استفاده در نسل بعدی کامپیوترهای مک است.

مدتی است که شایعاتی در مورد بازطراحی کامپیوترهای مک‌ منتشر می‌شود که اغلب به مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی و آی‌مک‌ اشاره دارند. حال طبق اختراع جدید اپل، انتظار می‌رود کوپرتینویی‌ها در سری لپ‌تاپ‌ محبوب مک‌بوک از نسل دوم تاچ ‌بار مبتنی بر تکنولوژی فورس تاچ استفاده کنند. اختراع ثبت‌شده در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده، نسخه‌ای از تاچ بار (Touch Bar) را نشان می‌دهد که دقیقا مانند نسخه فعلی است و تنها تفاوت آن این است که مدل جدید از فناوری موسوم به فورس تاچ (Force Touch) استفاده می‌کند.

حسگر فورس تاچ اولین ‌بار برای استفاده در صفحه‌نمایش نسل نخست اپل واچ معرفی شد. این تکنولوژی به اپل واچ اجازه می‌دهد فشار واردشده به صفحه‌نمایش را برای انجام اقدامات مختلف شناسایی کند. این فناوری در سال ۲۰۱۵ در ترک‌پد لمسی مک‌بوک استفاده شد و سپس به تمامی لپ‌تاپ‌های مک اضافه شد؛ فورس تاچ استفاده‌شده در مک‌بوک این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون دکمه‌های مکانیکی فرامین خود را در تمامی نقاط ترک‌پد اعمال کنند. آیفون ۶ اس در همان سال با فناوری 3D Touch معرفی شد که اساسا همان فناوری فورس تاچ به‌ حساب می‌آید. متأسفانه در آیفون‌ها و اپل واچ‌های کنونی این تکنولوژی حذف شده و موتور هپتیک جای آن را گرفته است؛ اما به ‌نظر می‌رسد اپل هنوز این تکنولوژی را به‌صورت کامل کنار نگذاشته و ممکن است در محصولات آینده‌ی این شرکت شاهد احیای دوباره‌ی فورس تاچ باشیم.

پتنت جدید اپل مرتبط با فورس تاچ / Force Touch

پتنت منتشرشده در وب‌سایت Patently Apple، به‌وضوح یک تاچ بار را در مک‌بوک همراه ‌با مدارهای حساس به فشار جدید فورس تاچ نشان می‌دهد؛ اما متأسفانه جزئیات بیشتری در مورد نحوه کارکرد آن وجود ندارد. تصور می‌شود اپل فورس تاچ را به ‌منظور کاهش لمس‌های تصادفی که کاربران از آن شکایت دارند استفاده خواهد کرد. این اختراع در ماه می ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۸) به ثبت رسیده است.

در حال‌ حاضر اپل تنها در مک‌بوک پرو از تاچ بار استفاده می‌کند و با معرفی مک‌های جدید مجهز به پردازنده‌ M1، مشخص شده است که فعلا قصدی برای آوردن این نمایشگر لمسی به مک‌بوک ایر ندارد و احتمالا نسل بعدی این نمایشگرها به‌صورت انحصاری برای نسخه‌های پرو در نظر گرفته شده است.

منبع 9to5Mac
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده