تغییر طراحی مک بوک پرو تلاش اپل برای حل مشکل فلکس گیت را تأیید می‌کند

سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
با اینکه اپل تاکنون به‌صورت رسمی دلیل بُروز مشکل سخت‌افزاری فلکس گیت را تأیید نکرده، گویا با تغییر طراحی مک‌بوک پرو آن‌هم به‌شکلی بی‌سروصدا، قصد حل‌کردن مشکل را داشته است.
تبلیغات

پیش‌تر کارشناسان iFixit گزارش کرده بودند مک ‌بوک پرو اپل مشکل سخت‌افزاری دارد و نور پس‌زمینه‌ی نمایشگر یکدست نیست. کاربران این مشکل را «فلکس‌گیت» نامیده‌اند. دلیل بُروز این مشکل، زیرفشار قرارگرفتن کابل‌ نواری‌شکلی است که نمایشگر دستگاه را به برد اصلی متصل می‌کند. اپل از سال ۲۰۱۶، از این کابل نواری‌شکل برای اتصال برد و نمایشگر استفاده می‌کند. 

طبق بررسی‌ها، کابل نواری‌شکل در مک‌بوک پرو ۲۰۱۸ درحدود ۲ میلی‌متر بلندتر از مدل‌های قبلی طراحی شده است. درنتیجه وقتی لپ‌تاپ بازمی‌شود، این نوار زیرفشار کمتری قرار می‌گیرد و باعث کاهش میزان خرابی و مشکلات مربوط‌به کشش کابل نواری خواهد شد. 

فلکس گیت

کوپرتینونشین‌ها تاکنون هیچ‌گاه تأیید نکرده‌اند بُروز مشکل فلکس‌گیت به طراحی این کابل مربوط می‌شود؛ ولی بررسی‌ها از تغییر ۲ میلی‌متری در طول کابل نواری‌شکل خبر می‌دهد. افزون‌براین، برخی کاربران مک‌بوک‌پرو نیز گزارش کرده‌اند نشانه‌هایی از مشکل فلکس‌گیت را در سیستم خود تجربه کرده‌اند. در جریان بازو‌بسته‌کردن طبیعی لپ‌تاپ، کابل نواری‌شکل که نمایشگر را به برد اصلی دستگاه متصل می‌کند، به‌صورت طبیعی زیرفشار قرار می‌گیرد. درنتیجه و دراثر همین کشش‌های کابل نواری‌شکل، کاربران ابتدا با ضعیف‌شدن نور در برخی نقاط پایین نمایشگر مواجه می‌شوند. به‌مرور زمان، مشکل حادتر می‌شود و درصورتی‌که کاربر لید نمایشگر را به‌صورت کامل و بیش از ۹۰ درجه بازکند، این کابل کاملا زیرفشار قرار خواهد گرفت و ممکن است حتی باعث شود دیگر نوری تابیده نشود و نمایشگر به‌صورت کاملا خاموش کار کند. 

به‌گزارش iFixit، این کابل ۶ دلاری به نمایشگر لپ‌تاپ لحیم‌ شده است. چنانچه این قطعه‌ی ارزان‌قیمت دچار مشکل شود، کاربران مجبور می‌شود هزینه‌ی ۷۰۰ دلاری برای تعویض کامل نمایشگر پرداخت کند. به‌نظر می‌رسد اپل تغییری در طراحی این قطعه برای دو مدل لپ‌تاپ خود ایجاد نکرده است. این بدان معنی است که اگر تغییرات اپل در این قسمت نتواند مشکل فلکس‌گیت را به‌صورت کامل حل کند، کاربرانی که دچار این مشکل می‌شوند، بازهم مجبور می‌‌شوند هزینه‌ی هنگفتی برای تعویض کل نمایشگر بپردازند. 

هنوز نمی‌توان به‌‌طور جدی درباره‌ی حل‌شدن یا نشدن مشکل فلکس‌گیت برای مک‌بوک‌پروهایی اظهارنظر قطعی کرد که سال گذشته به بازار عرضه شدند. باید منتظر باشیم ببینیم آیا تصمیم اپل نتیجه‌ بخش بوده است یا خیر.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات