عرضه جهانی کامپیوتر برای نخستین بار در ۶ سال گذشته، ۲.۷ درصد افزایش یافت

جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
گارتنر در تازه‌ترین پژوهش خود دریافته است که میزان عرضه‌ی جهانی کامپیوتر شخصی برای نخستین از سال ۲۰۱۲ در سه‌ماهه‌ی دوم امسال ۲.۷ درصد افزایش یافته است.
تبلیغات

براساس جدیدترین پژوهش موسسه‌ی گارتنر، دوران افول کامپیوترهای شخصی ظاهرا به پایان رسیده و بازار آن‌ها نخستین رشد را در ۶ سال گذشته تجربه کرده است. بنا به گفته‌ی گارتنر، عرضه‌ی جهانی کامپیوتر شخصی در سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۱۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است که نخستین رشد از سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۲ تاکنون محسوب می‌شود.

گارتنر برآورد می‌کند که عرضه‌ی جهانی کامپیوتر شخصی در سه‌ماهه‌ی دوم امسال ۲.۷ درصد افزایش یافته و به ۶۲.۳ میلیون دستگاه رسیده است. همچنین پنج سازنده‌ی برتر کامپیوتر در این بازه‌ی زمانی به ترتیب اچ‌پی، لنوو، دل، اپل و ایسر هستند. لنوو به‌طور ویژه شاهد رشد بزرگی بوده و بالاترین نرخ رشد را از سه‌ماهه‌ی نخست ۲۰۱۵ تجربه کرده است. البته این موفقیت تا حد زیادی به‌دلیل ادغام فوجیستو با لنوو و جمع عرضه‌ی دو شرکت با یکدیگر است. با این حال، پس از مدت‌ها اچ‌پی موفق شده است با عرضه‌ی بیشتر در سه‌ماهه‌ی اخیر به جایگاه اول صعود کند.

همان‌طور که در جدول پایین مشاهده می‌کنید، گارتنر دریافته است که تمام پنج شرکت برتر رشد عرضه‌ی کامپیوتر را تجربه کرده‌اند. با این حال، عرضه‌ی دیگر شرکت‌ها به میزان ۱۲.۹ درصد کاهش یافته است.

شرکت

میزان عرضه Q2-2018

سهم بازار Q2-2018

میزان عرضه Q2-2017

سهم بازار Q2/207

میزان رشد 2017-2018

اچ پی

۱۴٬۸۶۴

۲۳.۹ درصد

۱۳٬۸۱۲

۲۲.۸ درصد

۷.۶ درصد

لنوو

۱۳٬۷۵۵

۲۲.۱ درصد

۱۲٬۳۶۲

۲۰.۴ درصد

۱۱.۳ درصد

دل

۱۱٬۲۵۵

۱۸.۱ درصد

۱۰٬۳۲۹

۱۷ درصد

۹ درصد

اپل

۴٬۳۰۸

۶.۹ درصد

۴٬۳۰۳ 

۷.۱ درصد

۰.۱ درصد

ایسر

۴٬۱۹۷

۶.۷ درصد

۴٬۱۴۴

۶.۸ درصد

۱.۳ درصد

سایر

۱۳٬۸۹۰ 

۲۲.۳ درصد

۱۴٬۹۹۱

۲۴.۷ درصد

۷.۳- درصد

کلی

۶۲٬۲۶۹

۱۰۰ درصد

۶۰٬۶۲۴

۱۰۰ درصد

۲.۷ درصد

این نتایج نشان می‌دهد که لنوو و اچ‌پی همچنان شانه به شانه‌ی یکدیگر حرکت می‌کنند و دل نیز با اختلاف اندکی در جایگاه سوم قرار دارد. اما این ارقام بازگوکننده‌ی تمام تغییرات رخ‌داده در سه‌ماهه‌های اخیر نیستند. در واقع اچ‌پی روند صعودی بزرگی را تجربه کرده، لنوو شاهد لغزش اندکی بوده (تا پیش از معامله‌ی فوجیستو) و دل پرسرعت‌ترین رشد را به‌دست آورده و درصدد پایین کشیدن دو رقیب دیگر است. به‌نظر می‌رسد هر شرکتی که بتواند به بهترین نحو بازار را تامین کند، قادر به بهبود وضعیت خود در سه‌ماهه‌های آتی خواهد بود.

میکاکو کیتاگاوا، تحلیلگر ارشد گارتنر در بیانیه‌ای می‌گوید:

رشد عرضه‌ی کامپیوتر شخصی در سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۱۸ ناشی از وجود تقاضا در بازار این کسب‌وکار بوده که با کاهش عرضه در بخش مصرف‌کننده جبران شده است. در عرصه‌ی مصرف‌کنندگان، ساختار بنیادین بازار به‌دلیل تغییرات در رفتار کاربران کامپیوتر همچنان پابرجا است و به تاثیر بر رشد بازار ادامه می‌دهد. مصرف‌کنندگان‌ در حال حاضر از گوشی‌های هوشمند خود برای انجام وظایف روزانه‌ی بیشتری همچون مراجعه به شبکه‌های اجتماعی، گاه‌شماری، بانک‌داری و خرید استفاده می‌کنند که این مسئله نیاز آن‌ها را به کامپیوتر شخصی کاهش می‌دهد.

هرچند ارقام یادشده نتایج مثبتی به‌شمار می‌روند؛ به‌خصوص آنکه نخستین رشد در بازار کامپیوترهای شخصی پس از بیش از نیم‌دهه به وقوع پیوسته است؛ اما در بلندمدت نمی‌توان چندان به رونق مجدد این بازار خوش‌بین بود. در واقع وابستگی رشد فعلی به کسب‌وکارها (و نه مصرف‌کنندگان) بدین معنی است که به محض آنکه شرکت‌ها به‌طور گسترده به‌روزرسانی به ویندوز ۱۰ را به اتمام برسانند (که به باور گارتنر تا دو سال آینده اتفاق خواهد افتاد)، رشد کامپیوترهای شخصی مجددا با کاهش روبه‌رو خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات