اولترابوک مشتریان را سردرگم کرده است

اولترابوک مشتریان را سردرگم کرده است

اینتل استانداردهای خاصی را برای اینکه یک لپ تاپ بتواند خود را جزء خانواده اولترابوک ها بداند تعریف کرد. اما برخی از لپ تاپ هایی که استانداردهای اولترابوک را ندارند، باز هم توسط تولیدکنندگان اولترابوک نامیده می شوند. حال این سئوال مطرح می شود اولترابوک چیست؟ پس از معرفی چندین اولترابوک در نمایشگاه CES آیا تعریف اولترابوک برای شما شفاف شده است؟ برخی اولترابوک را لپ تاپ سبک و باریک می دانند. لپ تاپی که مجهز به حافظه ذخیره سازی SSD نیز باشد. پس اگر لپ تاپی، باریک و سبک باشد و SSD داشته و طول عمر باتری بالای نیز داشته باشد، اولترابوک است. آیا این تعریف درست است؟ پاسخ به این سئوال کاملا به این ربط دارد که سئوال را از چه کسی بپرسید!

به عنوان مثال لپ تاپ های فوق العاده باریک و سبک سری 9 سامسونگ را در نظر بگیرید که طول عمر باتری بالا و حافظه SSD دارند. این سری تقریبا تمام استانداردهای اینتل برای اولترابوک شدن را دارند. اما سامسونگ آنها را اولترابوک نمی داند. این در حالی است که سری ارزان تر سامسونگ، یعنی سری 5 که کمی ضخیم تر از سری 9 است از نظر سامسونگ اولترابوک به شمار می رود. به تصویر پایین نگاهی بیاندازید. نتیجه دقیقا برخلاف تصور انسان است. پس تشخیص اینکه یک لپ تاپ اولترابوک است یا خیر، کار ساده ای نیست. مشخصا سری 9 سامسونگ، سبک تر و باریک تر از سری 5 این شرکت است.

samsung-series-9-not-an-ultrabook

زمانی که اینتل عبارت اولترابوک را تعریف کرد، قیمت زیر 1000 دلار را برای آن در نظر گرفت و اعلام کرد که اولترابوک ها، لپ تاپ های سبک و باریک با قیمت زیر 1,000 دلار خواهند بود. اما متاسفانه اولترابوک های مختلفی را در نمایشگاه CES مشاهده کردیم که اکثر آنها قیمت بالاتر از 1,000 دلار داشتند. به عنوان مثال Lenovo IdeaPad U300 یک اولترابوک 1600 دلاری است. از طرفی برخی نوت بوک های ارزان تر که اصلا از نظر سخت افزاری قدرت نزدیک به معیارهای تعریف شده اینتل برای اولترابوک را ندارند، توسط برخی از تولیدکنندگان جزء خانواده اولترابوک ها به شمار رفته و در بازار به عنوان اولترابوک فروخته می شوند. در واقع حتی معیار قیمت که بسیار شفاف است نیز برای اولترابوک بودن یا نبودن یک لپ تاپ در نظر گرفته نمی شود.

lenovo-u260-not-an-ultrabook

یکی از معیارهای دیگری که اینتل برای اولترابوک ها در نظر گرفته است استفاده از حافظه SSD برای بالابردن بازده دستگاه و کاهش مصرف باتری است. بررسی این معیار نیز کار مشکلی نیست. اما در CES امسال شاهد اولترابوک هایی بودیم که مجهز به هارددیسک های معمولی (HDD) و یا ترکیب آنها با SSD بودند. تولیدکنندگان برای کاهش قیمت اولترابوک های خود حتی این معیار را نیز در نظر نگرفته بودند.

به نظر می رسد هیچ کدام از معیارهایی که اینتل برای اولترابوک ها در نظر گفته است اهمیت ندارند مگر باریکی و سبکی لپ تاپ. تولید کنندگان نیز آزادند تا هر محصولی را که بخواهند، اولترابوک بنامند. این موضوع مشخصا باعث سردرگمی مشتری شده و در نهایت باعث بدنامی اولترابوک و احتمالا عدم موفقیت آنها می شود.

در حال حاضر هیچ کسی نمی داند که اولترابوک به چه معنی است و کدام محصول حقیقتا یک Ultrabook است.

منبع: ZDNet


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید