هواوی و NTT DoCoMo در اولین تست میدانی اینترنت 5G موفق به ثبت سرعت ۳.۶ گیگابیت بر ثانیه شدند

یک‌شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۵
مطالعه 2 دقیقه
نسل چهارم اینترنت همراه پتانسیل سرعتی بسیار بالا را دارد اما نسل پنجم یا 5G بسیار پرسرعت‌تر از نسل قبلی نیز هست. به تازگی هواوی با همکاری اپراتور ژاپنی NTT DoCoMo آزمایش نسل پنجم اینترنت همراه در ژاپن را آغاز کرده و این دو شرکت توانسته‌اند به سرعت مخابره داده‌ی ۳.۶ گیگابیت در هر ثانیه دست پیدا کنند.
تبلیغات

هواوی با همکاری یک اپراتور ژاپنی اقدام به آزمایش نسل پنج اینترنت همراه کرده اند. این دو شرکت با استفاده از باندی کمتر از ۶ گیگاهرتز موفق به کسب سرعت ۳.۶ گیگابیت در هر ثانیه شده‌اند اما این اتفاق از این نظر مهم است که آن را می‌توان به دنیای واقعی نیز تعمیم داد و مانند آن چه که سامسونگ و نوکیا مورد آزمایش قرار داده‌اند نیاز به تغییرات زیرساختی ندارد.

به علاوه آژمایش‌های این دو شرکت در محیطی بیرون از فضای آزمایشگاهی صورت گرفته است. صنعت بی‌سیم امیدوار است تا سال ۲۰۲۰ میلادی استفاده از 5G را عمومی کند هر چند که اپراتور ورایزن در هفته‌های گذشته سخنانی مبنی بر برخی پیشرفت‌های تجاری در زمینه‌ی اینترنت نسل پنجم تا سال ۲۰۱۷ میلادی را نیز مطرح کرده است. قائم مقام بخش اینترنت 5G شرکت NTT DCoMo در این باره می‌گوید:

مدیر بخش فناوری‌های بی‌سیم هواوی، دکتر ون تونگ نیز در این باره می‌گوید:

بنابر اطلاعات منتشر شده توسط ITU، اینترنت 5G باید سرعت ۲۰ گیگابیت در هر ثانیه داشته باشد. برای انجام یک مقایسه، سرعت اینترنت 4G LTE اپراتور ورایزن آمریکا در تست‌های انجام شده در دنیای واقعی در حدود ۳۳ مگابیت در هر ثانیه و در ایران نیز در حدود ۶ مگابیت در هر ثانیه است.

اپراتور ورایزن آمریکا نیز اعلام کرده است که آزمایش‌های میدانی خود بر روی اینترنت 5G را از سال آینده‌ی میلادی آغاز کرده و در این زمینه با آلکاتل، سیسکو، اریکسون، نوکیا، کوالکام و سامسونگ همکاری خواهد کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات