تراشه بالارده کرین 970 هواوی با تمرکز بر هوش مصنوعی معرفی شد

شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۶
مطالعه 3 دقیقه
لحظاتی پیش، هواوی، تراشه‌ی هشت هسته‌ای و بالارده‌ی کرین ۹۷۰ را با تمرکز بر هوش مصنوعی در نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷ رونمایی کرد.
تبلیغات

امروز شرکت چینی هواوی با برگزاری مراسمی در نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷، چشم‌‌انداز خود از آینده‌ی هوش مصنوعی را با معرفی تراشه‌ی بالارده‌ی کرین ۹۷۰ با جهانیان به اشتراک گذاشت. هواوی به لطف ترکیب قدرت سیستم‌‌های ابری با سرعت و پاسخ‌گویی پردازش بومی هوش مصنوعی، سعی دارد چگونگی تعامل ما با دستگاه‌‌هایمان را برای همیشه تغییر دهد.

ریچارد یو، مدیرعامل گروه هواوی می‌گوید:

با نگاهی به آینده‌ی گوشی‌های هوشمند، متوجه می‌شویم که در آستانه‌ی آغاز عصری جدید و شگفت‌انگیز هستیم. هوش مصنوعی موبایل با ترکیب هوش مصنوعی روی گوشی و هوش مصنوعی ابری شکل می‌گیرد. هواوی متعهد به توسعه‌ی دستگاه‌هایی هوشمند از طریق ایجاد قابلیت‌های انتها‌-به‌-انتهایی است که با توسعه‌‌ی هماهنگ تراشه‌ها، دستگاه‌ها و فضای ابری سازگار هستند. هدف نهایی هواوی، فراهم‌ کردن تجربه‌ی کاربری به‌مراتب بهتر است. کرین ۹۷۰ نخستین تراشه از مجموعه‌ی محصولات پیشرفته‌ای است که قابلیت‌‌های مبتنی بر هوش مصنوعی قدرتمندی به دستگاه‌های ما می‌آورد و آن‌ها را به جایگاهی فراتر از جایگاه رقبا سوق می‌دهد.

با وجود آنکه چندین سال از توسعه‌ی هوش مصنوعی مبتنی بر کلاد می‌گذرد و این فناوری کاربردهای گسترده‌ای دارد؛ اما تجربه‌ی کاربری هنوز هم جا برای پیشرفت بیشتر به لحاظ سرعت پاسخ‌دهی، پایداری و حریم خصوصی دارد. هوش مصنوعی مبتنی بر فضای ابری و هوش مصنوعی مبتنی بر دستگاه‌ها می‌توانند مکملی برای هم باشند. هوش مصنوعی مبتنی بر دستگاه‌ها می‌تواند قابلیت‌های حسی قدرتمندی ارائه می‌دهد؛ قابلیت‌هایی که اساس درک اشخاص و کمک به آن‌ها هستند. حسگرها، حجم انبوهی از داده‌های آنی، منحصربه‌فرد و شخصی‌سازی‌شده را تولید می‌‌کنند. به‌ لطف قابلیت‌های پردازشی قدرتمند تراشه‌ها، دستگاه‌ها درک بهتری از نیازهای کاربران خواهند داشت و بدین ترتیب خدمات در دسترس و شخصی‌سازی‌شده‌ی بهتری ارائه خواهند داد.

کرین 970

کرین ۹۷۰ از هشت هسته‌ی پردازشی و یک واحد پردازش گرافیکی ۱۲ هسته‌ای جدید بهره می‌برد. هواوی این تراشه را بر مبنای فرایند ساخت ۱۰ نانومتری توسعه داده که نتیجه‌ی آن تجمع ۵.۵ میلیارد ترانزیستور روی سطحی کمتر از یک سانتی‌متر مربع است. تراشه‌ی بالارده‌ی جدید هواوی، نخستین پلتفرم موبایل پردازش مبتنی بر هوش مصنوعی محسوب می‌شود که از یک واحد پردازش عصبی (NPU) اختصاصی بهره می‌برد. هواوی در مودم 4.5G LTE از نوع Cat.18 نیز برای تراشه‌ی کرین ۹۷۰ در نظر گرفته است که سرعت ۱.۲ گیگابیت‌ بر ثانیه ارائه می‌دهد.

طبق ادعای هواوی، معماری پردازش همگن جدیدی که کرین ۹۷۰ از آن‌ بهره می‌برد، نسبت به کلاسترهای چهار هسته‌ی رایج Cortex A73، حدود ۲۰ درصد عملکرد بهتر و ۵۰ درصد بهره‌وری بهتر ارائه می‌دهد. چینی‌‌‌ها معتقدند تراشه‌ی جدیدشان می‌تواند تسک‌‌های پردازشی یکسان هوش مصنوعی را سریع‌تر و با مصرف انرژی کمتری انجام دهد. تراشه‌ی کرین ۹۷۰ در یک تست تشخیص تصویر، موفق به پردازش ۲۰۰۰ عکس در دقیقه شده که سریع‌تر از عملکرد هر تراشه‌ی دیگر موجود در بازار است.

هواوی برای رفع مشکلاتی مانند فوکوس نامناسب، عملکرد کند دوربین و تصاویر محو در تراشه‌ی کرین ۹۷۰، پردازنده‌ی‌ دوگانه‌ی ISP برای پردازش تصویر در نظر گرفته که زمان پاسخ‌دهی آن ۱۵ درصد سریع‌تر است، به‌ لطف بهره‌گیری از فوکوس هیبریدی (ترکیب از فوکوس لیزری، عمق، کنتراست و تشخیص فاز) سریع‌تر فوکوس می‌کند، تشخیص حرکت، چهره و اشیاء را در چهار سطح ارائه می‌دهد و سیستم کاهش نویز بهبود‌یافته‌ای برای ثبت تصاویر باکیفیت در شرایط نوری ضعیف را در بر دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات