نگاهی به VirusTotal؛ آنتی ویروس آنلاین رایگان

چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
VirusTotal ابزاری رایگان است که با استفاده از آن می‌توانید به‌‌رایگان از سلامت فایل‌های خود و ویروسی‌نبودن آن‌ها مطمئن شوید.
تبلیغات

احتمالاً از اولین روزهایی که با کامپیوتر شخصی کار کرده‌اید، با اصطلاح آنتی‌ویروس و نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس آشنا شده‌اید. از سال‌های ابتدایی دهه ۱۹۹۰ که دوران اوج‌گیری کامپیوترهای شخصی بود، آنتی‌ویروس‌ها به‌عنوان ابزارهای الزامی و پیش‌فرض سیستم‌‌های کامپیوتری شناخته می‌شدند. با گذشت زمان و پیشرفت مجرمان سایبری و توسعه ابزارهای نفوذ حرفه‌ای‌تر، آنتی‌ویروس‌ها هم پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر شدند. امروزه هم اگر از متخصص فناوری مشاوره‌ای برای بهبود عملکرد و امنیت کامپیوتر شخصی یا حتی گوشی هوشمند خود بگیرید، احتمالاً با پیشنهاد نصب آنتی‌ویروس روبه‌رو می‌شوید.

فرض کنید از سایتی فایلی دانلود کرده‌اید و به آنتی ویروسی برای اسکن‌کردن آن فایل دسترسی ندارید. دقیقاً در همین شرایط است که سایت VirusTotal به‌کمک شما خواهد آمد. این سایت آنتی ویروسی آنلاین با پشتیبانی از تعداد زیادی از آنتی ویروس‌های معروف است که فایل و لینک‌های شما را به‌سرعت اسکن می‌کند. برای امکانات پایه نیازی به ثبت‌نام در سایت VirusTotal نیست، فقط کافی است وارد سایت شوید و فایل یا آدرس فایل مدنظر را وارد و کمی صبر کنید تا نتیجه را به شما نمایش دهد.

ویروس توتال سه بخش مهم دارد که درادامه، با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

  • بخش اول FILE :در این بخش، کاربران می‌توانند فایل مدنظر خود را در سایت آپلود کنند تا بعد از آپلود، سایت شروع به اسکن کند.
  • بخش دوم URL: در این بخش، کاربران می‌توانند قبل از دانلود فایل، با استفاده از آدرس فایل شروع به اسکن کنند.
  • بخش سوم Search: در این بخش، می‌توانید IP Address، دامنه‌ها یا هش فایل را جست‌وجو کنید.

اگر بعد از بررسی، فایل‌های شما هیچ ویروسی نداشته باشند، نتیجه به صورت رنگ سبز نمایش داده خواهد شد. البته توجه کنید این احتمال هم وجود دارد که چند آنتی ویروس فایل را به‌عنوان ویروس و بد‌افزار شناسایی کنند و چند آنتی ویروس کاملاً بدون مشکل. در این مرحله، شما باید تصمیم بگیرید که فایل مدنظر را استفاده کنید یا خیر. اگر هم فایل کاملاً آلوده باشد، با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر رو‌به‌رو خواهید شد.

ویروس توتال

شما از چه آنتی ویروسی استفاده می‌کنید؟ لطفا در بخش کامنت‌ها با کاربران زومیت به‌اشتراک بگذارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات