شماره مجازی چیست و چگونه می‌توانیم برای خود شماره مجازی داشته باشیم؟

چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
مطالعه 9 دقیقه
شماره‌های مجازی وجود خارجی و حقیقی ندارند و ارائه‌دهنده‌های خاصی آن‌ها را ارا‌ئه می‌دهند و هیچ ردی از هویت اصلی افراد به جا نمی‌گذارند.
تبلیغات

امروزه، راه‌های ارتباط اینترنتی ازطریق پلتفرم‌های پیام‌رسان‌ها مجازی و شبکه‌های اجتماعی مختلف به‌حدی فراگیر شده است که هرروزه نیاز‌های مختلفی درزمینه‌ی این سرویس‌ها مطرح می‌شود. یکی از این نیاز‌ها داشتن چندین حساب کاربریِ هم‌زمان است. کاربران زیادی هستند که تمایل ندارند اطلاعات شخصی‌ آنان، از‌جمله شماره‌ی تلفن‌همراهشان در تمام این حساب‌ها فاش شود. ازاین‌رو، برخی شرکت‌ها تصمیم گرفتند شماره‌ای مجازی ارائه دهند که وجود خارجی نداشته باشد؛ اما بسیاری از امکانات شماره‌ی تلفن واقعی را دراختیار کاربران قرار دهد.

فهرست عناوینی که در این مقاله خواهید خواند:

فهرست مطالب

شماره‌ی مجازی به ساده‌ترین شکل ممکن بدون نیاز به احراز هویت یا نمایش شماره‌ی اصلی کاربر به دیگران، امکان استفاده از اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌های مختلف را فراهم می‌کند و با حفظ حریم خصوصی، امنیت کاربر را افزایش می‌دهد.

شماره‌ی مجازی چیست؟

شماره‌ی مجازی سرویسی بی‌ربط به خط تلفن است که به مکان ثابتی محدود نیست. از شماره‌های مجازی می‌توان برای برقراری یا دریافت تماس با هر دستگاهی از‌جمله تلفن‌‌همراه یا تلفن‌ نرم‌افزاری استفاده کرد. در‌واقع، امکان اتصال هم‌زمان شماره‌ی مجازی به چندین خط تلفن (شماره) را می‌توان اصلی‌ترین قابلیت این سرویس معرفی کرد.

worldwide virtual nimber

با ساخت شماره‌ی مجازی تلگرام یا واتساپ یا شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام به‌راحتی می‌توان در این پلتفرم‌ها ثبت‌نام کرد و بدون استفاده از شماره‌ی شخصی خود، از مزایای آن‌ها بهره‌مند شد. علاوه‌بر‌این، شماره‌ی مجازی برای برقراری تماس و ارسال و دریافت پیامک نیز کاربرد دارد. تنها کافی است شماره‌ی مجازی خود را دراختیار مخاطبان یا مشتریان‌ قرار دهید و با کمترین هزینه با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

شماره‌های مجازی با فراهم‌کردن خطوط ارتباطی یکسان، مرزها را از بین می‌برند

شما حتی می‌توانید انتخاب کنید کدام دستگاه‌ها از شماره‌ی مجازی استفاده کنند و در‌صورت لزوم، آن‌ها را تغییر دهید. این قابلیت مرهون انعطاف‌پذیری سرویس‌های ارائه‌شده برای شماره‌ی مجازی است. چنین سرویسی برای استفاده از خدمات وب‌سایت‌هایی که ایران را تحریم کرده‌اند، کاربرد دارد و سطح ناشناس‌ماندن کاربر را در‌مقایسه‌با شماره‌ی تلفن ثابت افزایش می‌دهد.

در سال‌های اخیر، شماره‌های مجازی محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند و مشاغل صرف‌نظر از مکانی که دفاترشان واقع شده است، از این سرویس برای پذیرش تماس مشتریان در سراسر جهان استفاده می‌کنند. روشی برای تمایز بین شماره‌ی مجازی و شماره‌ی شخصی افراد وجود ندارد و این فناوری با فراهم‌کردن خطوط ارتباطی یکسان، مرزها را از بین می‌برد.

مزایای شماره‌ی مجازی

مقاله‌ مرتبط: گوگل ویس چیست

امروزه، سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی شماره‌ی مجازی طرفداران زیادی دارند و افراد و شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی از این فناوری استفاده می‌کنند. دلایل زیادی برای این محبوبیت و گسترش کاربرد شماره‌ی مجازی وجود دارد که درادامه، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کاهش هزینه‌های ارتباط

برقراری ارتباط به‌کمک شماره‌ی مجازی در بستر اینترنت انجام می‌شود؛ به‌همین‌دلیل، هزینه‌های استفاده از این سرویس بسیار اندک و در‌مقایسه‌با شماره‌های شخصی مقرون‌به‌صرفه است. هزینه‌های ارزان سرویس شماره‌های مجازی زمانی اهمیت دارد که شما از این شماره برای برقرای ارتباط با افرادی در کشوری دیگر استفاده کنید.

سهولت در استفاده

ساخت و راه‌اندازی شماره‌ی مجازی رایگان و بسیار ساده و راحت است و تنها کافی است تا یکی از اپلیکیشن‌های ساخت شماره‌ی مجازی را نصب کنید و از مزایای این سرویس بهره‌مند شوید.

حفظ حریم خصوصی و رعایت امنیت

حفظ امنیت در فضای مجازی از دغدغه‌های مهم دنیای امروز است و شماره‌های مجازی می‌توانند با حفظ حریم خصوصی کاربر، این دغدغه را از بین ببرند. بیشتر وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها برای ثبت‌نام، علاوه‌بر آدرس ایمیل یا به‌جای آن، از کاربر درخواست می‌کنند تا شماره‌ی شخصی خود را وارد کند. برخی پلتفرم‌ها این شماره را به دیگر کاربران نمایش می‌دهند و همین موضوع حریم خصوصی کاربر را به‌خطر می‌اندازد. استفاده از شماره‌ی مجازی در چنین شرایطی باعث می‌شود کلاه‌برداران فضای مجازی یا هکرها به‌راحتی نتوانند به اطلاعات شخصی کاربر دسترسی پیدا کنند.

دقت کنید که اگر به هر دلیلی حساب کاربری ساخته‌شده با شماره‌ی مجازی از دست برود، برگرداندن آن کاملاً به ارا‌‌ئه‌دهنده‌ بستگی دارد و آسان نیست. این مسئله را شاید بتوان تنها ایراد استفاده از شماره‌های مجازی دانست. در‌واقع، امنیت شماره‌‌ی مجازی به ارائه‌دهنده‌های این سرویس بستگی دارد. برخی از ارائه‌دهنده‌ها ممکن است شماره‌ای مجازی را دراختیار چند نفر قرار دهند و امنیت کاربران را خطر بیندازند. این اتفاق در میان سرویس‌های ارا‌ئه‌دهنده‌ی شماره‌ی مجازی رایگان رایج است. درمقابل، برخی ارائه‌دهنده‌‌ها نیز یک شماره‌ی مجازی را تنها دراختیار یک نفر قرار می‌دهند و اجازه‌ی دسترسی به آن شماره را به فرد دیگری نمی‌دهند.

افزایش اعتبار کسب‌و‌کار

افزایش اعتبار کسب‌و‌کارها با کمترین هزینه یکی دیگر از مزایای کاربردی شماره‌ی مجازی است. اغلب مشتریان به کسب‌و‌کارهای بین‌المللی راحت‌تر اعتماد می‌کنند. شماره‌های مجازی شما را به‌عنوان کسب‌و‌کاری بین‌المللی در ذهن مشتریان معرفی می‌کنند. شما حتی می‌توانید شماره‌ای مجازی را کاملاً به‌رایگان بسازید و با قرار‌دادن این شماره روی محصول یا در وب‌سایت و پلتفرم سازمانی خود، علاوه‌بر معرفی کسب‌و‌کار خود، به‌عنوان تجارتی بین‌المللی اعتماد مشتریان را نیز جلب کنید.

از دیگر مزایای کاربرد شماره‌ی مجازی می‌توان به بهره‌مندی از تنظیمات منشی تلفنی گویا و ایجاد هم‌زمان چند حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها و استفاده از خدمات بسیاری از شرکت‌های خارجی مانند PayPal اشاره کرد.

خطرهای استفاده از شماره‌ی مجازی

استفاده از شماره‌های مجازی ممکن است با خطرهایی همراه باشد. این احتمال برای شماره‌های مجازی رایگان بیشتر است و توصیه می‌شود که تا‌حد‌ممکن از شماره‌ی مجازی‌های رایگان استفاده نکنید. برخی از خطرهای استفاده از شماره‌ی مجازی ازاین‌قرارند:

 • هک‌شدن اطلاعات تماس به‌واسطه‌ی وب‌سایت ارا‌ئه‌دهنده‌ی این سرویس: برای مثال، هکرها ممکن است در‌صورت دسترسی به شماره‌ی مجازی، اطلاعات موجود در واتساپ یا تلگرام یا دیگر پیام‌رسان‌هایی که از این شماره استفاده می‌کنند (مثلاً اطلاعات مخاطبان ذخیره‌شده در این پلتفرم‌ها یا گروه‌ها و کانال‌ها)، برای مقاصد تبلیغاتی بفروشند.
 • امکان از‌دست‌دادن اطلاعات حساب کاربری و نبود تضمین برای برگرداندن آن: پس از ثبت‌نام در پلتفرمی به‌کمک شماره‌ی مجازی، اگر مشکلی در حساب کاربری رخ دهد، برای ورود دوباره به آن به احراز هویت مجدد نیاز خواهید داشت. در چنین شرایطی، ممکن است به‌دلیل فراموش‌کردن شماره یا نداشتن برخی دسترسی‌ها، حساب کاربری خود را کاملاً از دست دهید.

فناوری شماره‌ی مجازی

شماره‌های مجازی به سیم‌کارت یا آدرس فیزیکی نیاز ندارند و از فناوری ایمن اینترنت برای برقراری تماس تلفنی واقعی بین مردم استفاده می‌کنند. درعوض، شماره‌های مجازی ازطریق پروتکل VoIP (مخفف Voice Over Internet) تماس را دریافت می‌کنند. از همین فناوری برای برقراری تماس و ارسال پیام ازطریق اپلیکیشن‌هایی مانند iMessage یا واتساپ یا Google Voice نیز استفاده می‌شود.

ساخت شماره‌ی مجازی

برای ساخت شماره‌ی مجازی دو حالت کلی وجود دارد: رایگان و پولی.

خرید شماره‌ی مجازی به‌جای استفاده از شماره‌های مجازی رایگان می‌تواند امنیت اطلاعات شما را تضمین کند. اکثر شماره‌های مجازی رایگان آن‌چنان که باید امن نیستند و به‌راحتی اطلاعات شخصی شما را دراختیار نفرات بعدی قرار می‌گیرند که از همان شماره‌ی مجازی استفاده کنند و هر‌لحظه خطر از‌دست‌دادن حساب‌های کاربری ساخته‌شده با این شماره‌های مجازی رایگان وجود دارد.

در‌حال‌حاضر، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که شماره‌های مجازی رایگان یا پولی را با اشتراک‌های دلاری متفاوتی ارائه می‌دهند. برخی از این سرویس‌های پولی امکان استفاده‌ی رایگان از شماره‌های مجازی را برای بازه‌‌ای معین یا تعدادی دقیقه یا پیام فراهم می‌کنند. در‌ادامه، برخی از ارائه‌دهندگان برتر این سرویس را معرفی می‌کنیم:

ارائه‌دهنده

قابلیت‌ها

پشتیبانی

پلتفرم

قیمت

نسخه‌ آزمایشی

Vonage

تماس HD و پوشش جهانی بیشتر، Caller ID، فوروارد و بلاک و ویدئو کنفرانس

ایمیل و چت ۲۴ ساعته و تماس تلفنی

فضای ابری

قراردادی

ندارد

8x8

تماس صوتی با کیفیت صدای HQ برای همه‌ی کسب‌و‌کارها، ضبط تماس، نمایش ‌شماره‌ تماس‌گیرنده، مانیتور‌کردن و پشت‌ِ خط نگه‌داشتن

چت و تماس صوتی ۲۴ ساعته

وب، نرم‌افزار، فضای ابری، iOS، اندورید، macOS و ویندوز

شروع از ماهی ۱۵ دلار

دارد، ۳۰ روزه

RingCentral

خدمات برای مراکز تماس‌ و کسب‌و‌کارهای کوچک و ویدئوکنفرانس و تماس صوتی و تصویری بدون محدودیت

تماس تصویری کوتاه و چت ۲۴ ساعته

iOS، اندروید، ویندوز، فضای ابری و وب

شروع از سالی ۲۴۰ دلار

دارد، ۱۴ روزه

Ooma

قابلیت‌های پیشرفته با تأکید بر نیازهای کسب‌وکارهای کوچک و شماره‌های بومی رایگان و ضبط تماس

تماس‌های تصویری کوتاه و چت و تماس صوتی و ایمیل

macOS، اندروید، ویندوز، فضای ابری و iOS

شروع از ماهی ۱۵ دلار

ندارد

Dialpad

مناسب برای برگزاری کنفرانس ویدئویی مبتنی‌بر هوش مصنوعی در کسب‌و‌کارهای کوچک و ماس صوتی و تصویری بدون محدودیت

ایمیل و تماس صوتی و چت ۲۴ ساعته

macOS، ویندوز، وب، فضای ابری، اندروید و iOS

شروع از ماهی ۱۵ دلار

دارد، ۱۴ روزه

Nextiva

مشاغل کوچک و سیستم تماس مقرون‌به‌صرفه برای کارآفرین‌ها، کنفرانس ویدئویی نامحدود، پیام خوشامد‌گویی و فوروارد تماس

ایمیل و تماس صوتی و چت ۲۴ ساعته

فضای ابری، نرم‌افزار، وب، iOS و اندروید

شروع از ماهی ۱۸ دلار

ندارد

Grasshopper

ترکیبی عالی از قابلیت‌های گوشی و قیمت‌های رقابتی و فوروارد و بلاک تماس و اپلیکیشن موبایل (اندروید) فقط در آمریکا و کانادا

۲۴ ساعته

فضای ابری، نرم‌افزار، وب، iOS، اندروید، ویندوز و macOS

شروع از ماهی ۲۶ دلار

دارد

CallHippo

تحلیل داده‌های مربوط به تماس‌های برقرارشده و اپلیکیشن موبایل (اندروید و iOS) و ضبط تماس

تماس صوتی، ایمیل، چت ۲۴ ساعته و تیکت‌زدن

وب و اندروید و iOS

شروع از ماهی ۱۴ دلار

دارد

Google Voice

برای مخاطبان بین‌المللی و فوروارد و بلاک تماس

۲۴ ساعته

وب، macOS، ویندوز، اندروید و iOS

شروع از ماهی ۱۰ دلار

دارد، رایگان برای استفاده‌های شخصی

VirtualPhone.com

فقط برای فریلنسرها و کارآفرینان و اپلیکیشن موبایل

چت و ایمیل و تماس صوتی ۲۴ ساعته

وب و اندروید

شروع از ماهی ۱۹ دلار

دارد، ۱۰۰ دقیقه

در‌ادامه، نحوه‌ی استفاده از شماره‌ی مجازی برای ساخت حساب اپل‌ آی‌دی و تلگرام و واتساپ ازطریق اپلیکیشن‌های معرفی‌شده آموزش داده می‌شود.

شماره‌ی مجازی اپل آی‌دی

یکی از کاربردهای شماره‌ی مجازی برای ایرانی‌ها، ساخت اپل آی‌دی است. مدتی است که بخش دیگری به مراحل ساخت اپل آی‌دی اضافه شده است که براساس آن، کاربران موظف هستند شماره موبایل معتبری وارد کنند؛ اما کسانی که قصد دارند از ایران چنین کاری انجام دهند، با مشکل مواجه خواهند شد. دلیل این امر نبود پشتیبانی اپل از کشور ما است.

پیش‌تر، درباره‌ی شیوه‌ی ساخت اپل‌ آی‌دی با شماره‌ی مجازی مقاله‌‌ی کاملی منتشر شده است که می‌توانید با کلیک روی لینک زیر آن را مطالعه کنید:

آموزش ساخت شماره‌ی مجازی برای اپل آیدی

ساخت شماره مجازی واتساپ

یکی دیگر از کاربرد‌های شماره‌های مجازی ساخت اکانت واتساپ است. درادامه، چند اپلیکیشن با قابلیت ساخت حساب کاربری واتساپ به‌کمک شماره‌های مجازی را معرفی می‌کنیم.

اپلیکیشن Nextplus

پس از نصب اپلیکیشن Nextplus از گوگل پلی یا اپ استور و دادن برخی مجوز‌های دسترسی مانند مکان‌یاب و مخاطبان، به ثبت‌نام در این پلتفرم نیاز دارید. پس‌از‌آن فهرستی از کشور‌ها و ایالت‌ها مشاهده می‌کنید که با انتخاب یکی از آن‌ها و انتخاب Get a custom number، با بازشدن پنجره‌ای، شماره مجازی نمایش داده می‌شود که می‌توانید آن را برای ساخت اکانت واتساپ به کار گیرید.

اپلیکیشن smartcall

smartcall تنها برای کاربران اندروید در گوگل پلی وجود دارد. این اپلیکیشن رایگان است و حجم کمی دارد. پس از دانلود و نصب smartcall، لازم است تا شماره‌ی اصلی خود را برای دریافت کد فعال‌سازی وارد کنید. پس از دریافت این کد و وارد‌کردن آن در اپلیکیشن، شماره‌ی مجازی ساخته می‌شود و می‌توانید به‌کمک آن اکانت خود را در واتساپ ایجاد کنید.

ساخت شماره مجازی تلگرام

بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که در بالا معرفی کردیم، برای ساخت اکانت تلگرام هم کاربرد دارند؛ با‌این‌حال، درادامه چند اپلیکیشن جداگانه هم برای ساخت اکانت تلگرام معرفی می‌کنیم:

اپلیکیشن Nextplus

اپلیکیشن Nextplus علاوه‌بر اینکه برای ساخت اکانت واتساپ کاربرد دارد، می‌توان از آن برای ساخت اکانت تلگرام هم استفاده کرد. این اپلیکیشن هم برای کاربران اندرویدی هم برای کاربران iOS کاربرد دارد و قابلیت‌هایی مانند برقراری تماس‌های صوتی و ارسال و دریافت پیام متنی نامحدود ارائه می‌دهد.

اپلیکیشن Phone.com

Phone.com علاوه‌بر پشتیبانی از اندروید و iOS، نسخه‌ای هم برای دسترسی وب در‌اختیار قرار می‌دهد. این اپلیکیشن امکانات متنوعی مانند امکان ارسال و دریافت پیام متنی، پیام صوتی، ارسال و دریافت فکس، برقراری کنفرانس ویدئویی ارائه می‌دهد و قابلیت ساخت شماره‌ی مجازی برای ساخت اکانت تلگرام را نیز دارد.

ساخت شماره‌ی مجازی با استفاده از برنامه‌‌ی Temp Number

Temp Number اپلیکیشنی است که تعدادی از شماره‌های آمریکا و کانادا و کشورهای اروپایی را برای استفاده دراختیار کاربران قرار می‌دهد. این برنامه رایگان است و شما می‌توانید از آن‌ها بدون پرداخت هزینه برای ثبت‌نام در وب‌سایت‌ها و پیام‌رسان‌هایی مانند فیسبوک و واتساپ و تلگرام استفاده کنید. این پلتفرم، تنها به نرم‌افزار محدود نیست و شماره‌های مجازی موجود در آن ازطریق وب‌سایت temp-number.com نیز دردسترس هستند.

برای ساخت شماره‌ی مجازی در اپلیکیشن Temp Number، ابتدا اپلیکیشن Temp Number را دانلود و نصب کنید. پس از اجرای برنامه و انتخاب Get Free Number، کشور مدنظر خود را برای تهیه‌ی شماره‌ی مجازی انتخاب کنید.

temp number 1
temp number 2
Temp number 3

پس از انتخاب کشور (در مثال بالا فنلاند)، فهرستی از شماره‌های مجازی موجود نمایش داده می‌شود. دقت کنید که شماره‌های این فهرست قبل از شما ممکن است دراختیار افراد دیگری قرار داده شده باشند. پس از انتخاب شماره‌ی مجازی و ثبت‌نام در پلتفرم انتخابی خود (در مثال پایین فیسبوک) با استفاده از این شماره، کد احراز هویت را در این قسمت دریافت خواهید کرد.

temp number 4
Temp number 2

همان‌طور‌که گفتیم، شماره‌ی مجازی به‌دست‌آمده با این روش قبل از شما دراختیار کاربران دیگری قرار داده شده است و این احتمال وجود دارد که فرد دیگری قبل از شما با همان شماره و در همان پلتفرم ثبت‌نام کرده باشد. در چنین شرایطی، می‌توانید شماره‌ی دیگری از فهرست شماره‌ها انتخاب کنید.

سخن پایانی

در این مقاله، هرآنچه باید برای شناخت و استفاده درست از شماره‌ی مجازی بدانید، کاملاً بیان کردیم. تاکنون، کاربران بسیاری از سرویس‌های مختلف شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی شماره‌های مجازی استفاده کرده‌اند؛ اما شاید لازم باشد که تأکید کنیم استفاده از سرویس‌های رایگان برای شماره‌های مجازی ممکن است امنیتتان را به‌خطر بیندازد و بهتر است که از سرویس‌های پولی استفاده کنید. امیدواریم این مقاله برای شما همراهان زومیت مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.

سوالات متداول زومیت

 • شماره‌ی مجازی چیست؟‌

  شماره‌ی مجازی شماره‌ای است که به مکان ثابتی محدود نیست و وجود حقیقی ندارد. از شماره‌های مجازی می‌توان برای برقراری یا دریافت تماس با هر دستگاهی از‌جمله تلفن‌‌همراه یا تلفن‌ نرم‌افزاری استفاده کرد. از کاربردهای شماره‌ی مجازی می‌توان به ساخت اکانت تلگرام یا اپل آی‌دی و عضویت در وب‌سایت‌های معروفی مانند آمازون اشاره کرد.

 • چگونه می‌توان شماره‌ی مجازی ساخت؟

  اصلی‌ترین روش خرید شماره‌ی مجازی ازطریق وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات و استفاده از اپلیکیشن‌های ساخت شماره‌ی مجازی است؛ البته بعضی از ابزارهای رایگان نیز با‌‌‌توجه‌‌‌به نیاز شما، این کار را انجام می‌دهند.

 • ساخت شماره مجازی چقدر هزینه دارد؟

  امروزه، اپلیکیشن‌های زیادی در گوگل پلی یا اپ استور وجود دارند که هزینه‌ای بابت دراختیار گذاشتن شماره‌های مجازی از شما دریافت نمی‌کنند و تنها کافی است تا مراحل گفته‌شده در مقاله را طی کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات