مرد بریتانیایی پس از گاز گرفته شدن توسط گربه به عفونتی ناشناخته مبتلا شد

چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
گربه
پزشکان در بریتانیا سویه جدیدی از باکتری‌ را در زخم مردی که توسط گربه خیابانی گاز گرفته شده بود، شناسایی کردند.
تبلیغات

گاز گرفته شدن توسط گربه پشمالو در خیابان می‌تواند خطرناک‌تر از چیزی باشد که فکر می‌کنید. در بریتانیا، مرد ۴۸ ساله‌ای که توسط گربه گاز گرفته شده بود، به نوعی عفونت باکتریایی دچار شد که برای دانشمندان ناشناخته بود. پاسخ ایمنی بیمار به این میکروارگانیسم خارجی شدید بود.

به‌گزارش ساینس آلرت، هشت ساعت پس از گاز گرفتگی، دست‌های مرد به حدی متورم شده بود که او خود را به اورژانس رساند. کارکنان زخم‌های او را تمیز و پانسمان کردند و قبل از اینکه با تجویز آنتی‌بیوتیک او را مرخص کنند، واکسن کزاز به او تزریق کردند.

روز بعد بیمار بریتانیایی به بیمارستان برگشت. انگشت کوچک و انگشت میانی دست چپ او به‌طرز دردناکی بزرگ و هر دو ساعدش قرمز و متورم شده بود. پزشکان مجبور شدند بافت آسیب‌دیده اطراف زخم‌های او را با عمل جراحی بردارند. بیمار سه آنتی‌بیوتیک مختلف را به صورت وریدی دریافت کرد، برایش آنتی‌بیوتیک خوراکی تجویز شد و از بیمارستان مرخص شد. این بار درمان موثر بود و او کاملاً بهبود پیدا کرد.

در بیمارستان، پزشکان در تلاش بودند میکروارگانیسم آلوده‌کننده را شناسایی کنند. وقتی آن‌ها میکروارگانیسم‌های موجود در نمونه‌های زخم بیمار را بررسی کردند، متوجه میکروب ناشناخته‌ای شبیه استرپتوکوک شدند. استرپتوکوک جنسی از باکتری‌های گرم مثبت است که به مننژیت، گلودرد استرپتوکوکی، ذات‌الریه باکتریایی و بیماری چشم صورتی و بسیاری از بیماری‌های دیگر ارتباط دارد.

وقتی پژوهشگران بخش‌هایی از ژنوم باکتری را توالی‌یابی کردند، با هیچ سویه شناخته‌شده‌ای مطابقت نداشت و میکروبی بود که دانشمندان قبلا به‌طور رسمی آن را ثبت نکرده بودند.

بررسی‌های بیشتر نشان داد باکتری مذکور به جنس دیگری از باکتری‌های گرم مثبت به نام گلوبیکاتلا (Globicatella) تعلق دارد. توالی‌یابی کل ژنوم باکتری نشان داد که با سویه‌های مرتبط دیگری مانند G. sulfidfaciens حدود ۲۰ درصد فرق دارد. این امر نشانگر گونه متمایزی بود که قبلاً توصیف نشده بود.

ازآن‌جا که G. sulfidfaciens دربرابر چند نوع آنتی‌بیوتیک مقاوم است، ریشه‌کن کردن آن از بدن می‌تواند دشوار باشد. خوشبختانه سویه جدید کشف‌شده در بریتانیا حداقل به برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها به خوبی پاسخ داد، اما این داستان هشداری برای عموم است.

گزارش جدید بر نقش گربه‌ها به‌عنوان مخزن گونه‌های باکتری ناشناخته که می‌توانند برای انسان بیماری‌زا باشند، تأکید می‌کند.

گربه‌ها همچون همه حیوانات، می‌توانند حامل پاتوژن‌های خطرناکی باشند. این وقعیت که آن‌ها همچنین دندان‌ها و چنگال‌های تیز دارند، به این معنا است که می‌توانند میکروب‌های خطرناک را به عمق پوست شما برسانند. اگر گاز گرفتگی یا خراش روی مفصل رخ دهد، رساندن دارو به آن می‌تواند دشوار باشد.

این مطالعه موردی در مجله‌ی Emerging Infectious Diseases منتشر شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

تبلیغات

نظرات

تبلیغات