حمام یخ ممکن است تمرین‌های ورزشی را بی‌اثر کند

جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد غوطه‌ور شدن در آب سرد که در میان برخی از ورزشکاران رایج است، ممکن است رشد عضلات جدید را کُند کند.
تبلیغات

وان‌های حمام پر از آب سرد که حتی گاهی اوقات حاوی قالب‌های یخ هستند، یک منظره‌ی عادی در اتاق‌های تمرین ورزشکاران حرفه‌ای و برخی از سالن‌های ورزشی است. بسیاری از ورزشکاران تفریحی نیز پس از تمرین شدید، از حمام یخ استفاده می‌کنند.

اما براساس نتایج یک مطالعه جدید، خیس شدن در آب سرد پس از تمرینات وزنه‌برداری می‌تواند روی نحوه‌ی پاسخ عضلات به تمرین‌های ورزشی اثر بگذارد و منجر به رشد کمتر ماهیچه شود. این مطالعه تأکید می‌کند که انتخاب روش بازیابی (ریکاوری) پس از تمرین، ممکن است روی آن‌چه که از تمرین به‌دست می‌آوریم، تأثیرگذار باشد و گاهی این تأثیر درجهت مورد نظر ما نباشد.

کسی نمی‌گوید که حمام یخ چیز دلپذیری است؛ این کار می‌تواند حس دردناکی با خود به‌همراه داشته باشد اما طرفداران این روش معتقدند که آب سرد موجب کاهش التهاب و درد عضلات پس از ورزش می‌شود و با کاهش آسیب عضلانی به ورزشکاران اجازه می‌دهد که زودتر به تمرین کامل بازگردند و موجب ایجاد تغییراتی در بافت می‌شود که در هایپرتروفی یعنی رشد عضله نقش دارد. اگرچه در سال‌های اخیر برخی مطالعات نشان داده‌اند که حمام یخ پس از ورزش ممکن است به شیوه‌ای که طرفداران آن پیش‌بینی می‌کنند، تأثیر نداشته باشد. برخی از مطالعات تفاوتی را در افزایش عملکرد و رشد ماهیچه بین ورزشکارانی که پس از ورزش حمام یخ می‌گرفتند با آن‌هایی که چنین کاری نمی‌کردند، مشاهده نکرده‌اند. حداقل یک آزمایش نشان داده است که هرگونه تأثیر مثبت جسمی حاصل از خیس شدن در آب سرد ناشی از اثر دارونما است.

حمام یخ

سوالات زیادی درمورد اثر این حمام‌ها وجود داشته است؛ اینکه وقتی عضلات در آب سرد قرار می‌گیرند، در سطح مولکولی چه اتفاقی می‌افتد و اینکه آن اثرات مولکولی چه تأثیری روی اثربخشی تمرین‌های بعدی دارند. برای مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی Journal of Applied Physiology منتشر شده است، دانشمندان تصمیم گرفتند از گروهی از داوطلبان بخواهند تا حمام یخ را امتحان کنند تا پژوهشگران بتوانند وضعیت عضلات آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند. پژوهشگران کار خود را با ۱۶ مرد جوان سالمی آغاز کردند که قبل از آغاز آزمایش، تمرین وزنه‌برداری انجام نمی‌دادند. آن‌ها قدرت عضلانی فعلی و ترکیب بدنی آن‌ها را مورد آزمایش قرار دادند که سپس آن‌ها را به دو گروه تقسیم کردند. دانشمندان قبل و پس از نخستین جلسه، از بافت عضله‌ی پای ورزشکاران نمونه‌برداری کردند. سپس شرکت‌کنندگان به مدت هفت ماه و هر هفته سه بار تمرین می‌کردند. در پایان هر جلسه، نیمی از شرکت‌کنندگان به‌منظور بازیابی به‌مدت ۱۵ دقیقه آرام می‌نشستند اما گروه دیگر به‌مدت ۱۵ دقیقه در آب سردی با دمای حدود ۱۰ درجه قرار می‌گرفتند. پس از آخرین تمرین، دانشمندان مجددا از عضله‌ی آن‌ها نمونه‌برداری کرده و قدرت عضله و ترکیب بدنی شرکت‌کنندگان مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها سپس بافت عضلانی آن‌ها را در سطح میکروسکوپی مورد بررسی قرار داده و دو گروه را با هم مقایسه کردند. به‌طور کلی، اعضای هر دو گروه قوی‌تر شده بودند اما جدای این تشابه ظاهری، آن‌ها ازنظر بافتی با هم اختلاف پیدا کرده بودند.

ماهیچه‌ها از فیبرهای بلندی تشکیل شده‌اند که در پاسخ به تمرین‌های ورزشی رشد کرده و حجیم می‌شوند. همان‌طور که انتظار می‌رفت، تمام مردان شرکت‌کننده در آزمایش پس از هفت هفته وزنه‌برداری، دارای فیبرهای عضلانی بزرگ‌تری شده بودند. اما افزایش در اندازه‌ی فیبرهای عضلانی درمیان کسانی که پس از ورزش می‌نشستند، نسبت‌به کسانی که حمام یخ می‌گرفتند، بیشتر بود. تعجب‌آورتر اینکه کسانی که در آب سرد قرار می‌گرفتند، نسبت‌به گروه دیگر، ترکیب بیوشیمیایی متفاوتی در عضلات خود داشتند. عضلات آن‌ها حاوی سطوح پایین‌تری از پروتئینی بود ک موجب تحریک رشد عضلات می‌شود و مقادیر بالاتری از پروتئینی که در تجزیه‌ی بافت نقش دارد، در عضلات آن‌ها دیده می‌شد. آرون پترسن نویسنده‌ی مطالعه می‌گوید:

 به‌نظر می‌رسید که عضلات افرادی که حمام سرد گرفته بودند، نسبت‌به گروه دیگر از ورزشکاران، آمادگی بازیابی کمتر و رشد آهسته‌تری داشته باشد.

پترسن و همکارانش گمان می‌کنند که غوطه‌ور شدن مکرر در آب سرد شاید موجب آغاز واکنش‌های متابولیکی پیچیده‌ای درون بدن شود که به‌جای اینکه موجب رشد عضلات شود، در جهت گرم نگاه داشتن عضلات عمل کند. اما برای تأیید این تئوری لازم است پژوهش‌های بیشتری انجام شود.

البته این مطالعه کوچک بود و تنها شامل مردان جوان و تمرینات وزنه‌برداری می‌شد، بنابراین شاید این یافته‌ها درمورد زنان، افراد مسن‌تر یا ورزشکارانی که به دیگر ورزش‌ها مشغولند، صدق نکند. پترسن می‌گوید:

اگر افراد مایل به ساخت عضله نباشند، شاید حمام یخ پس از وزنه‌برداری مفید باشد. اما براساس مطالعه‌ی ما و پژوهش گذشته، برای کسی که می‌خواهد با انجام تمرین‌های ورزشی عضلات قدرتمندتری داشته و عضلات او بیشتر رشد کند، روش غوطه‌ور شدن در آب سرد پس از تمرین‌های وزنه‌برداری توصیه نمی‌شود.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات