انتشار اولین تصویر از پردازنده نسل چهاردهمی اینتل Meteor Lake

انتشار اولین تصویر از پردازنده نسل چهاردهمی اینتل Meteor Lake

اولین تصویر از سیلیکون تست، پردازنده‌ی نسل چهاردهمی Meteor Lake، منتشر شد.

درحالی‌که اینتل به‌تازگی نسل دوازدهم پردازنده‌ دسکتاپ خود موسوم به Alder Lake را به بازار عرضه کرده است، تراشه‌های اختصاصی لپ‌تاپ‌های این نسل نیز برای سال آینده‌ی میلادی برنامه‌ریزی شده‌اند. حالا و در گزارشی جدید، تصویری را می‌بینیم که گفته می‌شود به سیلیکون تست، یکی از تراشه‌های دو نسل بعد اینتل، یعنی سری Meteor Lake، تعلق دارد.

این تصاویر در تور بازدید خبرنگار این سایت از لابراتوار Intel Fab 42 در ایالت آریزونا کشور ایالات متحده‌ی آمریکا گرفته شده‌اند.‌ آن‌ها تراشه‌های مختلفی مانند Xeon Scalable از نسل بعد را نشان می‌دهند که با اسم رمز Sapphire Rapids شناخته می‌شود؛ حتی Ponte Vecchio، شتاب‌دهنده‌ی رده‌بالای دیتا‌سنترها را می‌توان بین این تصاویر دید.

ساختاری کاشی گونه ی تراشه های نسل چهاردهمی اینتل

پردازنده های نسل چهاردهم اینتل Meteor Lake

شاید جالب‌ترین تصویری که دراین‌میان به‌چشم می‌خورد، ویفر ۳۰۰ میلی‌متری تراشه نسل‌چهاردهمی Meteor Lake-M باشد که به دو نسل بعدی پردازنده‌های اینتل تعلق دارد. تا‌به‌حال تصویری از سیلیکون واقعی این چیپ را ندیده بودیم؛ سیلیکونی که هم‌اکنون در مراحل آزمایشی فرایند تولید Intel Fabs قرار دارد.

همه‌ی این تراشه‌ها یک نقطه اشتراک دارند و آن‌هم استفاده از سبک طراحی multi-tile در ساختار آن‌ها است که به فناوری فشرده‌سازی بسیار پیچیده و سطح بالایی نیاز دارد. این تکنولوژی جدید در کانون توجهات اینتل قرار گرفته است و شرکت در آینده‌ی نزدیک، آن را استفاده خواهد کرد.

سیلیکون تست تراشه های Meteor Lake

ساختار پردازنده های Meteor Lake اینتل

براساس اندازه‌ی تراشه‌های آزمایشی اینتل در این تصاویر، می‌توان گفت که پردازنده‌ها به‌احتمال قوی به سری Meteor Lake-M تعلق دارند و در محدوده‌ی توان مصرفی ۵ تا ۱۵ وات کار می‌کنند؛ اما آنچه فعلا مشخص نیست، هدف هریک از این کاشی‌ها در ساختار شبکه‌ای این سیلیکون‌ها است.

اینتل تأیید کرد که تراشه‌های Meteor Lake با استفاده از فناوری فشرده‌سازی Foveros طراحی شد‌ه‌اند و به‌طور‌کلی شامل سه بخش مختلف می‌شوند: ۱. Computer Die که احتمالا بزرگ‌ترین بخش از ساختار کاشی‌گونه‌ی تراشه‌ی بالا را تشکیل می‌دهد؛ ۲. SoC-LP برای عملیات‌های ورودی‌وخروجی؛ ۳. Graphics Die که از ۹۶ تا ۱۹۲ واحد اجرایی یا Execution Unit تشکیل شده است.

واضح به‌نظر می‌رسد که تراشه‎‌ی بالا، چهار بخش کلی دارد و عملکرد بخش چهارم هنوز نامشخص باقی مانده است. پردازنده‌های دسکتاپ Meteor Lake و مدل‌های مخصوص لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های قابل‌حمل در بهترین حالت، در سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۳ معرفی و عرضه می‌شوند.

عنوان نسل

Alder LakeRaptor LakeMeteor LakeArrow LakeLunar LakeNova Lake
نسلدوازدهمسیزدهمچهاردهمپانزدهمشانزدهمهفدهم
فناوری تولیدIntel 7Intel 7Intel 4نامعلومنامعلومنامعلوم
معماری هسته‌های بزرگGolden CoveRaptor CoveRedwood CoveLion CoveLion CovePanther Cove
معماری هسته‌های کوچکGracemontGracemontGracemontSkymontSkymontDarkmont
معماری گرافیک یکپارچهXe-LP Gen12.2Xe-LP Gen12.2Xe-LP Gen 12.7نامعلومGen 13نامعلوم
حداکثر هسته‌ها(8C+8c)16(8C+16c)24نامعلوم(8C+32c)40نامعلومنامعلوم
حداکثر هسته‌های GPU96EU96EU192EUنامعلومنامعلومنامعلوم
سوکت پلتفرمLGA1700LGA1700نامعلومنامعلومنامعلومنامعلوم
پشتیبانی از حافظهDDR4/DDR5-4800DDR4/DDR5-5600DDR5نامعلومنامعلومنامعلوم
فناوری رابط PCIePCIe 5.0PCIe 5.0PCIe 5.0نامعلومنامعلومنامعلوم
زمان عرضهQ4 2021Q4 ۲۰۲۲Q2 ۲۰۲۳Q4 ۲۰۲۳Q4 ۲۰۲۴۲۰۲۵

منبع زومجی

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده