iFixit نتایج کالبدشکافی PS5 و دوال‌سنس را منتشر کرد

دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
مطالعه 4 دقیقه
ifixit به‌تازگی کالبدشکافی پلی‌ استیشن 5 و دسته‌ی دوال‌سنس را منتشر کرده است که نسبت به آنچه سونی اوایل سال ۲۰۲۰ منتشر کرد، دقیق‌تر به جزئیات PS5 می‌پردازد.

در بررسی ifixit از جدیدترین کنسول سونی، مشخص شد که اجزای این کنسول با پیچ‌های زیادی به هم متصل شده‌اند و تعویض درایو نوری اگرچه به‌راحتی امکان‌پذیر است، اما مصرف‌کننده را با چالش عجیبی رو‌به‌رو می‌کند. 

تصویر ایکس‌ری از کنسول پلی استیشن 5

این ویدیوی یک‌ساعته از ifixit که پیش از این کالبدشکافی آیفون ۱۲ را منتشر کرده بود، نشان می‌دهد درایو نوری PS5 به‌طور نرم‌افزاری به مادربرد قفل شده است؛ یعنی تعویض فیزیکی این درایو نوری ظاهرا کار بسیار آسانی است؛ اما هیچ درایو نوری دیگری که در کنسول قرار داده شود، قادر به خواندن دیسک بازی نیست؛ در نتیجه در صورت بروز نقص در درایو نوری کنسول PS5، تنها راه تعمیر، برگرداندن آن به سونی برای تعویض قطعه است.

این مشکل می‌تواند برای افرادی که شانس خوبی با درایو نوری کنسول‌هایشان ندارند، دردسرساز باشد. طبیعتا افرادی که نسخه‌ی دیجیتال بدون دیسک پلی استیشن 5 را خریداری کرده‌اند، این مشکل را نخواهند داشت.

ارتقا حافظه SSD در این کنسول کار آسانی است و به‌راحتی با برداشتن پنل و باز کردن یک پیچ امکان‌پذیر است. در حال حاضر سونی از کارت حافظه‌ی اضافه پشتیبانی نمی‌کند؛ اما درگاه مخصوص به آن را در کنسول تعبیه کرده است. به گفته‌ی مارک سرنی، معمار کنسول‌های پلی‌استیشن سونی، عدم پشتیبانی کنونی به این خاطر است که تمام کارت‌های M.2 SSD سرعت کافی برای همراهی با کنسول PS5 ندارند، به اندازه‌ی کافی باریک نیستند تا در درگاه SDD کنسول جا شوند یا با کنترل‌کننده‌ی ورودی/خروجی سونی سازگار نیستند. این شرکت قول داده است تا اواخر امسال تست‌های لازم را انجام دهد تا مشخص شود کدام کارت‌های حافظه با این کنسول سازگاری دارند.

این کالبدشکافی همچنین نگاهی به منبع تغذیه‌ی کنسول می‌اندازد (شکل بالا) که سونی قبلا آن را نشان نداده بود. برای افرادی که به بازی با پی‌سی عادت دارند، دانستن این نکته که PS5 تنها از منبع تغذیه‌ی ۳۵۰ وات استفاده می‌کند ممکن است شگفت‌انگیز باشد؛ جالب‌تر آنکه این کنسول تحت فشار، فقط ۲۰۰ وات از کل گنجایش ۳۵۰ واتی منبع تغذیه‌ی خود را استفاده می‌کند.

در ویدیوی کالبدشکافی دسته‌ی دوال سنس می‌بینیم که تعویض باتری به‌سادگی امکان‌پذیر است و این خبر خوبی محسوب می‌شود؛ چرا که این دسته همچنان از باتری لیتیوم-یون استفاده می‌کند که بازدهی‌ حود را بعد از مدتی از دست می‌دهد.

نکته‌ی حائز اهمیت دیگر در مورد این باتری، ظرفیت ۵٫۷ واتی آن درمقایسه با ظرفیت باتری دوال‌شوک پلی استیشن 4 (۳٫۷ وات ساعت) است. به نظر می‌رسد این افزایش ظرفیت، برای تغذیه‌ی تریگرهای تطبیقی (Adaptive Triggers) و موتورهای لرزشی هپتیک دسته‌ی دوال‌سنس مناسب باشد. 

از طرفی، به نظر می‌رسد روش آسانی برای باز کردن ال‌ای‌دی‌های دور تاچ‌پد دوال‌سنس وجود ندارد و این مسئله برای آن دسته افرادی که نسبت به نور دسته حساسند، خبر خوبی نیست.

ifixit در پایان، امتیاز تعمیرپذیری ۷ از ۱۰ به پلی استیشن 5 داده و نقاط مثبت و منفی آن را به این صورت جمع‌بندی کرده است:

نظر شما کاربر زومیت درباره‌ی نتایج کالبدشکافی پلی استیشن 5 و دسته‌ی دوال‌سنس چیست؟

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود