اینتل کارت شتاب‌دهنده‌ی برنامه‌پذیر جدیدی را معرفی کرد

اینتل کارت شتاب‌دهنده‌ی برنامه‌پذیر جدیدی را معرفی کرد

در حالی‌که فناوری تراشه‌های FPGA شرکت اینتل، سرعت پهنای باند بالایی را برای مصارفی با بار کاری سنگین ارائه می‌دهد، این شرکت نسل جدید کارت‌های شتاب‌دهنده‌ی خود را با تکیه بر این فناوری معرفی‌کرد.

امروز اینتل، کارت شتاب‌دهنده‌ی برنامه‌پدیز D5005 را براساس مدل 10 FPGA سری استراتیکس (خانواده‌ی پرچم‌دار از مدارهای دیجیتال برنامه‌پذیر)، معرفی کرد که از سرور نسل دهم ProLiant DL3809 شرکت HPE، جهت حمل داده استفاده خواهد‌کرد.

در سال ۲۰۱۷، اینتل اعلام کرد در حال توسعه‌ی کارت‌های شتاب‌دهنده‌ی برنامه‌پذیری (PAC) است، که به‌عنوان بستری جامع، برای استفاده از مدارهای مجتمع دارای آرایه گیت‌های قابل برنامه‌ریزی (FPGA) در مرکز‌داده خواهند‌بود. اولین نوع از این محصول با کیت‌های با قابلیت توسعه‌ی پرسرعت Arria 10 GX با لیتوگرافی ۲۰ نانومتری، راهی بازار شد. سال ۲۰۱۸ نیز این شرکت، کارت شتاب‌دهنده‌ی برنامه‌پذیر دیگری را با مدار مجتمع برنامه‌پذیر (FPGA) جدیدی دارای فناوری ۱۴ نانومتری معرفی کرد. امروز نیز اینتل از همکاری خود با شرکت Hewlett Packard برای راه‌اندازی این سری از محصولات خبر داد.

محصول جدید اینتل با نام D5005، دومین مجموعه از کارت‌های PAC با آرایه گیت برنامه‌پذیر 10 SX FPGA از خانواده‌ی استراتیکس است. این PAC، با بسته‌ی شتاب‌دهنده‌ی اینتل که شامل درایورها، رابط‌های برنامه‌نویسی نرم‌افزار و نیز بخش مدیریتی FPGA است، راهی بازار خواهد شد. این دستگاه همچنین، چهار حافظه‌ی رم ۳۲ گیگابایتی DDR4 ئی‌سی‌سی (نوعی حافظه با‌قابلیت تشخیص انواع مختلف خرابی داده و توان رفع آن‌ها) و دو عدد رابط‌ ترانسیور QSFP، دارای سرعت انتقال داده به‌اندازه‌ی ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه است. توان طراحی حرارتی(TDP) این دستگاه، ۲۱۵ وات بوده و برای اتصال از پورت PCIe 3.0 x16 استفاده می‌کند.

Intel Turbo Boost

کیت توسعه‌ی پرسرعت کارت شتاب‌دهنده‌ی جدید اینتل در مقایسه با نوع Arria 10 PAC، سه برابر منطق برنامه‌پذیر بیشتری داشته و از حافظه‌ی رم DDR4 با ظرفیتی ۴ برابری بهره می‌برد. پورت‌های اترنت این محصول با ظرفیت ۴۰ تا ۱۰۰ مگابیتی، دو برابر سرعت بیشتری را ارائه می‌دهند.

HPE اولین تولید‌کننده‌ای است که صلاحیت D5005 را، برای استفاده از سرورهای این شرکت، به‌خصوص سرور نسل دهم ProLiant DL380 تأیید می‌کند. استفاده‌ی این کارت شتاب‌دهنده از سرورهای HPE، شامل استریم داده به‌جهت تجزیه‌و‌تحلیل، انتقال کد ویدئویی، فناوری مالی، ژنوم‌شناسی و هوش‌مصنوعی خواهد بود.

منبع tomshardware
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده