درآمد اینتل از فروش نیمه‌هادی‌ها درسه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ بیشتر از سامسونگ شد

درآمد اینتل از فروش نیمه‌هادی‌ها درسه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ بیشتر از سامسونگ شد

سامسونگ به‌مدت ۵ فصل، بیشترین درآمد از بازار نیمه‌هادی‌ها را به خود اختصاص داد؛ اما در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۸، اینتل به صدر رسید.

تغییرات متعدد و گسترده در بازار نیمه‌هادی‌ها و به‌طور کلی بازار الکترونیک، فرمانروایی ۵ فصلی سامسونگ را در درآمد از بازار نیمه‌هادی‌ها پایان داد. اینتل در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۸، موفق شد صدر فهرست را از کره‌ای‌ها برباید. این جابه‌جایی در فهرست برترین فروشنده‌های نیمه‌هادی‌ها، در گزارشی از مؤسسه‌ی IHS Markit منتشر شد. درآمد اینتل از فروش نیمه‌هادی‌ها در فصل مورد نظر، به ۱۸.۴ میلیارد دلار رسید که سامسونگ را با ۱۵.۸ میلیارد دلار پشت سر گذاشت.

باوجود آنکه اینتل در صدر فهرست درآمد از نیمه‌هادی‌ها قرار گرفت، اوضاع آن‌چنان هم برای شرکت آمریکایی بر وفق مراد نبود. فروش آن‌ها از بازار نیم‌هادی‌ها برای چند فصل متوالی کاهش ۲.۳ درصدی داشت. اوضاع برای کره‌‌ای‌ها هم مناسب نبود و آن‌ها، کاهش ۲۴.۹ درصدی را در فروش تجربه کردند. گزارش منتشرشده، سقوط در فروش را به بازار کاهشی نیمه‌هادی‌های مورد استفاده در دستگاه‌‌های موبایل و سرورهای سازمانی مرتبط می‌داند.

آمار فروش نیمه هادی

ران الونگر، تحلیل‌گرد ارشد تولید نیمه‌هادی‌ها در IHS می‌گوید:

سامسونگ همیشه بسیار بیشتر از اینتل در بحث فروش تراشه‌های حافظه فعال بود. به‌همین دلیل، با کاهش فروش گوشی‌های موبایل در سال گذشته، فروش تراشه‌های حافظه‌ی آن شرکت نیز کاهش یافت. آخرین مرتبه‌ای که کاهش تقاضا برای آن نوع از تراشه‌ها سقوط شدیدتر داشت، به سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۰۸ بر می‌گردد که دلیل اصلی آن نیز رکود اقتصادی شدید در آن سال‌ها بود.

تحلیل‌های عمیق‌تر IHS نشان می‌دهد که درآمد سالانه‌ی فروش نیمه‌هادی‌ها برای سامسونگ، افزایش ۲۰.۳ درصدی نسبت به سال قبل داشته است. در سال ۲۰۱۸، درآمد در آن بخش برای کره‌ای‌ها به ۷۴.۶ میلیارد دلار رسید. درمقابل، درآمد سالانه‌ی اینتل رشد ۱۳.۴ درصدی داشت و آمار ۶۹.۹ میلیارد دلار را ثبت کرد. تقریبا تمامی فروش سامسونگ در سه‌ماهه‌ی چهارم سال گذشته‌ی میلادی (۸۷ درصد) از فروش تراشه‌های حافظه به‌دست آمد، درحالی‌که آن بخش در فروش اینتل سهم ۶ درصدی داشت.

منبع zdnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده