کابل‌های متفاوت چه تأثیری در سرعت انتقال داده در سیستم‌های مجهز به Thunderbolt دارند؟

جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
سؤالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول سازد این است که اهمیت کابل‌های Thunderbolt در نقل و انتقال داده چیست و آیا کابل‌های ساخته شده توسط کمپانی‌های متفرقه، از نظر عملکرد و کارایی یارای رقابت با کابل عرضه شده توسط اپل را دارند یا خیر؟ در این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.
تبلیغات

Thunderbolt یا آذرخش، نام واسط سخت‌افزاری است که به منظور نقل و انتقال سریع‌تر داده‌ها از ابزارهایی مانند دیسک‌سخت خارجی به کامپیوتر و بالعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری اوایل سال 2011 میلادی توسط کمپانی اینتل معرفی شد و امروزه در بسیاری از کامپیوترهای قدرتمند و به خصوص مک‌بوک های اپل دیده می‌شود.

جالب است بدانید که سرعت نقل و انتقال داده در تاندربولت چیزی در حدود دو برابر جدیدترین نسخه از USB است. نسل دوم تاندربولت می‌تواند با سرعت 20 گیگابیت بر ثانیه به انتقال داده بپردازد؛ این در حالی است که این میزان برای USB 3.1 تنها 10 گیگابیت در ثانیه است.

امروزه بسیاری از افرادی که کامپیوترهای مجهز به تاندربولت را خریداری می‌کنند، یک کابل مخصوص این فناوری نیز دریافت می‌نمایند. اما این موضوع به صورت عمومی رواج ندارد و ممکن است کامپیوتری که خریداری می‌کنید بدون کابل تاندربولت عرضه شده باشد. حال سؤالی که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود این است که آیا باید کابل تولید شده توسط اپل را که عمدتاً بسیار گران‌تر از سایر کابل‌های تولید شده توسط کمپانی‌های متفرقه است خریداری کنیم؟ یا اساساً تفاوت آشکاری در بین این محصولات و برندها وجود ندارد. در این مطلب سعی داریم به شیوه‌ای عملی این موضوع را بررسی کنیم و نتایج را با شما در میان بگذاریم.

یادآور می‌شود این بررسی‌ها توسط وب‌سایت Tweaktown انجام شده و نتایج نیز برگرفته از آزمایشات متخصصان این وب‌سایت به نگارش درآمده‌اند.

در این مقاله به بررسی دو موضوع اصلی خواهیم پرداخت. اول اینکه کابل‌های تاندربولت تولید شده توسط اپل و کمپانی‌های دیگر چه تفاوتی با یکدیگر دارند و دوم، آیا اندازه‌ی کابل‌ها و کوتاه یا بلند‌بودن آن‌ها تأثیری بر سرعت انتقال داده‌ها خواهند داشت یا خیر؟

سیستمی که به عنوان مرجع در این آزمایش مورد استفاده قرار گرفته، یک مک‌بوک پرو رتینا (عرضه شده در اواخر سال 2013 میلادی) با مشخصات سخت‌افزاری زیر است:

ابتدا، توضیحاتی پیرامون سیستم مرجع و چگونگی انجام آزمایشات را به شما ارائه می‌دهیم. سخت افزار استفاده شده در تمامی آزمایشات، مک‌بوک پرو رتینا مدل 2013 است. نرم‌افزارهایی که از آنها برای مقایسه سرعت و کارایی این آزمایشات مورد استفاده قرار گرفته نیز عبارت‌اند از: Diglloydtools Disk Tester همراه با BlackMagic Disk Speed Test و Quickbench 4.0 نیز به عنوان آخرین نرم‌افزار جهت آزمایش مورد استفاده قرار گرفته است.

در هر کدام از این نرم‌افزارها، سعی شده سلسله آزمایشات گوناگونی بر روی هر محصول انجام پذیرد و میانگین عملکرد هر کابل به عنوان نتیجه‌ی نهایی در جدول مقایسه گنجانده شود. سخت‌افزار واسطی که به منظور انجام این آزمایشات مورد استفاده قرار گرفته عبارت است از LaCie Little Big Disk Thunderbolt 2 که به اختصار نسل دوم تاندربولت شناخته می‌شود.

بررسی تلفن هوشمند Xperia M2 Aqua سونی

در اولین تصویر، مجموعه‌ای از کابل‌های تاندربولت 100 سانتی‌متری قرار دارند. تولیدکنندگان این کابل‌ها عبارت‌اند از: Sumitomo Electric، StarTech.com، OWC و کابل استاندارد عرضه شده به همراه LaCie Little Big Disk Thunderbolt 2.

بررسی تلفن هوشمند Xperia M2 Aqua سونی

در اینجا دومین مجموعه از کابل‌های تاندربولت قرار دارند که نسبت به مجموعه‌ی اول کوتاه‌تر هستند. طول این کابل‌ها 50 سانتی‌متر بوده و تولید‌کنندگان آن‌ها نیز عبارت‌اند از: Apple و Akitio.

بررسی تلفن هوشمند Xperia M2 Aqua سونی

در این تصویر محل اتصال کابل به دستگاه را برای کابل‌های مختلف تاندربولت مشاهده می‌کنید. تمامی این کابل‌ها از نظر ظاهری مشابه‌ یکدیگر هستند؛ البته کابل تولید شده توسط Akitio به دلیل ضخامت کمتر سیم‌های استفاده شده به نظر کوچک‌تر و نازک‌تر از دیگر کابل‌ها به نظر می‌رسد.

4

در اولین آزمایش، اولین بنچمارک و نتایج حاصل از آن در تصویر بالا مشخص است. این آزمایش توسط نرم‌افزار Diglloydtools انجام شده و مشخص شد که هر کدام از این کابل‌ها می‌توانند با حداکثر سرعت 1150 مگابایت در ثانیه اطلاعات را  هنگام خواندن از منبع و نیز با حداکثر سرعت 1000 مگابایت در ثانیه اطلاعات را به هنگام نوشتن در منبع منتقل نمایند. تفاوت کابل‌ها در این مورد چندان زیاد نیست؛ به همین جهت توانایی تمامی آن‌ها در این آزمایش، یکسان قلمداد می‌گردند.

5

آزمایش بعدی توسط نرم‌افزار Black Magic Disk Speed انجام شده است. در این آزمایش تمامی کابل‌ها به هنگام انتقال داده در زمان خواندن اطلاعات از منبع، با سرعت 1140 مگابایت در ثانیه این کار را انجام داده‌اند و تفاوت فاحشی میان آن‌ها در این بخش وجود ندارد. اما شاید نکته‌ی جالب در این بین  تفاوت این کابل‌ها به هنگام نوشتن اطلاعات در منبع است. اختلاف بهترین نتیجه که توسط کابل ساخت OCW به دست آمده و بدترین نتیجه که توسط کابل ساخت Akitio حاصل شده چیزی در حدود 50 مگابایت در ثانیه است.

6

در سومین آزمایش، نتایج توسط نرم‌افزار Quckbench 4.0 بدست آمده‌اند. در زمان خواندن اطلاعات، سرعت کابل‌ها حدوداً 1340 مگابایت در ثانیه بوده است. اما اختلاف بهترین و بدترین کابل در زمان نوشتن اطلاعات چیزی در حدود 35 مگابایت بوده است.

محصولات ذخیره‌سازی جدیدی مانند جدیدترین نسخه‌ی Little Big Disk که از استاندارد تاندربولت پشتیبانی می‌کنند می‌توانند تا سقف 1300 مگابایت در ثانیه به هنگام خواندن و 1100 مگابایت در زمان نوشتن اطلاعات به انتقال داده بپردازند. به طور یقین هیچ کاربری مایل نیست در زمانی که یکی از مک‌بوک‌ها یا کامپیوترهای مجهز به این فناوری را خریداری می‌کند با سرعتی کمتر و یا در برخی مواقع بسیار کمتر از مقادیر فوق به نقل و انتقال داده بپردازد. با این اوصاف آیا کابل‌ها نقشی اساسی را در این بین ایفا می‌کنند؟

پاسخ به این سوال، بستگی به کاری دارد که شما انجام می‌دهید. اگر انتقال داده در زمان خواندن اطلاعات برایتان در اولویت نخست قرار دارد، باید بگوییم که بر اساس نتایج بالا، تفاوت چندانی میان برندهای مختلف وجود ندارد. تفاوت میان بهترین و بدترین نتیجه در تمامی موارد بالا در زمان خواندن اطلاعات، حداکثر 6 مگابایت در ثانیه است که چندان مهم نیست. اما اگر انتقال داده در زمان نوشتن اطلاعات با سرعت بالا در اولویت ابتدایی شماست، اوضاع کمی متفاوت خواهد بود.

اگر به نتایج تمامی آزمایشات مربوط به نوشتن اطلاعات نگاه کنید، می‌توانید تفاوت کابل‌ها در انتقال داده در این حالت را به وضوح مشاهده کنید. هر کابل با رنگ مخصوص به خود مشخص شده است. در نرم‌افزار Diglloydtools، اختلاف بین بهترین و بدترین نتیجه 10 مگابایت در ثانیه بوده است. در نرم‌افزار، Black Magic و Quickbench، این میزان به 50 مگابایت در ثانیه می‌رسد که بسیار زیاد است. فاصله‌ی بهترین و بدترین نتیجه کسب شده توسط کابل‌ها در زمان نوشتن اطلاعات بسیار بیشتر از میزانی است که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد.

با تمام این تفاسیر، اگر کامپیوتر جدید شما به همراه کابل تاندربولت عرضه نشده باشد، چه کار می‌کنید؟ آیا به اولین فروشگاه لوازم الکترونیکی مراجعه کرده و اولین کابل تاندربولت مشاهده شده را خریداری می‌کنید؟ اگر به نتایج بالا نیم‌نگاهی بیاندازید، مشاهده خواهید کرد که کابل‌های 100 سانتی‌متری ساخت OCW و StarTech به مراتب بهتر از سایر کابل‌ها ظاهر شده‌اند و عملکرد مناسبی را از خود بر جا گذاشته‌اند.

البته باید این موضوع را در نظر داشت که قیمت یک کابل نیز یکی از موارد تعیین‌کننده به هنگام خرید آن خواهد بود. هم‌اکنون کابل‌های نیم متری ساخت اپل به قیمت 29.99 دلار عرضه می‌شوند؛ این در حالی است که می‌توانید کابل یک متری ساخت Startech و OCW را به ترتیب با مبالغ 37.99 و 31.99 دلار خریداری کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات