Trackpad جادویی اپل

Trackpad جادویی اپل

تاچ پد یا ترک پد از زمانی که اپل برای اولین بار در کامپیوتر PowerBook 500 خود در سال 1994 بکار برد، در اکثر کامپیوترهای قابل حمل استفاده می‌شود. اپل Trackpad های جدیدی را مجددا اختراع کرد که قابلیت Multi-Touch داشتند تا بتواند دستورها همزان بیش از دو انگشت را منتقل کنند. اما حالا اپل Touchpad جداگانه ای را با نام Trackpad جادویی ساخته است.

Trackpad های Multi-Touch قابلیت درک دستورها همزان بیش از یک انگشت را دارند برخی از آن‌ها دستورها سه انگشت یا بیشتر را نیز درک می‌کنند. این قابلیت کنترل بیشتری را به شما می‌دهد بعنوان مثال خیلی راحت می‌توانید با کشیدن انگشتان خود روی صفحه Touchpad و دور کردن آن‌ها از یکدیگر، بزرگنمایی روی صفحه داشته باشید.

حالا Apple تاچ پد جداگانه ای را ساخته است که روی هر کامپیوتری قابل نصب است تاچ پد ها معمولا بخشی از نوت بوک ها و نت بوک ها هستند ولی این یکی که Apple Magic Trackpad نام دارد بصورت جداگانه به فروش می‌رسد. ترک پد جادویی سه مزیت و دو مشکل دارد.

در مقایسه با تاچ پد های استفاده شده در کامپیوترهای قابل حمل، Magic Trackpad سطح بسیار بزرگتری دارد سطح آن 13 در 11 سانتی‌متر است. ارتباط این تاچ پد از طریق سیستم بی‌سیم Bluetooth انجام می‌شود پس خبری از سیم نیست و هر جای میز که خواستید می‌توانید قرارش دهید.

صفحه نقره ای براق این تاچ پد دقت بسیار خوبی دارد و می‌توانید به خوبی نشانگر ماوس را هر جای صفحه که بخواهید حرکت دهید. هرچند با لمس کردن صفحه تاچ پد می‌توانید کلیک کنید ولی دو دکمه مکانیکی راست و چپ نیز در آن وجود دارد. مشکی که در دکمه ها وجود دارد این است که برای کار کردن دکمه ها باید کمی بیشتر از حد معمول روی آن فشار وارد کنید.

بزرگ‌ترین مشکلی که در این Trackpad وجود دارد تاخیری است که در اجرای دستورها دارد، بعنوان مثال چند میلی ثانیه طول می کشد تا پس از رها کردن یک آیکون نتیجه آن را مشاهده کنید. بهتر بود این تأخیر قابل تنظیم می بود ولی در تنظیمات آن هیچ اثری از تنظیم مدت تأخیر وجود ندارد.

نتیجه‌گیری:

خود Apple نیز قبول دارد که این Trackpad جایگزین ماوس نیست ولی ما کلمه "هنوز" را به آن اضافه می‌کنید چون شاید در آینده Trackpad ها به‌طور کامل جای ماوس را بگیرند. در نهایت امکانات بسیار خوبی نظیر Multi-Touch، بی‌سیم بودن و سطح مناسب و بزرگ آن جالب و کارآمد است. مشکل بزرگ آن نیز تأخیر ارسال دستورها است.

قیمت Apple Magic Trackpad حدود 90 دلار است.

منبع: PC Advisor Mag Dec ۲۰۱۰

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده