بررسی R9 290X قوی‌ترین مدل از نسل جدید کارت گرافیک‌های AMD

یک‌شنبه ۵ آبان ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۲
مطالعه 7 دقیقه
چندی پیش یکی از دو سازنده‌ی بزرگ کارت گرافیک برای پی‌سی‌ها از نسل جدید کارت گرافیک‌های خود پرده برداشت. در مقاله‌ی بررسی کامل Radeon 200 یا Hawaii، نسل جدید کارت‌های گرافیک‌ AMD به بررسی نسل جدید پرداختیم و حالا با رونمایی از پرچم‌دار سری جدید به بررسی بنچ‌مارک‌ها و مشخصات آن می‌پردازیم. با ما باشید تا عملکرد این کارت گرافیک 550 دلاری را با هم ببینیم.

انویدیا پیشاپیش دو کارت گرافیک GTX 780 و GTX Titan و اخیراً GTX 780 Ti را برای رقابت با R9 290X و برادر کوچکترش R9 290 آماده کرده است اما قیمت محصولات حاکی از برتری محسوس محصولات AMD است. به قیمت‌های پاییز امسال توجه کنید:

مشخصات پرچم‌دار سری جدید قبلاً لو رفته بود ولی حالا با رونمایی رسمی آن، همه‌چیز قطعی شده است. به جدول زیر نگاهی داشته باشید:

6.2 بیلیون ترانزیستور روی قالبی به مساحت 438 میلی‌متر مربع، در حالیکه پرچم‌دار نسل قبل یعنی Tahiti حدود 4.3 بیلیون ترانزیستور را در فضایی به مساحت 352 میلی‌متر مربع گرد آورده بود. به بیان دیگر تراشه‌ی جدید 44 درصد پیچیده‌تر شده است.

توان خام پردازشی از 4.1 ترافلاپس به 5.6 ترافلاپس افزایش یافته است. تعداد واحدهای خروجی رندر یا ROP از 32 به 64 افزایش یافته، پهنای باس از 384 بیت به 512 بیت افزایش یافته و در نهایت حافظه‌ی کارت گرافیک 4 گیگابایت است که پهنای باندی برابر با 320 گیگابیت در ثانیه دارد. در نهایت، قیمت آن 100 دلار پایین‌تر از تایتان انویدیا است.

تایتان به عنوان تنها رقیب R9 290X تنها از نظر تعداد واحدهای بافت و نرخ تبادل بافت برتری دارد ولیکن در بنچ‌مارک‌ها باید عملکرد نهایی دو رقیب را مقایسه کرد.

بنچ‌مارک بازی‌ها

عناوین زیادی برای آزمایش عملکرد پرچم‌دار جدید ای‌ام‌دی وجود دارند. به ذکر چند مورد اکتفا می‌کنیم.

و یکنواختی سرعت اجرا که پرچم‌دار نسل جدید بسیار عالی است:

بایوشاک جدید:

برابری دو رقیب در کرایسیس 3:

Metro: Last Light و گرافیک سنگین آن:

Tomb Raider هم پرچم‌دار جدید را به زانو در نمی‌آورد و متوسط سرعت اجرا بسیار خوب است:

عملکرد دو کارت گرافیک در حالت کراس‌فایر

استفاده از 2 کارت گرافیک به صورت موازی نیز با توجه به درایورهای جدید ای‌ام‌دی که مشکلاتی مثل مایکرواستاترینگ را به شکل خوبی حل کرده‌اند، نتیجه‌ی خوبی دارد. عملکرد دو برابر حالت تکی نیست ولیکن افزایش سرعت اجرا در بیشتر بازی‌ها بسیار خوب است:

توان مصرفی

در حال پخش یک فیلم بلوری با رزولوشن بالا توان مصرفی پرچم‌دار جدید نسبتاً زیاد است:

در حالتی که بازی مترو در حال اجراست، توان مصرفی در حد معمول است و حتی از کارت گرافیک‌های ضعیف‌تر مثل GTX 770 و R9 280X هم کمتر است:

عملکرد در نرم‌افزار‌های گرافیکی و مهندسی

در نرم‌افزار مدلسازی مهندسی مکانیک Autodesk Inventor 2013 و همچنین در AutoCAD 2013 اوضاع به صورت زیر است:

در نرم‌افزارهایی که از OpenGL استفاده می‌کنند، عملکرد متفاوت است ولیکن Maya و LightWave را به عنوان نمونه‌ای از این دست نرم‌افزارها بررسی می‌کنیم:

توجه کنید که انویدیا کوآدروها و ای‌ام‌دی فایرپروها جزو کارت گرافیک‌های ارزان‌قیمت نیستند و بیشتر کاربرد سروری دارند.

در OpenCL هم اوضاع بسیار متفاوت است ولیکن یکی از بنچ‌مارک‌ها را به عنوان نمونه بررسی می‌کنیم:

مشخصات فنی کامل، بهترین قیمت کارت گرافیک در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی کامل انواع کارت گرافیک را در بخش محصولات مشاهده کنید؛ انواع کارت گرافیک انویدیا Geforce و Quadro و کارت گرافیک‌ AMD رادئون برای مقایسه و خرید در دسترس کاربران است. 

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود