جزئیات احتمالی Adreno X1 لو رفت؛ گرافیک جدید کوالکام برای لپ‌تاپ‌های ویندوزی

پنج‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
اسنپدراگون ایکس الیت / Snapdragon X Elite
در آستانه‌ی معرفی رسمی آدرنو X1، جزئیات این پردازنده‌ی گرافیکی فاش شد.
تبلیغات

وب‌سایت ویدئوکاردز مشخصات گرافیک Adreno X1 را فاش کرد. ظاهراً این GPU در پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس الیت و ایکس پلاس به‌کار رفته است.

آدرنو X1 اولین نسل از واحد پردازش گرافیکی سفارشی کواکام مبتنی‌بر معماری آرم برای ویندوز است. نام X1 بیان‌گر نسل اول این گرافیک است و احتمالاً در نسل‌ بعدی شاهد نام‌ آدرنو X2 خواهیم بود.

مشخصات پردازنده‌ی گرافیکی اسنپدراگون ایکس الیت و ایکس پلاس
Qualcomm

آدرنو X1-85 قوی‌ترین مدل سری X1 محسوب می‌شود و به ۶ هسته‌ی سایه‌زن با مجموع ۱٬۵۳۶ واحد محاسبه و منطق در فرمت FP32 مجهز است که به گرافیک اجازه می‌دهد ۹۶ واحد بافت را در هر چرخه پردازش کند و عملکردی معادل ۴٫۶ ترافلاپس را ارائه دهد. X1-85 می‌تواند ۷۲ میلیون پیکسل از داده‌‌ها را در هر ثانیه پردازش کند.

مقایسه‌ی عملکرد بازی پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس الیت و Core Ultra 7 155H
Qualcomm
نمودار عملکرد گرافیکی پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس الیت
Qualcomm

کوالکام، آدرنو X1-85 را با واحد گرافیکی Xe در پردازنده اینتل مدل Core Ultra 7 155H مقایسه می‌کند. بر اساس بنچمارک‌های فاش‌شده، X1-85 در اجرای چندین بازی با وضوح 1080p عملکردی هم‌سطح رقیب اینتلی یا بهتر از آن دارد. اطلاعاتی در مورد تنظیمات گرافیکی بازی‌ها یا بستر اجرای آن‌ها ارائه نشده است.

Adreno X1 با API-های گرافیکی رایج مانند DirectX 12.1 (Shader Model 6.7) و DirectX 11 و Vulkan 1.3 و OpenCL 3.0 سازگاری دارد و تضمین می‌کند که توسعه‌دهندگان می‌توانند از قابلیت‌های آدرنو X1 برای مجموعه‌ی گسترده‌ای از اپلیکیشن‌ها استفاده کنند.

کوالکام اپلیکیشنی اختصاصی با نام Adreno Control Panel را برای مدیریت و بهینه‌سازی بازی و به‌روزرسانی درایورها معرفی خواهد کرد. به احتمال زیاد عملکرد X1 به مرور زمان بهتر خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات