نسل جدید گرافیک‌های ورک‌استیشن انویدیا برای لپ‌تاپ و دسکتاپ معرفی شد

چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۴
مطالعه 3 دقیقه
پردازنده گرافیکی انویدیا
انویدیا از جدیدترین پردازنده‌های خود برای لپ‌تاپ‌های حرفه‌ای و کامپیوترهای دارای فرم فاکتورهای کوچک رونمایی کرد!

انویدیا در پشت‌صحنه نمایشگاه GTC خود از پنج پردازنده گرافیکی مخصوص لپ‌تاپ با معماری جدید Ada Lovelace پرده برداشت. این قطعات که شامل پردازنده‌های جدید RTX 5000 و پردازنده‌های قدیمی RTX 2000 می‌شوند، تاکنون در هیچ محصولی مشاهده نشده‌اند.

همچنین در این مراسم کاربران دسکتاپ نیز فراموش نشده‌‌اند، زیرا انویدیا در حال آماده شدن برای رونمایی از یک کارت گرافیک بهینه شده RTX 4000 در فرم فاکتور کوچک و از نسل Ada است. شما می‌توانید در جدول زیر مشخصات پردازنده‌های گرافیکی جدید انویدیا برای لپ‌تاپ‌های حرفه‌ای را مشاهده کنید.

با توجه به ۹۷۲۸ هسته CUDA، پردازنده گرافیکی لپ‌تاپ RTX 5000 Ada Generation تقریبا مصرف انرژی مشابه RTX 4090 برای لپ‌تاپ‌ها را دارد و از فناوری‌های جدیدی مانند DLSS 3، رهگیری پرتو (Ray Tracing) و کدگذاری ویدیویی انویدیا پشتیبانی می‌کند. همچنین این پردازنده‌ها به لطف معماری ۴ نانومتری TSMC افزایش بهره‌وری قابل‌توجهی را در زمینه مصرف انرژی نسبت به قطعات نسل قبلی ارائه می‌دهند.

در یک پله پایین‌تر، پردازنده گرافیکی لپ‌تاپ RTX 4000 Ada Generation قرار دارد. مشخصات نشان می‌دهد که این پردازنده به طور قطع بر اساس GPU AD104 NVIDIA ساخته شده و آن را مشابه RTX 4080 برای لپ تاپ‌ها می‌کند. این پردازنده حدود ۲۱ درصد از نظر توان محاسباتی و ۲۵ درصد از نظر حافظه از RTX 5000 Ada Laptop ضعیف‌تر است و ما را با یک قطعه که دارای ۷۴۲۴ هسته CUDA و ۱۲ گیگابایت حافظه است مواجه می‌کند.

در ستون‌های بعدی مشخصات دو پردازنده گرافیکی ضعیف‌تر یعنی RTX 3500 Ada Laptop و RTX 3000 Ada Laptop را می‌بینید اما در آخرین ستون RTX 2000 Ada Laptop را مشاهده می‌کنیم که با توجه به مشخصات معرفی شده تقریبا شبیه به پردازنده RTX 4060 برای لپ‌تاپ‌ها عمل می‌کند و در مقایسه با برادر بزرگ‌تر خود، RTX 3000، دارای کاهش محسوسی در توان پردازش محاسباتی است.

لپ‌تاپ‌های مبتنی بر این پردازنده‌های گرافیکی، قرار است به تدریج در ماه‌های آتی از شرکای معمول انویدیا در دسترس قرار گیرند و از آنجایی که این قطعات OEM هستند، انویدیا هیچ راهنمایی قیمتی برای لپ‌تاپ‌های نسل RTX Ada ارائه نکرده است.

در بخش دسکتاپ نیز انویدیا یک پردازنده گرافیکی جدید با نام RTX 4000 SFF Ada Generation را معرفی کرده است که برای بازار کارت گرافیک‌های دارای فرم فاکتور کوچک مناسب است. در جدول زیر مشخصات این پردازنده گرافیکی را در مقایسه با RTX 6000، پردازنده قدرت‌مند انویدیا و پردازنده نسل قبلی یعنی RTX A2000، مشاهده می‌کنید.

هدف انویدیا از عرضه RTX 4000 SFF Ada Generation، گسترش پردازنده‌های گرافیکی با معماری Ada برای دسکتاپ‌های کلاس ورک‌استیشن است. البته قیمت بالای RTX 6000 برای بسیاری از کاربران زیاد بود زیرا همه افراد به چنین قدرتی نیاز نداشتند اما اکنون با معرفی RTX 4000 دغدغه بسیاری از دوست‌داران انویدیا رفع شده است.

پردازنده RTX 4000 SFF Ada Generation قرار است اواخر این ماه از طریق شرکای انویدیا با قیمت ۱۲۵۰ دلار در دسترس قرار بگیرد. در همین حال، انویدیا اعلام کرده است که سیستم‌هایی آماده و با کارت گرافیک‌های از قبل نصب شده اندکی پس از آن در دسترس خواهند بود.

مطالب مشابه

نظرات