مدل ۱۶ گیگابایتی گرافیک GeForce RTX 4080 نسبت به مدل ۱۲ گیگابایتی آن ۳۰ درصد سریع‌تر است

چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
نتایج بنچمارک‌های انویدیا نشان می‌دهد گرافیک GeForce RTX 4080 با حافظه‌ی ۱۶ گیگابایتی تا ۳۰ درصد سریع‌تر از نسخه‌ی ۱۲ گیگابایتی آن عمل می‌کند.
تبلیغات

انویدیا برای نمایش تفاوت عملکرد نسخه‌ی ۱۶ گیگابایتی و ۱۲ گیگابایتی گرافیک GeForce RTX 4080، سه بازی A Plague Tale: Requiem، F1 22 و Microsoft Flight Simulator را روی سیستم مجهز به تراشه‌ی Core i9 12900K اینتل و با وضوح 4K اجرا کرده است. نمودارهای رسمی این شرکت نشان می‌دهد که این گرافیک‌ها درحالت فعال بودن فناوری DLSS و همچنین درحالت عادی چه عملکردی دارند.

به گزارش ویدئوکاردز، عملکرد مدل ۱۶ گیگابایتی گرافیک RTX 4080 این شرکت بین ۲۴ تا ۳۰ درصد نسبت به نسخه‌ی ۱۲ گیگابایتی آن بهتر است که اخلاف نسبتاً بزرگی را در سرعت آن‌ها نشان می‌دهد.

بنچمارک RTX 4080 نسخه ۱۶ و ۱۲ گیگابایتی

شایان‌ذکر است که مدل ۱۶ گیگابایتی RTX 4080 از پردازنده‌ی گرافیکی AD103 استفاده می‌کند که شامل ۹۷۲۸ هسته‌ی CUDA است. درمقام مقایسه، مدل ۱۲ گیگابایتی این گرافیک از پردازنده‌ی AD104 بهره می‌برد و ۷۶۸۰ هسته‌ی CUDA دارد؛ این یعنی تعداد هسته‌ها در مدل ۱۶ گیگابایتی این گرافیک، حدود ۲۶ درصد نسبت به مدل ۱۲ گیگابایتی آن بیشتر است. البته این دو نسخه ازنظر پهنای‌ باس حافظه (۲۵۶ بیت درمقابل ۱۹۲ بیت) و همچنین حداکثر توان مصرفی (۳۲۰ وات درمقابل ۲۸۵ وات) با یکدیگر تفاوت دارند.

علاوه‌براین، بنچمارک‌ها نشان می‌دهند که عملکرد مدل ۱۲ گیگابایتی RTX 4080 انویدیا از RTX 3090 Ti بهتر نیست، اما نسبت به RTX 3080 بین ۱۰ تا ۲۰ درصد سریع‌تر عمل می‌کند. هر دو مدل گرافیک‌های RTX 3080 در ماه نوامبر روانه‌ی بازار خواهند شد اما انویدیا تا این‌لحظه تاریخ دقیق آن را اعلام نکرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات