محدودیت تعداد انکد همزمان ویدیو در GPU-های عادی انویدیا برداشته شد

محدودیت تعداد انکد همزمان ویدیو در GPU-های عادی انویدیا برداشته شد

توسعه‌دهنده‌ای موفق به پیدا کردن راهکاری شده است تا تعداد انکدها و دی‌کدهای هم‌زمان ویدئو در کارت‌های گرافیک عادی انویدیا را افزایش بدهد و محدودیتی که تیم سبز اعمال کرده است بردارد. 

هفته‌ی گذشته اعلام شد قابلیت مجازی‌سازی کارت گرافیک (vGPU) که صرفا روی شمار محدودی از محصولات گران‌قیمت دیتاسنتر انویدیا در دسترس قرار دارد، برای کارت‌های گرافیک عادی سری جی فورس و کوادرو آنلاک شده‌ است (البته صرفا روی سیستم‌عامل لینوکس). به ‌نظر می‌رسد vGPU تنها قابلیت انحصاری کارت‌های گرافیک دیتاسنتر نیست که در دسترس کارت‌های گرافیک عادی قرار می‌گیرد. فردی در گیت هاب به راهکاری دست پیدا کرده است که به کاربران کارت‌های گرافیک عادی انویدیا امکان می‌دهد محدودیت اعمال‌شده روی تعداد انکد ویدئوی هم‌زمان را بر‌دارند. 

آ‌ن‌طور که تامز هاردور می‌نویسد، کارت‌های گرافیکی که شرکت‌هایی نظیر AMD، اینتل و انویدیا به دیتاسنترها می‌فروشند، می‌توانند ده‌ها پخش ویدئو را به‌صورت هم‌زمان انکد یا دی‌کد کنند. این قابلیت شاید برای شماری از کاربران عادی کاربرد خاصی نداشته باشد؛ اما وقتی بحث به پردازش‌های دیتاسنتر می‌رسد اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به‌طور مشخص‌تر، چنین قابلیتی در سرویس‌های استریم ویدئو، سرویس‌های استریم بازی، زیرساخت‌های مجازی دسکتاپ و... کاربرد دارد.

کارت‌های گرافیک عادی که از همان سیلیکون کارت‌های دیتاسنتر (و همان قطعه‌ی سخت‌افزاری مربوط به انکد و دی‌کد) استفاده می‌کنند، چنین قابلیتی ندارند. انویدیا تعداد انکد ویدئوی NVENC هم‌زمان را به سه عدد و تعداد دی‌کد ویدئوی NVDEC هم‌زمان را به یک عدد در کارت‌های گرافیک عادی محدود می‌کند. 

به ‌نظر می‌رسد محدودیت تعداد ویدئوهای همزمانی که تحت پشتیبانی موتورهای NVENC و NVDEC در کارت‌های گرافیک عادی انویدیا هستند، از طریق یک به‌روزرسانی ساده قابل‌ حذف است. این به‌روزرسانی روی گیت هاب منتشر شده است. به‌روزرسانی دیگری پشتیبانی از NVFBC و NVIFR را در سطح درایور ارائه می‌دهد که برای استریم و استفاده از خدمات زیرساخت مجازی دسکتاپ روی کارت‌های گرافیک عادی، مورد نیاز است. 

قابلیت انکد دی کد کارت گرافیک انویدیا اسلاید

انویدیا عادت ندارد توضیحات دقیقی درباره‌ی تعداد انکد‌ها و دی‌کدهای هم‌زمان کارت‌های گرافیک دیتاسنتر ارائه دهد؛ اما چند سال پیش در اسلایدی اعلام کرد شماری از کارت‌های منتخب تسلا (مبتنی‌ بر تورینگ) و کوادرو می‌توانند تا حداکثر ۱۱ پخش NVENC باکیفیت و حداکثر ۱۷ پخش NVENC کم‌تأخیر را پشتیبانی کنند. بدین ترتیب پیش‌بینی می‌کنیم کارت‌های گرافیک رده‌بالای GeForce RTX 2080 و RTX 2080 Ti نیز توانایی مشابهی داشته باشند. 

عملکرد انکد کارت گرافیک انویدیا اسلاید

آنلاک کردن تعداد پخش‌های هم‌زمان NVENC و NVDEC برای کسانی که تعداد زیادی ویدئو انکد می‌کنند یا باید به‌صورت هم‌زمان مشغول کار با چند ویدئو شوند، منطقی است. البته از آن‌جایی که تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ها از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند، شاید آنلاک کردن آن بی‌فایده باشد. 

منبع tomshardware
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده