روشی جالب برای دور زدن محدودیت ماینینگ با کارت گرافیک RTX 3060

روشی جالب برای دور زدن محدودیت ماینینگ با کارت گرافیک RTX 3060

به نظر می‌رسد می‌توان با اتصال کانکتور Dummy HDMI به سیستم، محدودیت‌ استخراج رمزارز با کارت گرافیک RTX 3060 را کنار زد و مکانیزم امنیتی انویدیا را فریب داد.

چندی پیش اخباری منتشر شد که انویدیا در مقابله با ماینرها محدودیت‌هایی برای کارت گرافیک RTX 3060 در نظر گرفته است تا در استخراج رمزارز نتواند از حداکثر توان خود استفاده کند. چنین اقدامی باعث می‌شود ماینرها از خرید کارت گرافیک RTX 3060 برای استخراج رمزارز صرف ‌نظر کنند و در نتیجه گیمرها بتوانند به کارت گرافیک جدید انویدیا دست یابند.

wccftech خبری منتشر کرده است که طبق آن، ماینرها روشی برای دور زدن محدودیت‌های انویدیا یافته‌اند و بار دیگر می‌توانند از حداکثر توان کارت گرافیک RTX 3060 برای استخراج رمزارز استفاده کنند. چندی پیش، انویدیا به‌اشتباه درایوری برای کارت گرافیک مذکور منتشر کرد که بستهٔ امنیتی مخصوص استخراج اتریوم را به همراه نداشت و ماینرها می‌توانستند رمزارز اشاره‌شده را بار دیگر استخراج کنند.

اما ماینرها روش ساده‌تری یافته‌اند که امکان دور زدن مکانیزم امنیتی انویدیا برای محدود ساختن توان کارت گرافیک در استخراج رمزارز را فراهم می‌سازد. روش جدید به این صورت است که ماینر با اتصال کانکتور HDMI به سیستم می‌تواند به‌سادگی مکانیزم امنیتی را فریب بدهد و منجر به دور زدن محدودیت نرخ هش روی کارت گرافیک RTX 3060 شود. کانکتور Dummy HDMI یا شبیه‌ساز نمایشگر باکیفیت، وسیله‌ای کوچک و ارزان‌قیمت است که هنگام اتصال به پورت HDMI، عملاً خود را به‌عنوان نمایشگری با رزولوشن بالا به کامپیوتر می‌شناساند و در نتیجه تمام توان گرافیکی سیستم را به کار می‌گیرد.

انویدیا که پیش از این با انتشار تصادفی نسخه GeForce 470.05 درایور RTX 3060 در وب‌سایت رسمی خود به ماینرها اجازه داده بود بدون محدودیت از این کارت برای استخراج ارز دیجیتالی مانند اتریوم استفاده کنند، عملاً ثابت کرده است که مکانیزم امنیتی ظاهراً پیچیده و مطمئنی که از آن صحبت می‌کرد، تنها یک ترفند نرم‌افزاری با استفاده از درایورهای این GPU بوده است. درایور مذکور بلافاصله از روی سرور برداشته شد؛ اما حالا می‌توان با یک جستجوی ساده در اینترنت، این نسخه را به‌سادگی دانلود کرد.

استخراج رمزارز با کارت گرافیکی انویدا

اما در جدیدترین اخبار فناوری و سخت‌افزار، آندریاس شیلینگ، ویراستار Hardwareluxx، راه‌حلی برای دور زدن محدودیت هش ریت در پردازنده‌های انویدیا پیدا کرده است. تست‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که در صورت استفاده از چند پردازندهٔ گرافیکی به‌صورت هم‌زمان، محدودیت نرخ هش GeForce RTX 3060 به‌صورت خودکار اعمال می‌شود. به‌عنوان ‌مثال در تصاویر ملاحظه می‌کنید که با استفاده از یک کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti در کنار GeForce RTX 3060، محدودیت نرخ هش بلافاصله اعمال می‌شود و توان خروجی سیستم را از مقدار مطلوب ۵۰ مگاهش بر ثانیه به ۲۱ - ۲۲ مگاهش بر ثانیه می‌رساند.

در نگاه اول باید گفت که این روش جالبی برای جلوگیری از استفادهٔ این کارت‌ها برای مصارف ماینینگ به شمار می‌رود؛ چراکه سیستم در زمان اتصال چند پردازندهٔ گرافیکی، فوراً تشخیص می‌دهد که کدام GPU به‌عنوان آداپتور نمایشگر مورد استفاده قرار گرفته است و با شناسایی الگوریتم استخراج روی سایر کارت‌ها، اقدام به محدود کردن آن‌ها برای استخراج رمزارزها می‌کند. معمولاً ماینرها از یک کارت گرافیک ارزان‌قیمت به‌عنوان آداپتور نمایشگر استفاده می‌کنند و در کنار آن چند پردازندهٔ گرافیکی قدرتمند را برای استخراج رمزارز به کار می‌گیرند.

استخراج رمزارز با کارت گرافیکی انویدا

اما به نظر می‌رسد که استفاده از یک کانکتور سادهٔ HDMI برای دور زدن این ترفند کافی خواهد بود. درواقع پلاگ Dummy HDMI درایور کارت گرافیک را فریب می‌دهد و سایر پردازنده‌های متصل به سیستم را به‌عنوان آداپتور نمایشگر شناسایی می‌کند؛ در نتیجه می‌توان از تمام توان استخراج کارت‌ها استفاده کرد. آندریاس در تصاویری که از طریق حساب توییتر خود منتشر کرده است، نشان می‌دهد که همان پردازنده گرافیکی GeForce RTX 3060 که هنگام اتصال در کنار RTX 2080 Ti دچار محدودیت در استخراج اتریوم شده بود، حالا با این روش با تمام توان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند کاربر کره‌ای نیز از این روش در سیستمی که به چهار پردازندهٔ NVIDIA GeForce RTX 3060 مجهز شده است، استفاده و نتیجهٔ کار را موفقیت‌آمیز گزارش کردند. بر این ‌اساس، هنگام اتصال کانکتورهای HDMI هیچ محدودیتی بر سر راه استخراج اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری دیده نمی‌شود. کانکتورهای ساختگی HDMI به‌صورت گسترده و با قیمت‌های بسیار کمی در بازار موجود هستند و این اتفاق می‌تواند موجب افزایش قیمت این قطعات بشود.

ماینرها هنوز از کانکتورهای مشابه DVI برای این کار استفاده نکردند؛ ولی انتظار می‌رود که این روش نیز جواب بدهد. انویدیا اعلام کرده است که کارت‌های گرافیک قوی‌تری مانند NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti که هنوز به بازار عرضه نشده نیز قرار است از همین روش برای محدودیت استخراج استفاده کنند. حالا و با دور زدن محدودیت‌های RTX 3060، متأسفانه باید گفت که این سرنوشت برای RTX 3080 Ti نیز محتمل به نظر می‌رسد؛ مگر اینکه انویدیا تا زمان عرضه این کارت فکری به حال مکانیزم محدودکنندهٔ خود کند.

منبع zoomg

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید