انویدیا ۲۸ مدل پردازنده گرافیکی RTX 3000 کلاس لپ تاپ تولید کرده است

چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
حذف عبارت Max-Q از نام پردازنده‌های گرافیکی RTX 3000 کلاس لپ تاپ‌ سردرگمی زیادی ایجاد کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۸ مدل از این GPUها تولید شده‌اند که تشخیص آن‌ها از یکدیگر ساده نیست.
تبلیغات

از زمان رونمایی رسمی پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 3000 انویدیا، بسیاری از رسانه‌ها در حال پیگیری حذف عبارت Max-Q از نام برخی از مدل‌ها بوده‌اند. به‌نظر می‌رسد تصمیم انویدیا برای حذف عبارت Max-Q از نام پردازنده‌های گرافیکی باعث ایجاد سردرگمی بسیار زیادی در بین کاربران شده است.

پردازنده‌های گرافیکی کلاس لپ تاپ تیم سبز معمولا اسامی سردرگم‌کننده‌ای دارند و تصمیم جدید این شرکت باعث بدتر‌شدن شرایط شده است. انویدیا می‌گوید Max-Q از‌این‌پس در نقش عبارتی برای تعریف مدل پردازنده‌ی گرافیکی کاربرد ندارد؛ بلکه در‌حقیقت بیان‌کننده‌ی فناوری خاصی است که تولیدکنندگان لپ‌تاپ‌ها ممکن است بخواهند از آن استفاده کنند یا ترجیح دهند سراغ استفاده از آن نروند. حذف عبارت Max-Q باعث شده است نتوانیم بفهمیم که هر مدل از لپ‌تاپ‌ها به کدام‌یک از پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 3000 انویدیا مجهز هستند. 

ظاهرا امروز امبارگو پردازنده‌های گرافیکی RTX 3000 کلاس لپ تاپ برداشته شده است؛‌ زیرا نگاهی ‌به رسانه‌های تخصصی سخت‌افزار نشان می‌دهد بررسی کارشناسانه‌ی این پردازنده‌های گرافیکی منتشر شده است. در اکثر مقاله‌های بررسی، کارشناسان توضیح داده‌اند که لپ تاپ زیر دست آن‌ها از کدام مدل از پردازنده‌های گرافیکی انویدیا برخوردار است. بااین‌حال، این اطلاعات را اکثر تولیدکنندگان نوت بوک ها فهرست نکرده‌اند.

تولیدکنندگان لپ تاپ درخواست انویدیا مبنی‌بر فهرست‌کردن TGP پردازنده‌های گرافیکی را روی وب‌سایتشان نادیده گرفته‌اند. این موضوع درنهایت باعث شده است مشتریان با ۲۸ مدل پردازنده‌ی گرافیکی مواجه باشند و ندانند کدام‌یک از آن‌ها در لپ تاپ جدیدشان حضور دارد. 

انویدیا در وب‌سایت رسمی‌اش مشخصات فنی پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 3000 لپ تاپ را به‌‌طورکلی منتشر کرده و همین موضوع باعث می‌شود این اطلاعات واقعا بی‌فایده باشند. براساس گزارش خبرگزاری VideoCardz، به‌لطف مقاله‌ی جدید ComputerBase اکنون فهرست کاملی از مدل‌های مختلف پردازنده‌های گرافیکی کلاس لپ تاپ RTX 3000 در دست داریم.

اینکه هر تولیدکننده‌ی لپ تاپ از کدام مدل از این GPUها در لپ تاپ خود استفاده می‌کنند، کاملا به تصمیم تولیدکننده بستگی دارد. در نظر داشته باشید که انویدیا پردازنده‌های گرافیکی جدید را در سه مدل RTX 3080 و RTX 3070 و RTX 3060 معرفی کرده؛ اما هریک از این مدل‌ها نسخه‌های متفاوتی دارند و گاهی اوقات پیش می‌آید که نسخه‌ی پایه‌ی RTX 3080 ضعیف‌تر از قوی‌‌ترین نسخه‌ی RTX 3060 باشد. این یعنی کاربرانِ سردرگم ممکن است گاهی اوقات ببیند که عملکرد لپ تاپ RTX 3080 آن‌ها کُندتر از لپ تاپ RTX 3060 دارد. 

جدول زیر را ComputerBase گردآوری کرده است. در نظر داشته باشید در این جدول مقدار TGP متأثر از قابلیت Dynamic Boost فهرست نشده است. این قابلیت ازلحاظ تئوری می‌تواند پنج تا بیست وات قدرت به GPU تزریق کند. همین موضوع باعث می‌شود فهرست یادشده سردرگم‌کننده‌تر شود.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی این خبر چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات