احتمال افزایش قیمت کارت‌ های گرافیک انویدیا و AMD در سال ۲۰۲۰

احتمال افزایش قیمت کارت‌ های گرافیک انویدیا و AMD در سال ۲۰۲۰

گزارش‌ها نشان می‌دهد حافظه‌های گرافیکی DRAM با کمبود مواجه شده و احتمال دارد کارت‌های گرافیک در سال ۲۰۲۰ گران‌تر شوند. اگر قصد خرید کارت گرافیک را دارید، اکنون زمان مناسبی است.

در‌حالی‌که بسیاری از کاربران منتظر کاهش قیمت کارت‌های گرافیک انویدیا و AMD هستند، وب‌سایت دیجی‌تایمز در گزارشی اعلام کرده است انتظار می‌رود این محصولات به‌دلیل کمبود حافظه‌های پویا (DRAM) برای پردازنده‌های گرافیکی، حتی در سال ۲۰۲۰ گران‌تر شوند.

پایگاه خبری مذکور به‌نقل از وب‌سایت DRAMeXchange نوشته است حافظه‌‌های DRAM کارت‌های گرافیک یا حافظه‌هایی که تولیدکنندگان پردازنده‌های گرافیکی برای قدرت‌دهی به محصولاتشان استفاده می‌کنند، سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ ممکن است گران‌تر شود. طبق این گزارش، قیمت حافظه‌های DRAM برای کارت‌های گرافیک شاید ۵ درصد افزایش یابد. در بخشی از گزارش DRAMeXchange آمده است:

حافظه‌ی DRAM کارت‌های گرافیک درمقایسه‌با دیگر انواع محصولات حافظه، حساسیت بیشتری به تغییر تقاضای بازار دارند؛ بنابراین نوسانات قیمت این محصولات نیز می‌تواند چشمگیر باشد. با افزایش تقاضای مشتریان برای سهام شرکت‌های تولید‌کننده‌ی تجهیزات (OEM)، پیش‌بینی می‌شود قیمت محصولات DRAM کارت‌های گرافیک نیز درمقایسه‌با سه‌ماهه‌ی کنونی ۵ درصد افزایش پیدا کند و بیشترین جهش قیمت را در میان محصولات حافظه داشته باشد.

GPU

باتوجه‌به اینکه تمامی مصرف‌کنندگان بزرگ حافظه‌های DRAM کارت‌های گرافیک در حال کنارگذاشتن حافظه‌ی گرافیکی GDDR5 و به‌کارگیری حافظه‌های GDDR6 هستند، گفته می‌شود دلیل افزایش قیمت با محدودیت‌های عرضه مرتبط است. انویدیا اولین شرکتی بود که با سری جی‌فورس RTX به رابط‌های جدید کارت‌های گرافیک روی آورد؛ اما حالا پردازنده‌های گرافیکی سری جی‌فورس GTX نیز از حافظه‌ی گرافیکی GDDR6 بهره می‌برند. این نوع کارت‌های گرافیکی میان‌رده و مقرون‌به‌صرفه بازارهای بزرگی را هدف قرار داده‌اند؛ از‌این‌رو، انویدیا یکی از بزرگ‌ترین مشتریان حافظه‌های گرافیکی GDDR6 به‌شمار می‌رود.

شایان ذکر است با اینکه AMD حجم زیادی از کارت‌های گرافیک خود را با حافظه‌ی گرافیکی GDDR5 روانه‌ی بازار می‌کند، در جدیدترین پردازنده‌های گرافیکی خود از حافظه‌ی GDDR6 استفاده کرده است. کارت‌های گرافیک رادئون RX 5700 XT و رادئون RX 5700 اولین محصولات AMD با بهره‌گیری از طراحی حافظه‌ی GDDR6 بودند. این شرکت اخیرا نیز کارت‌های گرافیک سری RX 5500 را معرفی کرده که از حافظه‌ی گرافیکی GDDR6 بهره می‌برد و بازار کامپیوترهای قابل‌حمل و دستگاه‌های دسکتاپ را هدف قرار داده است. AMD همچنین قصد دارد سری سوم از پردازنده‌های گرافیکی مبتنی‌بر معماری Navi را که با نام رادئون RX 5600  شناخته می‌شود، در رویداد CES 2020 معرفی کند. در این محصولات نیز، از حافظه‌ی GDDR6 استفاده شده است. درادامه‌ی گزارش DRAMeXchange آمده است:

در بازار کارت‌های گرافیک، بیشتر عرضه‌ی انویدیا برپایه‌ی پلتفرم RTX هستند و اکثر این پردازنده‌های گرافیکی RTX از حافظه‌ی GDDR6 استفاده می‌کنند. AMD نیز فعالانه در حال کنارگذاشتن کارت‌های گرافیک قدیمی خود با حافظه‌ی GDDR5 است. این شرکت برای جدیدترین سری از کارت‌های گرافیک سری Navi به‌سمت GDDR6 روی گردانده است. در بازار کنسول‌های بازی، سونی و مایکروسافت برای پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان، هنوز متکی به حافظه‌ی GDDR5 هستند. با‌این‌حال، کنسول‌های نسل بعدی آن‌ها، یعنی پلی‌استیشن ۵ سونی و ایکس‌باکس Series X مایکروسافت که در تعطیلات سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شوند، به حافظه‌ی GDDR6 مجهز خواهند شد. ظرفیت حافظه نیز در کنسول‌های آتی می‌تواند تا ۱۶ گیگابایت، یعنی دو برابرِ حافظه‌ی کارت‌های گرافیک معمولی افزایش یابد. باتوجه‌به این پیشرفت‌ها، انتظار می‌رود تقاضا از میزان عرضه‌ی حافظه‌های DRAM پردازنده‌های گرافیکی در سال ۲۰۲۰ پیشی بگیرد.

در طول تاریخ انویدیا و AMD، جدا از بحران مفتضحانه‌ی رمزارزها که به کمبود موقت حافظه‌های DRAM منجر شد، کمبود حافظه‌ی یادشده محدودیتی عمده محسوب نمی‌شود. حتی وقتی کمبود حافظه‌های DRAM وجود داشت، هر دو شرکت به‌خوبی از پس مدیریت اوضاع برآمده‌اند؛ اما این‌بار نیروی سوم و بزرگ‌تری وجود دارد که می‌تواند همان حافظه‌ی گرافیکی DRAM را به‌کار گیرد: کنسول‌ها.

انتظار می‌رود هم سونی و هم مایکروسافت کنسول‌هایشان جدید خود را که مبتنی‌بر معماری Navi شرکت AMD و معماری حافظه‌ی GDDR6 است، سال آینده روانه‌ی بازار کنند. به‌منظور پاسخ‌گویی به تقاضای چشمگیر برای کنسول‌های نسل جدید این شرکت‌ها، باید عرضه‌ی حافظه‌ی گرافیکی GDDR6 دوچندان شود و این همان چیزی است که بسیاری از تحلیلگران را به این باور می‌رساند که حافظه‌های DRAM برای کارت‌های گرافیک با کمبود بزرگی دست‌به‌گریبان خواهند بود. گزارش DRAMeXchange بیان می‌کند:

در‌حال‌حاضر، حافظه‌ی گرافیکی DRAM کمتر از ۶ درصد خروجی این صنعت را به خود اختصاص داده است. باتوجه‌به محدودیت عرضه و افزایش تقاضا که پیش‌تر ذکر شد، حرف‌وحدیث‌های در حال مطرح‌شدن است. وب‌سایت تحلیلی TrendForce پیش‌بینی می‌کند ازآنجاکه تأمین‌کنندگان نمی‌توانند سریعا اصلاحاتی روی ترکیب محصولاتشان برای پاسخ‌گویی آنی به تقاضاهای روزافزون اعمال کنند، جهش درخورتوجهی در قیمت‌های قراردادی حافظه‌های گرافیکی DRAM حاصل خواهد شد. این جهش قیمتی بیشترین افزایش بین محصولات مختلف حافظه خواهد بود.

GPU

در این مقاله در گفت‌و‌گو با تحلیلگر مؤسسه‌ی TrendForce، ارویل وو، اشاره شده است حافظه‌ی گرافیکی DRAM هزینه‌ی تولید بیشتری درمقایسه‌با هر تراشه‌ی دیگر دارد و تا زمانی‌که این موارد در قراردادهای بین تأمین‌کنندگان DRAM و سازندگان کارت‌های گرافیک منعکس شود، به تأثیرپذیری محصولات پایانی در دست مشتری منجر خواهد شد. موارد یادشده نه‌تنها باعث افزایش قیمت کارت‌های گرافیک موجود انویدیا و AMD با حافظه‌ GDDR6 خواهد شد؛ بلکه محصولات آینده‌ی این شرکت‌ها را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد؛ مگر اینکه این دو شرکت تصمیم بگیرند مسیر استفاده از حافظه‌های با پهنای باند بالای HBM2 / E را در پیش بگیرند که چنین موضوعی بیشتر برای AMD محتمل است. حداقل برای بازار مصرفی عادی که محصولات کامپیوتری پرچم‌دار هر دو شرکت در‌حال‌حاضر از حافظه‌های استاندارد DRAM با پهنای باند بالا استفاده می‌کنند، افزایش قیمتی را نمی‌توان متصور شد.

ازآن‌جاکه سهام حافظه‌ی GDDR6 هنوز ثابت و افزایش قیمتی در کارت‌های گرافیک مصرفی رخ نداده است، نگرانی آنی بابت کمبود حافظه‌ی مذکور وجود ندارد. همچنین، سامسونگ و SK Hynix و میکرون انتظار دارند تولید حافظه‌ی گرافیکی DRAM را در سال ۲۰۲۰ حداکثر ۱۵ درصد افزایش دهند؛ بنابراین، اگر شرایط به‌آرامی پیش برود، ممکن است کاربران حتی تأثیر کمبود حافظه‌ی DRAM روی کارت‌های گرافیک را حس نکنند؛ اما هیچ‌کسی از آینده خبر ندارد و اگر قصد خرید کارت گرافیک را دارید، اکنون زمان مناسبی است.

منبع wccftech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده