آغاز احتمالی تولید انبوه حافظه‌های GDDR6 از نیمه نخست سال ۲۰۱۸

آغاز احتمالی تولید انبوه حافظه‌های GDDR6 از نیمه نخست سال ۲۰۱۸

طبق اعلام مایکرون، توسعه و ارزیابی داخلی حافظه‌های گرافیکی GDDR6 پایان یافته است و تولید انبوه آن‌ها از نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ آغاز می‌شود.

با قوت‌گرفتن شایعات مربوط به تجهیز نسل بعدی کارت‌های گرافیک AMD و انویدیا به حافظه‌های GDDR6، گمانه‌زنی‌ها در خصوص تاریخ توسعه و عرضه‌ی حافظه‌های جدید نیز بیش از پیش شدت گرفته است؛ چرا که شرکت‌های تولیدکننده‌ی کارت‌ گرافیک، به‌صورت پیوسته در حال انتشار اطلاعاتی در خصوص برنامه‌های خود برای ارائه‌ی کارت‌هایی مبتنی بر حافظه‌ی GDDR6 هستند.

در این بین، مایکرون نیز به‌عنوان یکی از پیشروهای صنعت حافظه‌ و نیمه‌هادی، از این قاعده مستثنا نیست و اخیرا با انتشار پستی، از برنامه‌ها و تلاش‌های خود برای تولید حافظه در سال ۲۰۱۸ پرده‌برداری کرد. مایکرون در حال حاضر، در مراحل ابتدایی عرضه‌‌ی حافظه‌های GDDR5X قرار دارد؛ اما پیش‌تر به‌صورت رسمی اعلام کرده بود که درصدد حرکت به سمت تولید حافظه‌های GDDR6 است.

طبق اعلام مایکرون، فرآیند طراحی و ارزیابی داخلی تراشه‌های ۱۲ و ۱۴ گیگابیت‌ بر ثانیه‌ای GDDR6 خود را به اتمام رسانده است؛ بنابراین حداقل به‌صورت داخلی، دشوارترین بخش توسعه‌ی حافظه‌ی GDDR6 را به اتمام رسانده و اکنون تمرکز خود را به تولید انبوه و توسعه‌ی حافظه‌هایی با سرعت بیشتر معطوف کرده است. در کمال تعجب، مایکرون مدعی است که فرآیند توسعه‌ی حافظه‌های جدید پیش از موعد مقرر انجام شده است و ارزیابی داخلی آن‌ها نیز به‌زودی پایان می‌یابد.

مشخصات/حافظه‌ی گرافیکیGDDR5XGDDR6
ظرفیت8Gb (JEDEC up to 16Gb)8Gb & 16Gb (JEDEC up to 32Gb)
عملکرد10-12 Gbps (JEDEC 10-16 Gbps)12-14 Gbps (JEDEC 10-16 Gbps)
ترکیب ورودی و خروجیx16/x32x8/x16 (به ازای هر کانال)
تعداد کانال۱ کانال۲ کانال
دانه‌بندی دسترسی64B / 32B (PC mode)64B (PC mode) / 32B p. channel
ابعادFBGA190, 0.65mm pitch, 14x10mmFBGA190, 0.75mm pitch, 14x12mm
VDD/VDDQ/VPP1.35V/1.35V/1.8V1.35V/1.35V/1.8V

مایکرون پیش‌تر تاریخ پیش‌بینی‌شده برای آغاز تولید انبوه حافظه‌های GDDR6 را نیمه‌ی نخست سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود و با توجه اظهار نظر جدید این شرکت، به‌ نظر می‌رسد که بازه‌ی زمانی یادشده کماکان معتبر است. در حقیقت این شرکت در حال حاضر نمونه‌برداری تراشه‌ها را آغاز کرده است. سران مایکرون، نیمه‌ی نخست سال ۲۰۱۸ را برای آغاز تولید انبوه حافظه‌های جدید وعده داده‌اند؛ اما با توجه به ارزیابی داخلی زودتر از موعد تراشه‌ها، به‌ نظر می‌رسد که این شرکت به‌راحتی می‌تواند وعده‌ی خود را عملی کند.

مهندسان مایکرون در حال حاضر، کار روی مجموعه‌ی بعدی از حافظه‌های GDDR6 با سرعت‌های بالاتر، شامل حافظه‌ی ۱۶ گیگابیت‌ بر ثانیه‌ای را آغاز کرده‌اند. مایکرون در صدد آن است تا به تجربه‌ی خود از حافظه‌های GDDR5X متکی باشد؛ چرا که در این مرحله بزرگ‌ترین چالش، به‌جای خود سلول‌های حافظه، سیگنال‌دهی آن‌ها محسوب می‌شود. استانداردهای پیشین GDDR عموما با تغییرات ناچیزی در سرعت کلاک سلول‌های حافظه همراه بوده‌اند؛ درحالی‌که سرعت رابط آن‌ها به‌طور پیوسته در حال افزایش بوده است. 

اگرچه تفاوت‌‌های قابل توجهی بین GDDR5X و GDDR6 وجود دارد؛ اما تجربه‌ی کنونی مایکرون از تولید تراشه‌های GDDR5X با سرعت ۱۲ گیگابیت‌ بر ثانیه‌ای و بالاتر، عموما روی حافظه‌های GDDR6 نیز قابل پیاده‌سازی است. هرچند مایکرون هنوز در خصوص تاریخ عرضه‌ی حافظه‌های ۱۶ گیگابیت‌ بر ثانیه‌ای GDDR6 سخنی به میان نیاورده است؛ چرا که این حافظه‌ها در مراحل ابتدایی توسعه به‌ سر می‌برند.

حافظه GDDR6

در نهایت باید خاطرنشان کنیم که هرچند حافظه‌های گرافیکی GDDR6، پیشروترین حافظه‌ها در سال ۲۰۱۸ خواهند بود؛ اما موفقیت گسترده‌ی GDDR5 طی دهه‌ی گذشته بدین مفهوم است که کماکان شاهد عرضه‌ی آن خواهیم بود و در حال حاضر توقف تولید این حافظه‌ها مطرح نیست و مایکرون کماکان روی تولید حافظه‌های GDDR5 سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این شرکت تولید انبوه و عرضه‌ی حافظه‌های ۸ گیگابیت‌ بر ثانیه‌ای GDDR5 را برمبنای فرآیند تولید DRAM جدید «1X نانومتری» خود آغاز کرده است؛ فرآیندی که بخشی از برنامه‌ی بلندمدت تولید حافظه‌های GDDR5 مایکرون به‌شمار می‌رود. 

حتی در بهترین سناریو، حافظه‌‌های GDDR6 برچسب قیمتی پریمیوم خود را برای مدتی طولانی حفظ خواهند کرد؛ بنابراین استاندارد GDDR5 گزینه‌ای معقول با قیمتی مناسب برای کارت‌های گرافیک میان‌رده و سایر دستگاه‌هایی خواهد بود که به حافظه‌های GDDR با پهنای باند بیشتر نیاز دارند؛ اما سرعت (یا قیمت) حافظه‌های GDDR6 ضرورت ندارد. مایکرون در نهایت مدعی شده که DRAM جدید «حاشیه‌ی سرعت افزایش‌یافته‌ای» ارائه خواهد داد؛ اما توضیح بیشتری در این خصوص نداده است.

منبع anandtech

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید