با کارت گرافیک Radeon R9 Fury WindForce 3X گیگابایت آشنا شوید

سه‌شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۸
مطالعه 3 دقیقه
Radeon R9 Fury WindForce 3X اولین کارت سری 300 کمپانی گیگابایت است که به خنک‌کننده‌ی فوق‌العاده موثر WindForce 3X مجهز  شده است.
تبلیغات

Radeon R9 Fury WindForce 3X، محصولی بر مبنای پردازشگر Fiji PRO کمپانی AMD یعنی کارت R9 Fury است؛ با این تفاوت که طراحی کارت و سیستم خنک‌کننده ی آن تماما توسط  گیگابایت طراحی شده تا اورکلاک کردن آن تا فرکانس‌های بالا ممکن شود. با استفاده از طراحی  WindForce X3به دلیل بالاتر قرار دادن فرکانس پیش فرض کارت گرافیک از طرف کمپانی گیگابایت، افزایش کارایی کارت گرافیک را به طور کلی شاهد هستیم. همچنین به دلیل طراحی مخصوص PCB و سیستم خنک‌کننده‌ی حرفه ای،  قابلیت اورکلاک آن برای اورکلاکرهای حرفه ای در سطوح بالا وجود دارد. این سیستم خنک‌کننده قبلا بر روی کارت هایی مانند G1 Gaming Nvidia GTX 980 Ti نیز اجرا شده بود.  

سیستم خنک‌کننده WindForce 3X

سیستم خنک‌کننده WindForce 3X  از سه فن PWM تشکیل شده که هوا را به داخل دو قطعه آلومینیومی و پنج لوله حرارتی که از داخل این پره های آلومینیومی رد شده اند، می‌دمند. سپس هوای داغ از طریق خروجی هوای پشت کارت واقع در بالای خروجی‌های تصویر به بیرون کیس هدایت می شود. در سیستم خنک‌کننده‌ی WindForce 3X لوله های حرارتی (heat-pipe) ساخته شده از مس خالص به طور مستقیم به پردازشگر کارت گرافیک اتصال دارند. این امر باعث انتقال سریع‌تر حرارت پردازشگر به بیرون کارت می‌شود. همچنین، با فن های تیغه‌ای مخصوصی که این سیستم خنک‌کننده از آن‌ها استفاده می کند، گردش هوا بسیار موثرتر شده که علاوه بر خنک‌کنندگی بیشتر، باعث کاهش تلاطم جریان هوا و کاهش نویز ناشی از جریان هوا می شود.

 این سیستم خنک‌کننده توانایی پراکندگی حرارت را تا توان ۶۰۰ وات دارد که بیشتر از حد نیاز برای خنک نگاه داشتن چنین کارت قدرتمندی است. برای بروزرسانی درایور و BIOS کارت گرافیک علاوه بر مشاهده و تغییر فرکانس، ولتاژ، سرعت چرخش فن‌ها و تنظیمات OSD می‌توان از نرم‌افزار OC GURU II  نیز استفاده کرد.  

مشخصات فنی کارت

قلب تپنده‌ی Radeon R9 Fury WindForce 3X یک عدد پردازشگر گرافیکی Fiji PRO ساخته شده با معماری GCN 1.2 و فناوری ۲۸ نانومتری است. ۸۹۰۰ ترانزیستور در خدمت این پردازشگر ۵۹۶ میلی متری هستند. ۵۴ واحد محاسباتی (CU) این GPU هر کدام دارای ۶۴ عدد سایه‌زن می‌باشند که مجموع تعداد سایه‌زن ها به ۳۵۹۶ عدد می‌رسد. ۶۴ واحد رستر و ۲۲۴ واحد تکستچر مپینگ نیز از دیگر بخش‌های این پردازشگر هستند. فرکانس هسته‌ی GPU به ۱۰۱۰ مگاهرتز افزایش یافته و فرکانس حافظه همان ۱۰۰۰ مگاهرتز تعیین شده توسط AMD است. با این اوصاف این کارت به توانایی محاسباتی 7.2 TFLOPS می‌رسد. حافظه‌ی این کارت از نوع جدید HBM بوده و مقدار ۴ گیگابایت بر روی بورد تعبیه شده است. با توجه به فرکانس یک گیگاهرتزی و رابط ۴۰۹۶ بیتی، پهنای باند حافظه مقدار 512GB/s است.  اتصال این کارت نیز از نوع معمول PCIe 3.0 x16 قرار داده شده است. کارت گرافیک Radeon R9 Fury WindForce X3 همچنین از ویژگی های نسل بعدی مانند DirectX12،Freesync ، VSR و Frame Rate Target Control پشتیبانی می‌کند. این کارت گرافیک به وسیله دو کانکتور ۸ پینی تغذیه می شود و توان بورد آن ۲۷۵ وات است. منبع تغذیه ۶۰۰ واتی برای یک سیستم با این کارت گرافیک توصیه شده است. خروجی‌های تصویر از یک خروجی HDMI، سه خروجی تصویر Display port، و یک خروجی Dual-Link DVI تشکیل شده‌اند. پوششی برای پشت کارت نیز طراحی و تعبیه شده تا نمای کارت هر چه شکیل‌تر شود و مانع ایجاد هرگونه اتصال کوتاه و برخورد اشیاء خارجی به پشت کیس شود. این کارت گرافیک با گارانتی آواژنگ در بازار ایران نیز موجود است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات