گیگابایت از کوچک‌ترین کارت گرافیک GTX 1080 رونمایی کرد

گیگابایت از کوچک‌ترین کارت گرافیک GTX 1080 رونمایی کرد

شرکت گیگابایت از کوچک‌ترین کارت گرافیک GeForce GTX 1080 جهان با طول ۱۶.۹ سانتی‌متر برای کامپیوترهای مینی ITX، رونمایی کرد.

چند ماه پیش و در جریان نمایشگاه CES 2017، شرکت زوتاک از یک کارت گرافیک GTX 1080 با طول ۲۱.۱ سانتی‌متر رونمایی کرد که ادعا می‌شد کوچک‌ترین کارت گرافیک 1080 محسوب می‌شود. حال شرکت گیگابایت، یک کارت گرافیک GTX 1080 جدید معرفی کرده که ۲۰ درصد کوچک‌تر از مدل زوتاک است و تنها ۱۶.۹ سانتی‌متر طول دارد. این کارت گرافیک برای کامپیوترهایی که از کیس‌های کوچک mini-ITX استفاده می‌کنند، عرضه می‌شود. البته مدل استاندارد GTX 1080، طولی معادل ۲۶.۷ سانتی‌متر دارد.

گیگابایت GTX 1080

این کارت گرافیک کوچک، ۸ گیگابایت حافظه‌ی GDDR5X با باس ۲۵۶ بیت دارد و دو حالت معمولی و اورکلاک شده را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در حالت عادی، فرکانس هسته‌ی این کارت، ۱۶۰۷ مگاهرتز است که می‌تواند در صورت لزوم تا ۱۷۳۳ مگاهرتز افزایش یابد؛ اما در حالت اورکلاک، فرکانس پایه‌ی هسته، ۱۶۳۲ مگاهرتز است که تا ۱۷۷۱ مگاهرتز هم تغییر می‌کند.

سیستم خنک‌کننده‌ی این کارت گرافیک از سه لوله‌ی انتقال حرارت و یک فن ۹ سانتی‌متری تشکیل شده است. این فن، از همان خطوط سه‌بعدی که در سایر کارت‌های گرافیک شرکت گیگابایت هم وجود دارد، استفاده می‌کند؛ این خطوط باعث می‌شود این فن در مقایسه با فن‌های استاندارد، ۲۳ درصد جریان هوای بیشتری تولید و صدای کمتری ایجاد کند. زمانی که بار محاسباتی سنگینی روی تراشه‌ی کارت گرافیک نباشد، این فن به‌طور کامل خاموش می‌شود.

گیگابایت GTX 1080

کارت گرافیک کوچک 1080 گیگابایت، تنها یک اتصال ۸ پینی برای تأمین برق نیاز دارد و دو عدد از شکاف‌های مادربورد را اشغال می‌کند. در پشت این کارت گرافیک، یک درگاه DVI-D، یک درگاه HDMI و سه درگاه DisplayPort وجود دارد.

هنوز قیمت و تاریخ عرضه‌ی این کارت گرافیک مشخص نشده است. نظر شما در مورد این محصول چیست؟

منبع eTeknix
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده