انویدیا و AMD کارت‌ گرافیک مخصوص استخراج بیت کوین معرفی می‎کنند

جمعه ۹ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
ای‌ام‌دی و انویدیا به دلیل محبوبیت بالای پردازنده‌های گرافیکی برای استخراج بیت کوین، درصدد ارائه نسخه‌ی مخصوص کارت‌های گرافیک خود برای این کار هستند.
تبلیغات

بر اساس شایعات،‌ ای‌ام‌دی و انویدیا برنامهای جدی برای معرفی کارتهای گرافیک جدید مخصوص استخراج بیت کویندارند.‌ بیتکوین یک ارز دیجیتال است که ابتدا با ارزشی ناچیز در تبادلات مالی واردشد؛ اما با گذشت زمان ارزش آن روند صعودی به خود گرفت. به فرایند استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده‌ی دیجیتال مانند بیتکوین، Cryptocurrency Mining گفته میشود و استخراجکنندگان بیت کوین به معدن‌کاو (Miner) شهرت دارند. در صورت صحت شایعات، بهزودی شاهد ورود کارتهای گرافیک معدن‌کاوی با برندهای جیفورس و رادئون ‌به بازار خواهیم بود.

مقاله مرتبط: اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتال

بر اساس گزارشها، به دلیل هجوم معدن‌کاوها برای خرید کارتهای رادئون، ایامدی از کمبود موجودی کارت گرافیک رنج میبرد.‌ موجودی بسیاری از مدلهای کارت‌های گرافیک رادئون ایامدی به دلیل تقاضای بالا برای استخراج بیت کوین در بسیاری از کشورها تمام شده است و سایر کارت‌های گرافیک این شرکت نیز افزایش قیمت شدیدی تجربه میکنند. از نظر معدن‌کاوها، کارتهای ایامدی به دلیل «نسبت کارایی به قیمت» بهتر و مصرف انرژی کمتر در مقایسه با کارتهای انویدیا، بهترین سختافزار برای استخراج بیت کوین به شمار میروند.‌

بر اساس اطلاعات ارائهشده توسط VideoCardz، ایامدی و انویدیا به دلیل محبوبیت بالای استخراج بیتکوین توسط پردازندههای گرافیکی و خرید بیش از اندازهی کارتهای مقرون بهصرفه، هر دو با کمبود موجودی روبهرو شدهاند. بهمنظور پیدا کردن راهکاری برای پاسخ به تقاضا و پیشگیری از این کمبود برای مشتریان عادی، هر دو کمپانی مجبور به عرضهی نسخههای ویژهای از کارت‌گرافیک محبوب معدن‌کاوها تحت عنوان «کارتهای مخصوص استخراج بیتکوین» هستند.

انویدیا 1060 بیت کوین

گفته میشود انویدیا بهزودی یک نسخهی سفارشی از کارت GTX 1060 را با پردازندهی گرافیکی GP106-100 مخصوص معدن‌کاوی معرفی خواهد کرد. ایامدی نیز قصد دارد نسخهای از کارتهای گرافیک بر مبنای معماری پلاریس برای استخراج بیتکوین عرضه کند؛ هرچند هنوز از جزئیات کارت ایامدی و پردازندهی گرافیکی آن اطلاعی در دست نیست.

احتمال میرود به دلیل وجود نداشتن پورتهای خروجی برای نمایشگر، امکان استفاده از این کارتها برای مصارف عادی مانند گیمینگ وجود نداشته باشد. این کارتها توسط شرکای سخت‌افزاری ایامدی و انویدیا تولید خواهند شد و به دلیل استفادهی سنگین معدن‌کاوها و احتمال بالای خرابی پیش از موعد، برخلاف نسخههای معمولی، ضمانت ۹۰ روزه خواهند داشت. ارزانتر بودن این کارتها نسبت به مدلهای گیمینگ میتواند خبر خوبی برای معدن‌کاوها باشد.

از آنجایی که تمامی اطلاعات و تخمینها بر اساس شایعات هستند، هنوز اخبار دقیقی در مورد قیمت و زمان عرضه این کارت‌های گرافیک موجود نیست.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات