مشخصات دقیق پردازنده های گرافیکی آی مک پرو فاش شد

چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
مشخصات پردازنده‌های گرافیکی Vega 56 و Vega 64 که قرار است در آی‌مک پرو اپل استفاده شوند، از طریق آپدیت درایور لینوکس AMD به بیرون درز کرد.
تبلیغات

آپدیت جدید درایور لینوکس کارت‌های گرافیک AMD، مشخصات پردازنده‌های گرافیکی وگا ۵۶ و وگا ۶۴ را که قرار است در آی‌مک پروهای جدید اپل استفاده شوند، فاش کرده است.

بنا به اطلاعات به‌دست‌آمده از درایور AMD، وگا پرو ۵۶ از ۵۶ واحد محاسبه، ۳۵۸۶ پردازنده‌ی استریم و ۸ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی از نوع HBM2 استفاده می‌کند و پهنای باند آن برابر با ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه خواهد بود. درحالی‌که قدرت انجام محاسبات ممیز شناور تک‌دقتی (FP32) این پردازنده برابر با ۱۱ ترافلاپ (نزدیک به قدرت کارت انویدیا GTX 1080ti) است، قدرت انجام محاسبات ۱۶ بیت نیم‌دقتی (FP16) پردازنده‌ی گرافیکی جدید AMD (که برای انجام کارهایی چون پردازش تصاویر، رندر سه‌بعدی و هوش مصنوعی استفاده می‌شود) در حالت پیک به ۲۲ ترافلاپ می‌رسد.

رادئون وگا فرانتیر ادیشن radeon vega frontier edition

نسخه‌ی دیگر پردازنده‌های گرافیکی AMD که قرار است در آی‌مک پرو استفاده شود، وگا پرو ۶۴ نام دارد. این GPU دارای ۶۴ واحد محاسبه، ۴۰۹۶ پردازنده‌ی استریم و ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی از نوع HBM2 است؛ اما پهنای باند آن هنوز مشخص نیست. اطلاعات درزکرده حکایت از آن دارند که وگا پرو ۶۴ ، قدرتی برابر با ۱۳ ترافلاپ در محاسبات FP32 و ۲۵ ترافلاپ در محاسبات FP16 در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

عملکرد FP16 دو برابری کارت‌های جدید AMD درحالی است که عملکرد FP16 کارت‌های جدید انویدیا در اکثر موارد به عملکرد FP32 آن نمی‌رسد یا عملکرد مشابهی با آن دارد. برای مثال جالب است بدانید عملکرد FP16 کارت GTX 1080ti کمتر از یک ترافلاپ است. البته بخش عمده‌ای از کاربردهای مورد نیاز اکثر کاربران (مانند بار پردازشی بازی‌های ویدئویی که به محاسبات سنگین هندسی نیاز دارد) همچنان بستگی بالایی به عملکرد FP32 کارت دارند.

اینکه افزایش قدرت محاسبات FP16 چقدر برای کاربران عادی تأثیرگذار خواهد بود، هنوز مشخص نیست؛ اما کسانی که از گرافیک جدید AMD برای مقاصدی چون هوش مصنوعی و ویرایش تصاویر استفاده می‌کنند، قطعا متوجه افزایش چندبرابری عملکرد گرافیکی دستگاه خواهند شد.

آی مک پرو اپل

درحال‌حاضر تنها کارتی که از چیپ‌ست‌های Vega Pro 56 و Vega Pro 64 استفاده می‌کند، Radeon RX Vega Frontier edition است که AMD آن را به‌تازگی معرفی کرده است. هنوز اطلاعات بسیار کمی از این کارت بالارده و کارت‌های سری گیمینگ وگا در دسترس است و مشخص نیست که آیا AMD درایور این کارت‌ها را برای macOS نیز عرضه خواهد کرد یا خیر. پیش‌فروش کارت‌های فرانتیر ادیشن RX Vega با قیمت ۱۲۰۰ دلار برای نسخه‌ی مجهز به خنک‌کننده‌ی هوایی و ۱۸۰۰ دلار برای نسخه‌ی خنک‌کننده‌ی مایع، از همین حالا شروع شده است. این کارت‌ها برای استفاده در ورک‌استیشن‌ها طراحی شده‌اند و تا یک هفته‌ی دیگر به بازار عرضه خواهند شد.

انتظار می‌رود در جریان کنفرانس سالانه‌ی SIGGRAPH که ماه آینده با محوریت پردازنده‌های گرافیکی در لس آنجلس برگزار می‌شود، اطلاعات بیشتری از کارت‌های جدید AMD، مخصوصا سری گیمینگ وگا منتشر شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات