بزرگترین سوپرکامپیوترهای دنیا مجهز به GPUهای Nvidia هستند

بزرگترین سوپرکامپیوترهای دنیا مجهز به GPUهای Nvidia هستند

درست است که GPUهای جدید Nvidia مناسب بازی‌های جدید همچون Crysis هستند اما GPU های Nvidia کاربردها تجاری بسیار بزرگتری نیز دارند. وقتی تکنولوژی Nvidia در محصولات Tesla استفاده شود سریع‌ترین و کم مصرف ترین سوپر کامپیوترهای دنیا ایجاد می‌شوند، در ادامه به مفهوم Tesla و قدرت Nvidia در این زمینه پرداخته شده است.

کامپیوترهای قدرتمند و سوپر کامپیوترها با GPUهای Tesla

سری 20 Nvidia Tesla برای کامپیوترهای بسیار قدرتمند طراحی شده است. این سری از GPU های Nvidia براساس معماری نسل جدید CUDA طراحی شده‌اند که به کدنیم Fermi مشهور هستند. Tesla از خصوصیات فنی و بسیار حرفه ای محاسباتی پشتیبانی می‌کند که از آن جمله می‌توان به حفاظت ECC برای دقت و اطمینان بسیار بالای اطلاعات، پشتیبانی از ++C ودقت دوبرابر در محاسبات اشاره کرد. وقتی که قدرت محاسبانی Tesla را با جدیدترین CPU های چهار هسته‌ای مقایسه کنید GPU سری 20 تسلا قدرت یکسانی دارد ولی 1/20 آن‌ها انرژی مصرف می‌کند و 1/10 آن‌ها هزینه دارد.

در حال حاضر سه سوپر کامپیوتر برتر دنیا از GPUهای Nvidia Tesla استفاده می‌کند.

سریعتری سوپر کامپیوتر دنیا که Tianhe-1A نام دارد و به‌تازگی در چین بنا شده، امتیاز 2.507 PF را در نرم افزار آزمایش قدرت Linpack بدست آورده است این سوپر کامپیوتر دارای 7,168 عدد GPU است. سومین سوپر کامپیوتر قدرتمند دنیا نیز در چین است و Nebulae نام دارد این سوپر کامپیوتر نیز دارای 4,650 عدد GPU است و امتیاز 1.27PF را کسب کرده است. چهارمین سوپر کامپیوتر دنیا در ژاپن است و Tsubame 2.0 نام دارد این سوپر کامپیوتر از 4,200 عدد GPU بهره می‌برد و امتیاز 1.192 PF را کسب کرده است.

هرچند Tsubame 2.0 از نظر قدرت در جایگاه چهارم قرار دارد ولی از نظر مصرف انرژی، فوق‌العاده است این سوپر کامپیوتر تنها 1.34 MW برق مصرف می‌کند.

Bill Dally از Nvidia گفت:

معماری بی نظیری دارد، با تراز کردن قدرت و مصرف بهینه انرژی یک سوپر کامپیوتر Petaflop را ایجاد کرده است. مسیر سوپرکامپیوترها در آینده به سمت Tsubame 2.0 خواهد بود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده