آموزش راه‌اندازی و استفاده از Game Pass مایکروسافت

جمعه ۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
مطالعه 8 دقیقه
ایکس باکس گیم پس مایکروسافت / Microsoft Xbox Game Pass بازی Halo و بتمن
اگر ایکس باکس خریداری کرده‌اید، با راه‌اندازی سرویس گیم‌پس می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تر به صدها بازی مختلف دسترسی داشته باشید.
تبلیغات

اگر گیمر هستید و از کنسول‌های ایکس‌باکس مایکروسافت استفاده می‌کنید، قطعاً می‌دانید که خرید جداگانه‌ی بازی‌های مختلف می‌تواند برای شما بسیار هزینه‌بر باشد و کاربران ایرانی این مورد را بیشتر احساس می‌کنند.

مایکروسافت سرویس بسیار جذابی به‌نام گیم‌پس (Game Pass) دارد که به گیمرها اجازه می‌دهد با پرداخت هزینه‌ی اشتراک به‌صورت دوره‌ای (ماهانه، سه‌ماهه، ۶ ماهه یا سالانه) به مجموعه‌ی گسترده‌ای از بازی‌های منتشر شده در فروشگاه ایکس‌باکس دسترسی داشته باشند.

فهرست مطالب

سرویس ایکس‌باکس گیم‌پس چیست؟

سرویس گیم پس مایکروسافت

گیم‌پس یکی از سرویس‌های اشتراکی مایکروسافت برای گیمرها است. این سرویس امکان دسترسی به صدها عنوان بازی مختلف را یک‌جا ارائه می‌دهد و بدین‌ترتیب نیازی نیست بازی‌ها را جداگانه خریداری کنید.

امکان خرید گیم‌پس به‌صورت دوره‌ای وجود دارد و به‌عنوان مثال می‌توانید این سرویس را برای یک‌ماه تا یک سال خریداری کنید. بدین‌ترتیب در این دوره می‌توان به‌طور نامحدود همه‌ی عناوین منتشر شده در سرویس گیم‌پس را بازی کنید.

انواع اکانت‌های Game Pass

گیم‌پس ایکس‎‌باکس در ایران معمولاً به سه شکل عرضه می‌شوند که هرکدام ویژگی‌هایی خاص خود را دارند و در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اکانت Game Pass For Console (استاندارد)

این سرویس سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و دارندگان آن می‌توانند از مزایای زیر بهره ببرند:

 • دسترسی به بیش‌از ۱۰۰ عنوان بازی
 • امکان دانلود بازی‌های انحصاری بلافاصله‌ پس‌از انتشار در گیم‌پس
 • دسترسی به بازی‌های جدیدی که هفتگی منتشر می‌شوند
 • برخورداری از تخفیف‌های ویژه برای خرید بازی‌ و DLC

اکانت گیم‌پس استاندارد فقط روی کنسول‌های ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس سری ایکس قابل استفاده است. نکته‌ی مهم درمورد این نوع اکانت، عدم دسترسی به بازی‌های منتشر شده در سرویس لایوگلد و EA Play است؛ به‌عبارت دیگر با خرید گیم‌پس استاندارد نمی‌توانید عناوین منتشر شده در سرویس‌های لایوگلد و EA را بازی کنید.

اکانت Game Pass For PC

اکانت گیم‌پس کامپیوتر، امکان دسترسی گیمرهای رایانه‌های شخصی را به کتابخانه‌ی بزرگ بازی‌های این سرویس فراهم می‌کند. این اکانت نیز تخفیف‌های ویژه‌ای برای خرید برخی بازی‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

تفاوت اصلی Game Pass For PC با اکانت استاندارد این است که به‌جای کنسول، روی کامپیوترهای ویندوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکانت Game Pass Ultimate

در ایران اکانت‌های گیم‌پس معمولاُ از نوع آلتیمیت است که با سه‌ظرفیت به‌فروش می‌رسند؛ ظرفیت کامل، ظرفیت هوم، ظرفیت سوئیچ (غیرهوم). هرکدام از این نوع اکانت‌ها ویژگی‌هایی دارند و قیمت آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. درواقع قیمت ظرفیت‌های اکانت‌های گیم‌پس کامل بیشتر است و اکانت‌های هوم و غیرهوم یا سوئیچ به‌ترتیب با قیمت کم‌تر به‌فروش می‌رسند.

اکانت‌های آلتیمیت گیم پس همه‌ی مزیت‌های اکانت استاندارد را ارائه می‌دهد و علاوه‌براین می‌توانید به کتابخانه‌ی عظیم بازی‌های EA Play و لایوگلد نیز دسترسی داشته باشید. در جدول زیر می‌توانید ویژگی‌های مهم ظرفیت‌های مختلف گیم‌پس آلتیمیت را مشاهده کنید.

ظرفیت اکانت گیم پس آلتیمیت

کامل

هوم

سوئیچ (غیرهوم)

دسترسی به همه‌ی عناوین منتشر شده در سرویس گیم پس

نامحدود

نامحدود

نامحدود

تعداد حساب‌هایی که می‌توان به اکانت متصل کرد

۲ عدد

یک عدد

یک عدد

دسترسی به بازی‌های جدید بلافاصله پس‌از انتشار

دارد

دارد

دارد

دسترسی به بازی‌های جدید که به‌طور هفتگی و ماهانه منتشر می‌شوند

دارد

دارد

دارد

تخفیف‌های و پیشنهادهای ویژه برای خرید بازی و DLC

دارد

دارد

دارد

دسترسی به بازی‌های منتشر شده در سرویس لایوگلد

دارد

دارد

دارد

دسترسی به بازی‌های منتشر شده در سرویس EA Play

دارد

دارد

دارد

امکان اجرای بازی‌های کنسول روی موبایل

دارد

دارد

دارد

امکان اجرای بازی آفلاین

دارد

دارد

ندارد

فعال‌سازی

آسان

متوسط

متوسط

همان‌طور که اشاره کردیم، ظرفیت‌های مختلف گیم‌پس آلتیمیت ازنظر قیمت با یکدیگر تفاوت‌ دارند اما امکانات و سطح دسترسی به بازی‌ها در همه‌ی آن‌ها یکسان است. در ادامه به تفاوت مهم میان این سه‌ظرفیت می‌پردازیم.

گیم‌پس آلتیمیت با ظرفیت کامل

گیم پس آلتیمیت | Game pass ultimate

با خرید اکانت گیم‌پس آلتیمیت کامل، امکان تعویض ایمیل، رمزعبور و اطلاعات شخصی حساب ایکس‌باکس خود را خواهید داشت. علاوه‌براین راه‌اندازی و استفاده از این اکانت‌ها نسبت‌به سایر ظرفیت‌های گیم‌پس ساده‌تر و بی‌دردسرتر است اما با قیمتی بالاتر از دو گزینه‌ی دیگر به‌فروش می‌رسند. همچنین می‌توانید با خرید این ظرفیت، از گیم‌پس روی کنسول و رایانه استفاده کنید.

گیم‌پس آلتیمیت با ظرفیت هوم

قوانین مایکروسافت به دارندگان اکانت گیم‌پس اجازه می‌دهد حساب خود را با یک کاربر دیگر به‌اشتراک بگذارند. ظرفیت هوم گیم‌پس از این قانون پشتیبانی می‌کند و بدین‌ترتیب می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای کم‌تر نسبت‌به ظرفیت کامل گیم‌پس، به همه‌ی مزیت‌های این سرویس دسترسی داشته باشید.

استفاده از روش اشتراک‌گذاری گیم‌پس در ظرفیت هوم به‌هیچ‌وجه غیرقانونی نیست و هیچ‌کس به‌اطلاعات شخصی شما دسترسی نخواهد داشت. برخی از سایت‌ها به‌اشتباه اعلام می‌کنند استفاده از گیم‌پس با ظرفیت هوم باعث بَن شدن کنسول ایکس‌باکس شما خواهد شد که این موضوع اصلاً واقعیت ندارد و می‌توانید با خیال آسوده از آن استفاده کنید. مایکروسافت این ویژگی را تحت عنوان GameSharing عرضه کرده است.

گیم‌پس آلتیمیت با ظرفیت سوئیچ (غیرهوم)

یکی دیگر از انواع گیم‌پس ازنظر ظرفیت، سوئیچ یا غیرهوم نام دارد. این اکانت‌ها تفاوت خاصی با اکانت‌های هوم ندارند و فقط برای راه‌اندازی آن‌ها باید چند مرحله‌ی اضافه را انجام دهید. البته مزیت مهم این نوع اکانت‌ها، قیمت بسیار پایین‌تر نسبت‌به دو ظرفیت قبلی است.

انواع گیم‌پس ظرفیتی که در بالا معرفی شد از نظر ویژگی‌هایی مثل دانلود رایگان بازی، لایوگلد و یا EA Play هیچ فرقی با یکدیگر ندارند.

نحوه‌ی راه‌اندازی Game Pass در کنسول ایکس‌باکس

بازی کردن با کنسول ایکس باکس

راه‌اندازی اکانت گیم‌پس مراحل نسبتاً ساده‌ای دارد که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد. البته با توجه به نوع ظرفیت اکانت گیم‌پس که خریداری کرده‌اید امکان دارد نحوه‌ی راه‌اندازی این سرویس روی کنسول ایکس‌باکس کمی تفاوت داشته باشد.

پس‌از خرید اکانت گیم‌پس آلتیمیت، یک ایمیل (که به‌عنوان نام کاربری شما شناخته می‌شود) به‌همراه رمزعبور آن دراختیار شما قرار خواهد گرفت که با توجه به نوع ظرفیتی که تهیه کرده‌اید می‌توانید آن را روی کنسول ایکس‌باکس راه‌اندازی کنید.

آموزش راه‌اندازی گیم‌پس آلتیمیت با ظرفیت کامل روی ایکس‌باکس

ابتدا کنسول ایکس‌باکس خود را روشن کرده و روی دکمه‌ی XBox کنترلر را فشار دهید. اکنون وارد بخش Profile and System شده و گزینه‌ی Add or Switch را انتخاب کنید.

افزودن اکانت به ایکس باکس

در این گام با انتخاب گزینه‌ی Add New، نام کاربری (ایمیل) و رمزعبور اکانتی که خریداری کرده‌اید را وارد کنید. در مراحل بعد فقط گزینه‌های Next یا Skip This یا No Barriers را انتخاب کنید.

افزودن اکانت به ایکس باکس

توجه داشته باشید به‌هیچ‌وجه گزینه‌ی Get a New Account را انتخاب نکنید زیرا این مورد برای ساخت اکانت جدید درنظر گرفته شده است.

اگر اطلاعات واردشده درست باشند، با موفقیت وارد حساب کاربری خود خواهید شد. در این گام شاید کنسول ایکس‌باکس از شما درخواست کند حساب کاربری جدید را به‌عنوان هوم تنظیم کنید. هنگام استفاده از ظرفیت کامل هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد و می‌توانید گزینه Make this my home xbox را در حالت فعال یا غیرفعال قرار دهید.

کار تمام است و شما می‌توانید با جابه‌جا شدن به حساب کاربری دیگری که روی کنسول ایکس‌باکس وارد آن شده‌اید به همه‌ی امکانات گیم‌پس دسترسی پیدا کنید. علاوه‌براین از آن‌جا که ظرفیت کامل یعنی حساب کاربری کاملاً به شما تعلق دارد می‌توانید از همان نام کاربری و رمزعبور دریافتی به‌عنوان حساب اصلی خود روی کنسول استفاده کنید.

آموزش راه‌اندازی گیم‌پس آلتیمیت با ظرفیت هوم

اگر اکانت گیم‌پس را با ظرفیت هوم خریداری کرده‌اید، روش وارد کردن آن دقیقاً مشابه ظرفیت کامل است. بدین‌ترتیب ابتدا باید دکمه‌ی Xbox کنترلر را فشار داده و سپس در بخش Profile and System وارد گزینه‌ی Add or Switch شوید. اکنون ایمیل و رمزعبور دریافتی را وارد کرده و در مراحل بعد فقط گزینه‌های Next یا Skip This یا No Barriers را انتخاب کنید. درصورتی که اطلاعات را به‌درستی وارد کرده باشید، این حساب به مجموعه حساب‌های ثبت‌شده روی کنسول ایکس‌باکس شما اضافه خواهد شد.

نکته‌ی مهم این است که پس‌از وارد کردن حساب گیم‌پس آلتیمیت با ظرفیت هوم روی کنسول ایکس‌باکس خود باید به اکانت شخصی‌تان جابه‌جا شوید و دیگر هیچ‌وقت، و تأکید می‌کنیم هیچ‌وقت دوباره وارد اکانت خریداری شده نشوید.

کار تمام است و از این به‌بعد هربار کنسول خود را روشن کنید و وارد حساب کاربری خود (و نه حساب گیم‌پست آلتیمیت هوم خریداری شده) شوید امکان دسترسی به مجموعه بازی‌ها و خدمات گیم‌پس را خواهید داشت.

آموزش راه‌اندازی گیم‌پس آلتیمیت با ظرفیت سوئیچ (غیرهوم)

ابتدا باید مثل روش‌های بالا اکانت گیم‌پس آلتیمیت ظرفیت سوئیچ خود را روی کنسول ایکس‌باکس خود ثبت کرده و تیک گزینه‌ی Make this my home xbox را حتماً بردارید. تفاوت مهم این نوع اکانت‌ها با ظرفیت کامل و هوم این است که با هربار روشن کردن کنسول، ابتدا باید یک‌بار وارد اکانت گیم‌پس خریداری شده شوید و پس‌از آن به اکانت شخصی خود سوئیچ کنید تا امکان دسترسی به خدمات و بازی‌های سرویس گیم‌پس دردسترس شما قرار گیرد.

درواقع برخلاف ظرفیت هوم که فقط یک‌بار نیاز به راه‌اندازی دارد و دیگر نباید به‌هیچ‌وجه وارد آن شوید، در ظرفیت سوئیچ با هربار روشن کردن کنسول ایکس‌باکس، ابتدا باید یک‌بار وارد اکانت خریداری شده شوید و سپس به اکانت اصلی خود سوئیچ کنید.

نکات مهم هنگام اضافه کردن اکانت گیم‌پس آلتیمیت روی ایکس‌باکس

هنگام راه‌اندازی اکانت گیم‌پس آلتیمیت روی کنسول ایکس‌باکس خود احتمالاً با موارد مواجه خواهید شد که دانستن آن‌ها به انجام صحیح این فرآیند کمک می‌کند.

آموزش هوم کردم اکانت گیم‌پس آلتیمیت

اگر اکانت گیم‌پس آلتیمیت خود را با ظرفیت هوم خریداری کرده‌اید، باید این مرحله را نیز انجام دهید. توجه داشته باشید اکانت‌های سوئیچ یا همان غیرهوم به‌هیچ‌وجه نباید این مرحله را انجام دهند. علاوه‌براین اگر ظرفیت کامل را خریداری کرده‌اید، انجام این مرحله برای شما اختیاری است و می‌توانید از آن عبور کنید.

 • وارد بخش تنظیمات کنسول ایکس‌باکس شوید و گزینه‌ی General را انتخاب کنید.
 • در این مرحله وارد بخش Personalization شوید.
 • اکنون باید تیک گزینه‌ی My Home XBox را فعال کنید.
 • در مرحله‌ی پایانی گزینه‌ی Make This My Home XBox را انتخاب کنید.

اگر پس‌از ورود به صفحه‌ی فوق با گزینه‌ی Remove This As My Home XBox مواجه شدید، اکانت شما از قبل هوم شده است و نیازی به انجام مراحل اضافه نخواهید داشت.

آموزش سوئیچ کردن اکانت‌ها در کنسول ایکس‌باکس

شما می‌توانید از چندین حساب کاربری مختلف روی کنسول ایکس‌باکس خود استفاده کنید. اگر حساب گیم‌پس آلتیمیت شما از نوع هوم یا سوئیچ (غیرهوم) است همان‌طور که در مراحل راه‌اندازی اشاره کردیم، نیاز به جابه‌جا شدن یا به‌اصطلاح سوئیچ کردن بین اکانت‌ها خواهید داشت که مراحل آن در ادامه آورده شده است.

انجام این مرحله برای اکانت‌های کامل ضروری نیست و اکانت‌های هوم نیز فقط یک‌بار هنگام راه‌اندازی اولیه باید این‌کار را انجام دهند.

 • دکمه‌ی XBox را روی کنترلر کنسول ایکس‌باکس خود فشار داده و گزینه‌ی Profile & System را انتخاب کنید.
 • اکنون باید گزینه‌ی Add or Switch را انتخاب کنید.
 • در این مرحله همه‌ی حساب‌های کاربری که روی کنسول ایکس‌باکس شما لاگین شده‌اند نمایش داده خواهد شد.
 • حالا باید وارد اکانت گیم‌پس خریداری شده‌ای شوید که در مراحل قبل آن را به کنسول اضافه کرده‌اید.
 • پس‌از مشاهده‌ی پیام ورود موفقیت‌آمیز به حساب گیم‌پس آلتیمیت، دوباره همین‌ مراحل را انجام دهید و در گام آخر به‌جای حساب خریداری شده، وارد اکانت ایکس‌باکس شخصی خود شوید.

اکنون می‌توانید با حساب کاربری شخصی خود به همه‌ی خدمات سرویس گیم‌پس آلتیمیت ایکس‌باکس دسترسی داشته باشید از صدها عنوان بازی منتشر شده در آن لذت ببرید.

بهترین بازی‌های گیم‌پس برای ایکس‌باکس

در این بخش از مقاله قصد داریم به تعدادی از بهترین و جذاب‌ترین بازی‌های منتشر شده در سرویس گیم پس ایکس‌باکس اشاره کنیم؛ عناوینی که خرید جداگانه‌ی آن‌ها هزینه‌ی زیادی دارد اما همان‌طور که اشاره کردیم با راه‌اندازی سرویس Game Pass رو کنسول ایکس‌باکس خود می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌ی اضافه به همه‌ی این بازی‌ها دسترسی داشته باشید.

توجه داشته باشید این فهرست براساس بازی‌های موجود در سرویس گیم‌پس ایکس‌باکس در هفته‌ی اول آوریل ۲۰۲۳ تعیین شده است.

Halo: The Master Chief Collection

ژانر: شوتر اول شخص

توسعه‌دهنده: 343 Industries

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: بله

حجم بازی: ۱۱۸ گیگابایت

Iron Brigade

ژانر: دفاعی سوم‌شخص از برج با قابلیت چندنفره

توسعه‌دهنده: Double Fine

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: خیر

حجم بازی: ۲ گیگابایت

Ni No Kuni II: Revenant Kingdom - The Prince's Edition

ژانر: نقش‌آفرینی

توسعه‌دهنده: Level-5

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: خیر

حجم بازی: ۳۰ گیگابایت

Atomic Heart

ژانر: شوتر اول‌شخص

توسعه‌دهنده: Mundfish

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: بله

حجم بازی: ۷۷ گیگابایت

Ori And The Blind Forest

ژانر: اکشن ماجراجویی

توسعه‌دهنده: Moon Studios

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: خیر

حجم بازی: ۹ گیگابایت

Mortal Shell: Enhanced Edition

ژانر: اکشن-نقش‌آفرینی

توسعه‌دهنده: Cold Symmetry

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: بله

حجم بازی: ۹ گیگابایت

High On Life

ژانر: شوتر اول‌شخص

توسعه‌دهنده: Squanch Games

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: بله

حجم بازی: ۴۷ گیگابایت

Mortal Kombat 11

ژانر: مبارزه‌ای

توسعه‌دهنده: NetherRealm Studios

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: بله

حجم بازی: ۴۶ گیگابایت

Minecraft

ژانر: آرکید

توسعه‌دهنده: Survival Sandbox

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: خیر

حجم بازی: ۱ گیگابایت

Star Wars Jedi: Fallen Order

ژانر: اکشن-ماجراجویی

توسعه‌دهنده: Star Wars Jedi: Fallen Order

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: بله

حجم بازی: ۵۰ گیگابایت

Gears 5

ژانر: شوتر سوم‌شخص/اکشن-ماجراجویی

توسعه‌دهنده: The Coalition

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: بله

حجم بازی: ۴۵ گیگابایت

It Takes Two

ژانر: اکشن-ماجراجویی

توسعه‌دهنده: Hazelight Studios

بهینه‌شده برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس: بله

حجم بازی: ۴۳ گیگابایت

قطعاً نمی‌توانیم در این مقاله به همه‌ی بازی‌های مهم و برتر سرویس گیم‌پس بپردازیم و شما می‌توانید با صرف زمانی اندک، ازطریق کنسول ایکس‌باکس خود همه‌ی این بازی‌ها را مرور و درصورت تمایل آن‌ها را نصب کنید.

سوالات متداول زومیت

 • سرویس گیم‌پس چیست؟

  مایکروسافت سرویسی به‌نام گیم‌پس را برای گیمرها راه‌اندازی کرده است که با استفاده از آن می‌توان به‌جای خرید جداگانه‌ی بازی‌ها، به‌مدت مشخصی مثل یک‌ماه، سه‌ماه، ۶ ماه یا یک‌سال به صدها بازی منتشر شده در این سرویس دسترسی داشته باشید. بدین‌ترتیب هزینه‌های شما بسیار کاهش خواهد یافت.

 • تفاوت ظرفیت‌های مختلف اکانت گیم‌پست آلتیمیت چیست؟

  ظرفیت کامل، هوم و سوئیچ اکانت‌های گیم‌پس آلتیمیت ازنظر قابلیت‌ها و تعداد بازی‌هایی که می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند اما راه‌اندازی هریک از این اکانت‌ها کمی با دیگری تفاوت دارد.

 • کدام ظرفیت گیم‌پس آلتیمیت بهتر است؟

  همان‌طور که اشاره شد ظرفیت کامل، هوم و سوئیچ گیم‌پس هیچ تفاوتی ازنظر مزیت‌ها و تعداد بازی‌هایی که می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید، ندارند. اکانت کامل با یک‌بار راه‌اندازی برای همیشه فعال می‌شود و می‌توان از آن روی دو دستگاه استفاده کرد، درحالی‌که اکانت هوم و سوئیچ فقط روی یک کنسول قابل استفاده هستند و راه‌اندازی آن‌ها نسبت به ظرفیت کامل، نیاز به طی کردن چند مرحله‌ی اضافه اما بسیار ساده دارد. قیمت اکانت‌های گیم‌پس آلتمیت با ظرفیت کامل، هوم و سوئیچ به‌ترتیب کاهش می‌یابد.

 • آیا استفاده از گیم‌پست آلتیمیت ظرفیتی منجر به بن‌شدن کنسول ایکس‌باکس می‌شود؟

  در برخی از وب‌سایت‌ها به‌اشتباه اعلام شده است درصورت استفاده از اکانت‌های ظرفیتی هوم و سوئیچ گیم‌پس آلتیمیت، خطر بن‌شدن کنسول ایکس‌باکس کاربران وجود دارد ولی این مورد به‌هیچ‌وجه واقعیت ندارد و می‌توانید با خیالی آسوده از این اکانت‌ها استفاده کنید زیرا مایکروسافت ویژگی اشتراک‌گذاری اکانت‌ها را تحت سرویس GameSharing و به‌طور قانونی ارائه می‌دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات