پلی استیشن ۵ پرو و ایکس باکس سری ایکس جدید احتمالاً طی دو سال آینده با پشتیبانی از 8K از راه می‌رسند

پنج‌شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
TCL مدعی شده پلی‌استیشن ۵ پرو سونی و مدل بعدی ایکس‌باکس سری X/S احتمالاً امکان اجرای بازی‌ها با کیفیت 8K را ارائه خواهند داد.
تبلیغات

TCL که آن را بیشتر به‌عنوان سازنده‌ی تلویزیون‌های باکیفیت می‌شناسیم در کنفرانس مطبوعاتی خود در لهستان انتظاراتش را از بازار کنسول‌های گیمینگ و چگونگی آماده شدن برای ورود دستگاه‌های قدرتمندتر بیان کرد.

ویدئوکاردز می‌نویسد نسل ۹٫۵ کنسول‌های سونی و مایکروسافت را نباید نسل بعدی درنظر گرفت. این به‌روزرسانی میان‌نسلی شامل مدل به‌روزشده‌ی پلی‌استیشن ۵ (احتمالاً نسخه‌ی پرو) و ایکس‌باکس سری X و S جدید است. انتشار شایعات درمورد این کنسول‌ها حتی قبل از عرضه‌ی نسل کنونی آن‌ها شروع شده است. بااین‌حال، اولین‌ بار است که یک سازنده‌ی تلویزیون در این‌ مورد پیش‌بینی‌هایی ارائه کرده است.

TCL انتظار دارد به‌روزرسانی بعدی کنسول‌های گیمینگ و بهره گرفتن از قدرت پردازنده‌ی گرافیکی AMD Radeon RX 7700XT، قابلیت اجرای بازی‌ها را با کیفیت 8K به ارمغان بیاورد. اگرچه این پردازنده‌ی گرافیکی هنوز وجود خارجی ندارد، به‌ احتمال زیاد برپایه‌ی معماری RDNA3 یا Navi32 خواهد بود. تا این‌ لحظه هیچ تأییدیه‌ای مبنی‌بر عرضه‌ی RDNA3 روی کنسول‌های بازی وجود ندارد، اما با توجه به اینکه کنسول‌های نسل فعلی با گرافیک مبتنی‌بر RDNA2 عرضه شده‌اند، این پیش‌بینی چندان غیرمنطقی نیست.

قابلیت رندر بازی‌ها با وضوح 4K و نمایش خروجی آن با وضوح 8K احتمالاً به تکنیک‌های به‌روزشده‌ی ارتقای مقیاس زمانی مثل FidelityFX Super Resolution 2.0 بستگی خواهد داشت؛ فناوری جذابی که معماری AMD RDNA از آن پشتیبانی می‌کند.

مدل به‌روزشده‌ی کنسول‌های سونی و مایکروسافت از سال ۲۰۲۳ عرضه خواهند شد. شایان‌ ذکر است معرفی مدل به‌روزرشده‌ی پلی‌استیشن ۴ و اکیس‌ باکس ۱ حدود چهار سال طول کشید و جانشین این کنسول‌ها نیز هفت سال پس از عرضه‌ی نسخه‌ی اولیه‌ی آن‌ها روانه‌ی بازار شدند. تا این‌ لحظه سونی و مایکروسافت هیچ خبر یا تأییدیه‌ای درمورد مدل به‌روز کنسول‌های کنونی خود منتشر نکرده‌اند و AMD که سیستم-روی-چیپ‌های هردو کنسول را تولید می‌کند نیز در این‌ مورد اظهار نظر نکرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات