توصیه ولو در مورد قابلیت ارتقای SSD کنسول استیم دک

یک‌شنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
ولو قابلیت ارتقا حافظه‌ی SSD را در کنسول قابل حمل استیم دک ارائه کرده است؛ اما با وجود استفاده از درگاه M.2 2230 SSD، به انجام آن را توصیه نمی‌کند.

گیب نوئل، مدیرعامل ولو، در پاسخ به سؤالات شماری از اعضای انجمن استیم در ردیت، درباره حافظه SSD کنسول جدید استیم دک توضیحاتی ارائه کرده است. اکثر سؤالات مخاطبان درباره این موضوع بود که آیا ارتقاء حافظه‌ی ارزان‌ترین مدل این کنسول به‌جای خرید نسخه‌ی گران‌قیمت ۵۱۲ گیگابایتی تصمیم منطقی و بهتری خواهد بود یا خیر. مدیرعامل ولو ضمن تأیید اینکه این دستگاه از درگاه M.2 NVMe 2230 برای حافظه ذخیره‌سازی SSD خود استفاده می‌کند، اظهار داشت که این نوع حافظه‌ در حال حاضر در فروشگاه‌های مختلف عرضه می‌شود؛ اما وضعیت دسترسی به آن‌ چندان گسترده و بدون مشکل نخواهد بود.

این سؤالات موجب شد ولو فهرست رسمی مشخصات کنسول استیم دک را به‌روزرسانی و نوع SSD آن را ذکر کند. علاوه‌ بر این در توضیحات این کنسول گفته شده که این درایو برای ارتقاء توسط کاربر طراحی نشده است.

M.2 2230 کوچک‌ترین فرم فاکتور درگاه‌ SSD است که اکنون در بازار عرضه می‌شود. از آنجایی که اکثر دستگاه‌های موجود در بازار از SSD بزرگ‌تر استفاده می‌کنند، معمولاً این درایوها به‌صورت جداگانه در بازار به فروش نمی‌رسند؛ بنابراین اکثراً باید از طریق eBay یا سایر بسترهای فروش مستقل به تهیه‌ی آن اقدام کرد که البته اکثر تراشه‌هایی که از این طریق به فروش می‌رسند، از دستگاه‌های دیگر باز شده‌اند. خلاصه‌ی مطلب اینکه اگر نسخه‌ی ۵۱۲ گیگابایتی این کنسول را خریداری کنید، برای شما حدود ۲۰۰ دلار هزینه‌ی بیشتر در پی خواهد داشت؛ در غیر این صورت می‌توان یک درایو ۱ ترابایتی را با حدود ۱۵۰ دلار از بازار تهیه کرد.

به‌عنوان مثال در بازار اروپا کاربران می‌توانند درایوهای KIOXIA M2 2230 را با قیمت معقولی تهیه کنند. در این صورت، یک ارتقاء ۵۱۲ گیگابایتی حدود ۹۹٫۵ یورو و مدل‌های ۱ ترابایتی حدود ۱۸۵ یورو هزینه خواهد داشت؛ بنابراین می‌توان نسخه‌ی 64GB کنسول Steam Deck را با هزینه‌ی کمتر از قیمت رسمی مدل ۵۱۲ گیگابایتی به یک حافظه‌ی ۱ ترابایتی ارتقاء داد. البته این مدل علاوه‌ بر حافظه‌ی ذخیره‌سازی بیشتر، با نمایشگر ضد بازتاب نور و کیس محافظ عرضه می‌شود.

هنوز چند ماه تا عرضه کنسول‌‌ دستی استیم دک به بازار فروش باقی مانده است. در حال حاضر هیچ کس قطعات داخلی دستگاه را ندیده و امکان ارتقاء سخت‌افزاری آن را بررسی نکرده است؛ اما گروهی از کاربران از همین الان منتظر دسترسی به این کنسول و ارتقاء جوانب مختلف آن هستند. حتی یک صفحه‌ی اختصاصی Steam Deck Mods برای آن ایجاد شده است که احتمالاً به مادهای سیستم‌ عامل و پورت بازی‌ها اختصاص خواهد یافت. حتی می‌توان عرضه‌ی ماد فیزیکی را نیز برای این کامپیوتر کوچک و توانمند متصور شد.

استیم دک قرار است در دسامبر ۲۰۲۱ (آذر-دی ۱۴۰۰) عرضه شود و پیش‌خرید آن به‌زودی شروع خواهد شد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود