ظاهرا دو مدل متفاوت فن در کنسول‌های پلی استیشن 5 به کار رفته است

ظاهرا دو مدل متفاوت فن در کنسول‌های پلی استیشن 5 به کار رفته است

به ‌نظر می‌آید دو نوع فن متفاوت در مدل‌های مختلف پلی استیشن 5‌ به کار رفته است که یکی از آن‌ها کمی بیشتر صدا تولید می‌کند.

به‌تازگی خبری از فن کنسول‌های پلی استیشن 5 منتشر شده است که برای اصطلاحا خوره‌های تکنولوژی می‌تواند جذاب باشد. طبق خبری که در یک وب‌سایت فرانسوی به‌ نام Les Numériques منتشر شده است، به‌ نظر می‌رسد مدل‌های مختلف کنسول پلی استیشن 5 از انواع متفاوت فن استفاده می‌کنند. این موضوع در عملکرد کنسول تأثیری نمی‌گذارد؛ اما این مسئله را روشن می‌کند که چرا برخی کنسول‌های پلی استیشن 5 کمی بیشتر صدا تولید می‌کنند. دانستن این موضوع احتمالا برای خیلی از کسانی که قصد خرید کنسول نسل نهمی سونی دارند، می‌تواند جالب باشد.

فن پلی استیشن ۵

موضوع از این قرار است که این وب‌سایت فرانسوی به‌تازگی اشاره کرده برخی از کاربران که یکی از نویسندگان این نشریه نیز جزو آن‌ها است، متوجه شدند کنسول‌شان صدای کمی بیشتر از آنچه در بررسی رسانه‌ها به آن اشاره شده است، تولید می‌کند؛ در بررسی اکثر رسانه‌ها شدت تولید صدا در پلی استیشن 5 «در حد زمزمه‌ای بسیار آرام» توصیف شده است. به همین دلیل آن‌ها از سر کنجکاوی قطعات کنسولی که سونی برای تست به آن‌ها داده بود همراه یک کنسول دیگر که خریداری کرده بودند، باز کردند و دریافتند که نوع فن دو کنسول با یکدیگر فرق می‌کند. آن‌ها متوجه شدند که شکل پره‌ها در این دو مدل متفاوت است (عکس زیر) و احتمالا به همین خاطر است که در تولید صدا کمی با هم فرق می‌کنند.

آن‌ها صدای تولید‌شده‌ی هر دو کنسول را در زمان اجرای بازی، تحت آزمایش سنجش دسی‌بل‌ قرار دادند و مشخص شد کنسول تست، ۳۹ دسی‌بل صدا تولید می‌کند؛ درحالی‌که این عدد برای کنسول خریداری شده ۴۳ دسی‌بل است. با مقایسه‌ی این اعداد می‌توان دریافت که تفاوت آن‌ها بسیار ناچیز است. درصورت تمایل می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت Les Numériques به صدای ضبط‌شده از این دو نوع فن و مقایسه‌ی آن‌ها گوش دهید.

فن های پلی استیشن ۵

فن سمت چپ کم‌صداتر و فن سمت راست کمی پرصداتر است

این وب‌سایت فرانسوی نگاهی به فن‌های پنج پلی استیشن 5 مختلف انداخته که یکی از آن‌ها همان کنسول تست‌ و چهارتای باقی‌مانده متعلق به اعضای تحریریه‌ی سایت است. با بازکردن قطعات این پنج کنسول مشخص شد دوتای آن‌ها به فن کم‌صداتر مجهز شده‌اند؛ درحالی‌که دیگر کنسول‌ها از فن پرصداتر استفاده می‌کردند. به ‌نظر می‌رسد اختلافی در شماره سریال این دو مدل‌ وجود ندارد. وب‌سایت مورد اشاره بر این موضوع تأکید می‌کند که تفاوت در مدل‌های فن پلی استیشن 5 هیچ اشکالی ندارد و سونی اختیار دارد از قطعات متفاوتی که برای وظیفه‌ای خاص طراحی شده‌اند، در دستگاه‌هایش استفاده کند.

بدیهی است که چند دسی‌بل بالاتر یا پایین قرار نیست کسی را نگران کند، اما همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، دانستن این موضوع که سونی از قطعات متفاوتی در قسمت خنک‌کننده‌ی کنسول نسل نهمی خود استفاده کرده، برای خیلی‌ها جالب است. نکته‌ی جالب دیگر این است که هردو فن بررسی‌شده توسط Les Numériques به‌خوبی از عهده‌ی خنک کردن کنسول برمی‌آیند.

محسن وزیری در بررسی زومجی از کنسول پلی استیشن 5 در خصوص صدا و گرمای تولیدشده‌ی آن می‌نویسد: «با خشنودی تمام گزارش می‌کنیم که پلی استیشن 5، در تمام بازی‌هایی که تا‌به‌حال روی آن تست کردیم، کاملا کم‌صدا و ساکت بوده است ... بعد از چند ساعت بازی اگر دستتان را پشت کنسول ببرید گرما را احساس می‌کنید؛ اما اصلا در حدی نیست که بشود به آن داغ گفت. دو طرف کنسول خنک‌تر هستند و در مقایسه با سطح رویی پلی استیشن 4 به‌مراتب گرمای کمتری احساس خواهید کرد.» می‌توانید بررسی پلی استیشن 5 را در وب‌سایت زومجی مطالعه کنید.  قیمت PS5 و قیمت ایکس باکس سری ایکس در ایالات متحده ۴۹۹ دلار مشخص شده است.

اخیرا خبر رسید که پلی استیشن 5 بیشترین فروش افتتاحیه را در تاریخ کنسول‌های بازی تجربه کرده و قرار است تا آخر سال ۲۰۲۰ کنسول‌های بیشتری روانه‌ی بازار شوند تا مشکل کمبود PS5 تا حدی جبران شود.

لوگوی زومجی

زومجی مرجع اخبار روز، نقد و بررسی بازی و فیلم و سریال و مکانی برای تبادل نظر گیمرها و دوستداران سینما است.

منبع zoomg
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده